Słynny architekt zaprojektował dom w Miedziance

Fot. ALKA, KWK Promes

Robert Konieczny, architekt słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji, zdobywca nagrody dla „Najlepszego budynku świata”, zaprojektował w Miedziance niezwykły budynek jednorodzinny. Budowa domu trwa.  I wzbudza, jak każdy projekt Koniecznego, zainteresowanie oraz kontrowersje.

Projekt nosi nazwę Magazyn Miedzianka.

Robert Konieczny tak o nim mówił na wykładzie dla studentów architektury na Politechnice Rzeszowskiej: „Projektowanie małego budynku w Miedziance na Dolnym Śląsku, tak zwanego Magazynu Miedzianka, przypomina grę terenową czy poszukiwanie skarbu. W trakcie odkrywania pasjonującej historii miejsca, którą drobiazgowo opisał Filip Springer w „Miedziance. Historii znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011), członkowie pracowni natknęli się na tajemnicze, obrośnięte mchem kamienie, które okazały się żelbetowym fundamentem przygotowanym pod szyb górniczy. Ponieważ na tym terenie nie znaleziono złóż, szyb nie powstał. To odkrycie infrastruktury po dawnej rabunkowej eksploatacji złóż uranu stało się inspiracją do pionowego ułożenia wcześniej zdefiniowanych klocków. W Miedziance powstanie więc wieża-szyb z balkonami podwieszonymi do konstrukcji na stalowych linach”.

Budowla zaskakuje w krajobrazie wsi, której - po ksiące Filipa Springera - drugie życie dał odbywający się w sierpniu festiwal reportażu Miedzianka Fest. Przyjeżdżają na niego najlepsi autorzy oraz czytelnicy z całej Polski. Teraz mogą do nich dołączyć studenci architektury, bowiem projekty Roberta Koniecznego są wymieniane w wielu publikacjach i przewodnikach po niezwykłej architekturze.

Robert Konieczny jest założycielem biura architektonicznego KWK Promes. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Lista jego realizacji, które zdobyły nagrody, jest długa. Do najbardziej prestiżowych nagród należy zaliczyć tytuł Najlepszego Budynku Świata oraz Najlepszej Europejskiej Przestrzeni Publicznej na „World Architecture Festival” przyznany Muzeum Narodowemu — Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2016) oraz tytuł Najlepszego Domu Świata w konkursie „Wallpaper Design Awards” dla Arki Koniecznego (2017). Magazyn „Wallpaper” zaliczył pracownię Roberta Koniecznego do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. W roku 2019 Dom Kwadrantowy został podwójnie nagrodzony w konkursie ArchitizerA+ Awards.

Robert Konieczny jest jednym z najczęściej publikowanych za granicą polskich architektów. W książce „European Architecture since 1890” światowej sławy krytyka – Hansa Ibelingsa – KWK Promes została wymieniona jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

miedzianka  (2).jpg
miedzianka  (3).jpg
miedzianka  (4).jpg
miedzianka  (8).jpg
miedzianka  (9).jpg
miedzianka  (10).jpg
miedzianka 1(6).jpg
miedzianka krajobraz.j5pg.jpg
miedzianka krajobraz.jpg
miedzianka krajobraz1.jpg
miedzianka krajobraz3.jpg
arka 2.jpeg
arka.jpg
dom atrialny.jpg
dom bezpieczny.jpg
dom optymalny.jpg
dom po drodze.jpg
dom po drodze1.jpg
dom robert konieczny.jpg

Komentarze (19)

Pogadam z Sabcią - może zamówimy jakąś ekstrawagancką budę dla nas i naszych małych mordziądek.

Super. Genialne miejsce. Miedzianka się odrodzi, jak już nie raz. Zapewne (i na szczęście) w mniejszej skali, za to w bardziej wyszukanej, niebanalnej formie.

Uwzględniając rozmach w dzisiejszym budownictwie, to są złote lata dla projektantów z fantazją.

Czy wiecie że PiS.bolszewia wyprzedaje strategiczne zapasy zboża?

Susza. Chleb będzie po 10 złotych.

Co za paskudztwo, budowla zaskakuje? Raczej wzbudza obrzydzenie, co to jest? Magazyn? Koszmar!

aszka - nie masz pojęcia o estetyce, architekturze, sztuce - idź na drzewo, zerwij sobie coś!

KOSZMAR. A jak "wpisuje sie" w krajobraz.

Super projekt. Doskonały kontrast dla otaczających nas wszędzie kościołów. Delikatne zwrócenie uwagi na fakt, że nie żyjemy już w średniowieczu.

Bardzo fajna wiadomość.
W kotlinie brakuje takich inwestycji.
Może to da jakiś impuls do bardziej świadomych wyborów ; )

Silos na chmiel

Nam się nie podoba bo nie ma filarków.

no... i kogucika na kalenicy też pewnie nie będzie miał...

Będzie w środku winda? :)

21 wiek , nowe technologie , maszyny i cała ta inżynieria
a ten gość stawia takie paskudztwa , klocki to ohydne i absolutnie nie pasujące do naszego krajobrazu. Myślę że gdybym nawet wciągnął dwie ścieżki i wypił dwie flaszki Johny Walkera stworzyłbym coś zupełnie innego a przede wszystkim przypominającego najlepsze lata świetności w architekturze Rudaw Janowickich .

BRZYDOTA - Nie powinno wydawać zezwoleń na budowę takich BRZYDOT.

Ktoś może wie gdzie ta biała Arka ze zdiecia się znajduje? Bo na Miedzianke to mi nie wygląda.

Słynni architekci to Le Corbusier, Frank Lloyd Wright, Ludwig Mies van der Rohe, Zaha Hadid, Frank Gehry, Norman Foster, Rem Koolhaas, Jean Nouvel i tak dalej, a dopiero po tym itd. p. Konieczny :)

Może to silos zbożowy? Architektura paskudna , z resztą nowy browar też okropny.
Nie można takich klimatycznych ,historycznych miasteczek tak szpecić.
Tu nie ma czegoś takiego jak koncepcja tego projektanta, to obiektywnie jest okropne. !

Budynek dominuje nad pozostałymi domami, na zdjęciu tego nie widać a zaraz koło " wieży" stoją biedne domki z dawnej Miedziński Czy to się wpisuje w miejscowość? Nie

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.