Słabnące zdrowie policji

Słabnące zdrowie policji

W jeleniogórskiej policji funkcjonariusze, podobnie jak w całej Polsce, ponadprzeciętnie źle znoszą tę jesień. Na zwolnieniach lekarskich jest ich więcej niż zwykle. To niewątpliwie forma protestu, nacisku na ministerstwo i rząd, aby przychylili się do postulatów policjantów formułowanych od wielu miesięcy. - Nie wiem nic o takim proteście. My jako związki zawodowe nie mamy z tym nic wspólnego. Faktem jest jednak, że rząd jest głuchy na nasze postulaty. Chcemy być tylko traktowani nie gorzej jak wojsko czy Służba Ochrony Państwa – mówi Piotr Malon, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa dolnośląskiego .

W Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze na zwolnieniach lekarskich jest ponadprzeciętnie dużo osób. W największym stopniu stopniu na zdrowiu podupadli funkcjonariusze prewencji. To informacje nieoficjalne. Po dane szczegółowe odesłano nas do Komendy Głównej Policji (poinformujemy, gdy tylko otrzymamy odpowiedź). Związki zawodowe na temat masowego korzystania ze zwolnień nie chcą się wypowiadać, bo to nie jest ich akcja. - Nie będę na ten temat rozmawiał, proszę pytać pracodawcy – usłyszałem od asp. sztab. Stanisława Burnosa, przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KMP w Jeleniej Górze.

Akcja „L4” rozwija się w całym kraju. W Wałbrzychu na zwolnieniu przebywa 30 proc. policjantów, są mniejsze jednostki, gdzie nie ma kto wyjeżdżać na patrole, obsługiwać interwencji. Policjanci są wściekli, bo od wielu miesięcy próbują dotrzeć ze swoimi postulatami do decydentów – bezskutecznie. O co chodzi? Policyjni związkowcy domagają się podwyżek (650 zł), powrotu do prawa do przejścia na emeryturę po 15 latach bez konieczności ukończenia 55 lat życia. Żądania dotyczą też stałej waloryzacji uposażeń, wyższych wynagrodzeń za nadgodziny i pracę w dni wolne oraz 100 proc. płacy za zwolnienie lekarskie do 30 dni. MSWiA zgadza się na spełnienie dwóch ostatnich warunków oraz proponuje podwyżki, ale niższe.

Policjanci na portalach społecznościowych bardzo źle przyjęli propozycję ministerstwa o płacy 1000 zł za pracę w dniu 11 listopada. „Trzymajmy linię” - zagrzewają się do trwania w proteście.

Przewodniczący Piotr Malon podkreśla, że rząd nie żałuje pieniędzy na wojsko i SOP (następcę BOR). Ocenia, że sprawy policji są zaniedbywane od 2009 r. - Poza postulatami finansowymi należy uporządkować kwestie ochrony prawnej policjantów. Kiedy nas się obraża, pomawia nikt nas nie broni, jesteśmy pozostawieni sami sobie – mówi przewodniczący. W jego ocenie od tego, czy postulaty związków policyjnych będą spełnione zależy, czy zawód policjanta stanie się atrakcyjny dla młodych. - Oceniamy, że teraz w skali kraju brakuje około 20 proc. funkcjonariuszy. To poważnie wpływa na bezpieczeństwo obywateli – podkreśla. 

Komentarze (34)

To ja przyjde w 11 za 1000, a chłopaki chore niech sie leczą

Ilu policjantów nagle zachorowało w Lubaniu?

Janusz Dziaczko, szef Unii Pracy z Lubania powinien w tej sprawie szybko interweniować.

ZUS powinien skontrolować zwolnienia lekarskie policjantów w Lubaniu.

Tylko Policjanci nie są ZUSowcami.

sa zusowcami ...

Osoba podszywająca się pod nick "Klimek" i moje nazwisko "Dziaczko" widocznie ciągle żyje umysłowo w minionej epoce, w której to partia zastępowała instytucje państwowe. Zamiast więc zaśmiecać strony internetowe tak mało poważnymi tekstami, osoba ta bardziej powinna przede wszystkim zająć się sobą, Może kefir i maślanka choć troch pomogą.

Taka forma protestu nie jest dla policjantow dobra, bo rujnuje opinie o nich. A to jest ciezki zawod i powinien sie cieszyc duzym szacunkiem spolecznym. Powinien tez byc lepiej wynagradzany. Ale w tym przypadku policjanci zostali wykorzystani do walki politycznej. Jezeli ten protest przyniesie korzysci, to glownie opozycji, ale nie samym policjantom. Opozycja zyska pare glosow, a na policjantow wyleje sie wiadro pomyj.

A ZUS nie kontroluje lewych L4?
Ciekawe?
I tak jak są potrzebni to albo ich nie ma albo łapią nie tych co trzeba.
JAkby działali tak JAK OSP czy PSP zgodziłabym się z ich postulatami, ale nie działają i w Policji jest coraz mniej wyszkolonych policjantów to co oni za podwyżki chcą.
Auta jak dostają nowe to niszczą zaraz.

Kontroluje, tylko zwykłym ludziom.

I znowu sprawa polityczna. Prawie 10 lat zaniedbań w sprawie podwyżek dla Policji - ale z pewnością PO nie czuje się winna. Właściwie PiS - jak widać - też nie splamił się aktywnością. Ale każdy chce być super obsłużony - wyleczony, chroniony i obroniony. Panie i Panowie Politycy. Policjanci, strażacy, ratownicy wodni , górscy i medyczni - to nie robocopy .

a co wy takiego robicie, że chcecie mieć tak jak wojsko? czy widzieliście gdzieś żeby wojsko stało z radarem i wlepiało mandaty dla statystyk? gdzie jesteście kiedy ktoś was potrzebuje? większość z was poszła tam tylko żeby szybko na emeryturkę przejść, tfu!

To jak będziesz potrzebować pomocy to dzwoń po wojsko. Przyjedzie i Ci pomoże :D To raczej policja na codzień służy obywatelom, nawet z tym radarem, bo jest to dbanie i bezpieczeństwo ruchu, a wojsko co robi dla zwykłych ludzi? Nic, tylko się szkołą i siedzą w koszarach. Ale skoro uważasz, że policja nic nie robi, to będziesz miał teraz okazję zobaczyć miasto bez policji. Tylko jak będziesz miał stłuczkę to nie dzwoń na 997 bo niestety drogówka choruje, jakoś się dogadasz.

Zapraszam do munduru są miejsca. Piszecie ale nie wiecie o czym. Jak założycie mundur to zrozumiecie o co nam chodzi!!!

Nie wiedziałeś gdzie idziesz???

Zawsze możesz zmienić pracę, jak tak narzekasz na swoją pracę. Każda praca jest ciężka i nie koniecznie dobrze płatna. Ale to tylko budżetówka narzeka. Proszę bardzo, niech policjanci , którzy tak narzekają niech idą do marketu pracować i tam narzekają na pensję. Szybciej zobaczycie bruk niż wam się wyobraża.

Jakoś za PO i PSL nikt nie chorował. Mamy chory rząd i tyle.

Brawo - popieram. Kto by chciał służyć chorej zmianie.

Też uważam , że policjanci powinni zarabiać godnie, stosownie do ryzyka i zaangażowania w pracy. Ale ?
Patrzcie, niedawno w centrum miasta przez bandytę drogowego zginęło dwoje niewinnych ludzi. A panowie policjanci ? Nadal w tych samych miejscach i nie tam gdzie doszło do tragedii, w krzakach, na słynnym "placyku", pochowani w nieoznakowanych radiowozach "dbają o bezpieczeństwo" Niech wszyscy idą na bezpłatny urlop, bo za te lewe L 4 My płacimy. Nie sadzę, aby brak takiej policji wpłynął na pogorszenie bezpieczeństwa na drogach, o ktore faktycznie nikt nie dba

Podwyżka jak najbardziej. Zasługują na nią policjanci ze SŁUZBY CZYNNEJ. Jednak praca do 50-55 lat (wiekowych).

Zmienić pracę i tyle .

Ojejeje,stracili zdrowie w utarczkach z protestującymi.Ci zaś mieli broń-biale roze,albo egzemplarz konstucji.Nie mowcie,ze to byly rozkazy,aby upodłic swoich pracodawcow,bo my społeczenstwo was utrzymujemy.

Jakbyście musieli chronić faszystów też wolelibyście pójść na L4. Brawo dla policji za pomysł na protest

Chyba mają bronić PRAWA?,to niech znajdą UCZCIWY sposób na protest.

Do policji idą osoby, którym nie powiodło się na rynku pracy. Taka jest prawda. Za co oni chcą podwyżkę? Nie podoba się to odejść od służby. Minister powinien zrobić porządek. Ukraińców przyjmować!!!

Tak, tak. Jeszcze w policji ich tylko brakuje. Przyjmować do służby, dawać ostrą broń i niech sobie postrzelają do Polaczków. W sumie to i tak już ich kraj.

A ile tam się teraz zarabia?

Dziady! Ciagle Im mało!pensje mają o czasie,nigdy nie mowią Ile mają dodatków!ale jeszcze wiecej,jeszcze! TAK jak I strażoki!7 służb w miesiącu po 24 godziny-wieczorem filmik I spanie a jak akcja to pół powiatu os p zciągajä bo przecie oni psp .ech masakra

Pazerne i zachlanne lenie. Pozwalniac i niech ida do roboty do Dreksa.

W miescie tego dziwnego protestu nie widac. To jasno wskazuje, ze mamy przyrost zatrudnienia w policji i wiele niepotrzebnuch etatow.

Brawo. Szkoda że dopiero teraz policjanci wzięli się za rozliczanie przedwyborczych obietnic PiS-u. A ZUS może ich za przeproszeniem pocałować w koniec łańcucha pokarmowego. Trwać "w chorobie" do "samego końca".Ciekawe czy znajdą się chętni na wpierdziel za tysiaka. Bo że będzie zadyma 11 w Warszawie to niemal pewne. A akcja L4 ma z tym wydarzeniem ogromny związek. Wręcz jest nim zainspirowana. Jeszcze raz brawo.

to tylko pokazuje nieudolną ustawę dot. zatrudnienia
pracodawcy mają od dłuższego czasu problemy z pracownikami, których zatrudniają na umowę stałą, często chorują i przeginają ze zwolnieniami.
to tylko w Polsce jest możliwe, w innych krajach jest to nie dopuszczalne i tam pracownik szanuje pracę.
U nas pracodawca ma prosić pracownika i nie ma nic do powiedzenia, jeszcze trochę to nikt nie będzie chciał nic robić...życzę wszystkim otwórzcie firmę i utrzymajcie się chociaż 2 lata na rynku to zmienicie patrzenie na cudowne życie prywaciarza.ja już podziękowałem i zatrudniłem się u kogoś- śpie spokojniej i mogę mieć wolny poniedziałek....

To trochę przesada z tym L-4 jako protest. Co celowo się policjanci przeziębiają?? Rozumiem oddać krew i wziąć wolne. Ale L-4 jako protest to wg mnie przesada. Co innego jak faktycznie są chorzy. Tylko jeżeli tak, to dotychczas będąc chorzy przychodzili na służbę? A policjantki kobiety w ramach protestu mogą zajść. No i podwyżki będą i potem 500+ :) Pomimo wszystko życzę powodzenia.

Panowie ,jak praca nie taka to trzeba prace zmienic i kropka , a tak narazacie spoleczenstwo na niebezpieczenstwo (a to wlasnie jemu sluzycie i jemu skladliscie przysiege - A NIE KACZYNSKIEMU CZY TUSKOWI) ; takze zapraszam do odlewni ,pare kokil odbijecie ,wyczyscicie i bedzie OK (zaznaczam ze u NAS pracuja tez ludzie po studiach ) ludzie ktorzy maja CEL w zyciu i ZASASDY... . Wezcie sie do roboty ,spozywajcie mniej fast-fodow na stacjach CPN ,ogladajcie sie za zlodziejami a nie za przeproszeniem d***mi... na ulicy badzcie od czasu do czasu ludzmi...i wtedy moze spoleczenstwo Was lepiej zrozumie CO WY TAK NAPRAWDE CHCECIE....
Pozdrawiam

Zabrać 500+. Płacić godnie za pracę i tylko za pracę.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.