Sezon za pasem, a co z remontem teatru?

Sezon za pasem, a co z remontem teatru?

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze rozpocznie nowy sezon artystyczny w kinie Grand. To dlatego, że w dotychczasowej siedzibie będzie remont. Tyle, że dotąd nie został nawet... rozstrzygnięty przetarg na to zadanie.

Sam remont ma trwać do końca 2018 roku, czyli około 1,5 sezonu artystycznego. Kierownictwo teatru przeniosło więc scenę do kina Grand. Pierwszą premierę w nowym miejscu zaplanowano na 23 września. Będzie to spektakl „Najdroższy” Francisa Vebera, reżyserowany przez Marcina Sosnowskiego.

O tym, że miasto otrzyma dofinansowanie na remont teatru (13,4 mln złotych) było wiadomo już w marcu. Z końcem czerwca dyrektor Tadeusz Wnuk podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji. Tyle, że w budynku przy ul. Wojska Polskiego nic się nie dzieje. Dotąd nie wyłoniono nawet wykonawcy prac.
– Przygotowywane są specyfikacje przetargowe, a to mozolna praca, wymagająca dokładności. Sam przetarg powinien zostać ogłoszony jeszcze we wrześniu – powiedział nam Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Jeśli tak się stanie, to wykonawca zostanie wyłoniony w październiku. I to przy założeniu, że nie będzie odwołań ze strony uczestników postępowania. Może się też zdarzyć, że do przetargu nie przystąpi nikt i trzeba będzie go powtórzyć. W przeszłości bywały takie sytuacje. Powstaje pytanie, czy teatr nie mógł do tego czasu pozostać w swojej siedzibie i spokojnie pracować. Tym bardziej, że za wynajęcie kina „Grand” teatr płaci spore pieniądze – 23 tysięcy złotych miesięcznie.
Dyrektor teatru Tadeusz Wnuk mówi, że przeniesienie działalności to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. – Trzeba przenieść elementy scenografii, sprzęt. To nie jest wzięcie walizki i zamknięcie drzwi – mówi nam. Uważa, że kwota wynajmu nie jest duża. – Właściciel kina zrezygnował całkowicie ze swojej działalności na ten okres, przekazując całkowicie budynek na nasze potrzeby – mówi T. Wnuk. – Budynek kina, wraz z zapleczem, jest całkowicie do naszej dyspozycji. Zrobiliśmy rozeznanie i proszę mi uwierzyć, że nie jest to wygórowana cena. Inna sprawa, że nie jest łatwo wynająć salę na wyłączność.
Mówi, że teatr negocjował m.in. z jeszcze jednym kinem, ale nie doszło do porozumienia, gdyż właściciel chciał utrzymać jednocześnie swoją działalność.
Szacuje się, że sam remont będzie kosztował około 20 milionów złotych. Za te pieniądze zostanie całkowicie zmodernizowana scena duża, włącznie z wymianą siedzeń, zamontowaniem nowoczesnych urządzeń technicznych do obsługi spektakli. Rozważany był montaż sceny obrotowej. W ramach inwestycji teatr ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: przewidziano m.in. budowę wind. 

Komentarze (8)

Poseł Marzena Machałek ma 3 pensje w Warszawie.
Dlaczego Machałek 1 pensji swojej nie przeznaczy na remont teatru w Jeleniej Górze?

polityka na mózg ci się rzuciła, wyluzuj.
a to, że ponad pół roku po ogłoszeniu decyzji o dofinansowaniu nadal nie jest gotowa dokumentacja przetargowa świadczy o wyjątkowej amatorszczyźnie teatru w tym zakresie.

Przedsięwzięciem logistycznym pana Wnuka jest decyzja o likwidacji sceny studyjnej, bo podobno nie nadaje się do grania przedstawień. Przez ponad 40 lat się nadawała (Lupa, Grabowski, kabarety Pietrzaka, przedstawienia z całej Polski na JST i Festiwalu Ulicznym), a pan mówi, że się nie nadaje . Pan pewnie nie ma pomysłu na odpowiednie spektakle do grania na tej scenie! Skandaliczna decyzja!

a co zmodernizacją bylego szpitala w Cieplicach spoleczenstwo sie starzeje a domów opieki jak na lekarstwo a kolejki dlugie

Brawo :( Teatr im.C.K.Norwida w kinie , a Pan Łużniak opowiada bajki o zamiarze rozstrzygnięcia przetargu w w kilkanaście dni , choć zajmuje się tym urząd od kilku miesięcy . Dzisiaj mamy już 11 września !!! Pobudka włodarze miasta !!!! Co robiliście przez kilka miesięcy ??? No tak chodziliście na manifestacje KODu !!!

..te piekne wierzyby zostaly wyciete przez
Dyrektora,szkoda pisac - teatr jest goly

Kiedy wycięto wierzby przy teatrze. Kto wydał tak haniebną decyzję? Pytam sprawcę z nazwiska.

.. za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane,to nie bylo Aktorow.Pamietam sp.Ksiedza Proboszcza,ktory otrzymal z teatru czarna sukienke i nie byl goly

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.