To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Spalarnia w Kostrzycy – inwestycja wstrzymana

Spalarnia w Kostrzycy – inwestycja wstrzymana

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze skierowało do ponownego rozpatrzenia przez gminę Mysłakowice decyzji środowiskowej zezwalającej na realizację instalacji do termicznego przetwarzania zupełnego odpadów pochodzenia komunalnego dla spalarni odpadów przy Karkonoskim Centrum Gospodarki Odpadami w Kostrzycy. Decyzję środowiskową do SKO zaskarżyła grupa mieszkańców, którzy nie chcą mieć po sąsiedzku spalarni.
 

Decyzja Kolegium w najlepszym razie oznacza dla inwestora, że inwestycji, która jest na ukończeniu, nie będzie mógł kontynuować i uruchomić przez kilka miesięcy. W najgorszym – całkowite wstrzymanie przedsięwzięcia.
Jeleniogórskie SKO podejmując taką decyzję wzięło pod uwagę dwie okoliczności: brak konsultacji z wszystkimi zainteresowanymi oraz brak analizy środowiskowej w związku ze zmianą zakresu inwestycji. Inwestor Green Energy Power już wystąpiło do gminy o ponowne wydanie decyzji środowiskowej. To oznacza konieczność powtórzenia konsultacji społecznych i sporządzenie ponownego raportu oddziaływania.
Witold Szczudłowski dyrektor Związku Gmin Karkonoskich, który jest właścicielem KCGO przyznaje, że jest zaskoczony decyzją SKO. Jak mówi oba argumenty, które stały się podstawą skierowania decyzji środowiskowej do ponownego rozpatrzenia trudno uznać za racjonalne.
- W przypadku nieskonsultowania inwestycji z wszystkimi zainteresowanymi, chodzi o Towarzystwo na Rzecz Ziemi, które wystąpiło w charakterze strony, w ostatnim, trzynastym dniu, uprawomocniania się decyzji. Nie można tolerować tego rodzaju obstrukcji, bo jeśli się uzna takie metody za właściwe, zablokować będzie można właściwie każdą inwestycję. Trudno też zrozumieć, drugi argument. Zmiana zakresu inwestycji polegała na tym, że inwestor wycofał się z zamiaru stosowania pirolizy wyrobów gumowych w spalarni. To oczywiście redukuje potencjalne, negatywne oddziaływanie na środowisko, czyli merytorycznie nie wpływa na ustalenia decyzji środowiskowej. Ubolewam, że grupie kilku osób (bo tylko tylu jest aktywnych przeciwników spalarni) blokuje inwestycje, która jest bezpieczna, nowoczesna, ekologiczna i będzie miała realny, pozytywny wpływ na opłaty za wywóz odpadów, jakie ponoszą mieszkańcy. Wiem, że inwestor nie wycofuje się z inwestycji, a o szczegółach poinformuje w oświadczeniu. Liczę, że opóźnienie nie będzie większe niż kilka miesięcy – ocenia Witold Szczudłowski.

Komentarze (13)

Nie rozumiem - czy każdy może w dowolnym momencie wystąpić jako zainteresowana strona i zatrzymać każdą inwestycję?

Ludzie myślą, że jak śmieci zakopią, to po problemie.

Ludzie to smiech na sali wysypisko u podnóża śnieżki i spalarnia kto na to wogólę pozwolił

Prawdziwa spalarnia plazmowa dała by radę. Nie w takich kurortach zagranicznych się sprawdzają. Ten w Kostrzycy - Scięgnach to zwykły KOPCIUCH.

Ludzie ! jaka spalarnia ??? u podnóża Karkonoszy ???!! może jeszcze w parku karkonoskim zrobia ? no nie,takie cuda to tylko w tym kraju sa możliwe , OPAMIETAJCIE SIE ! i wynocha ze spalarnia !

i jeszcze jedno, chwala temu,ktory miał odwage wstrzymać tę inwestycję !!! BRAWO !!

Po pierwsze nie kilka osób, tylko większość mieszkańców, a po drugie serdecznie zapraszamy do zamieszkania wraz z rodziną,dziećmi przy śmietnisku.

W tym rejonie i tak jest wysokie zapylenie, czasem duzo wyzsze niz w JG. Jest czujnik pomiarowy blisko i latwo mozna obserwowac jaka masakra jest w powietrzy czasami.

Realia sa takiem ze ta grupa mieszkancow co zaskarżyła, jest slepa ze sama i ich sasiedzi truja ich i nas wszystkich w okolicy duzo bardziej z wlasnych kominow.

Już ,któryś raz słyszę,że inwestycja wstrzymana.Mieli już ponoć ruszyć w maju 2017.Dlaczego,skoro to miała być spalarnia XXI wieku do dnia dzisiejszego to nie działa?

do klawior: po pierwsze nie w ostatnim momencie tylko w ustawowo przewidzianym terminie. Po drugie ta inwestycja jest eksperymentem na mieszkańcach i nie powinna otrzymać zgody na realizację. W jakim celu budować instalację, z której nie ma możliwości wykorzystać całej produkowanej energii i będzie jedynie zakładem unieszkodliwiania odpadów? Gdzie na świecie pracuje tego typu instalacja - wirowe spalanie odpadów? Jaki jest efekt poprzedniego eksperymentu za kilkanaście mln dotacji dla tej firmy? Uzyskano produkt z przetwarzania tworzyw sztucznych? Czekam na rzeczowe odpowiedzi.

POWTARZAM Prawdziwa spalarnia plazmowa dała by radę. Nie w takich kurortach (austria, szwajcaria) się sprawdzają. Ten w Kostrzycy - Scięgnach to zwykły KOPCIUCH.

do wx: proszę nie wypisuj bzdur. W tych krajach, które wymieniasz nie ma spalarni plazmowych, a w dodatku w kurortach. Na świecie działają cztery instalacje plazmowe, które są wykorzystywane do unieszkodliwiania toksycznych odpadów przemysłowych lub zestalania odpadów po spalaniu (Indie, Chiny, Japonia, USA). Wszystkie dotychczasowe projekty dotyczące odpadów komunalnych poległy technicznie i ekonomicznie. Ostatnia spektakularna klapa: www.letsrecycle.com/news/latest-news/air-products-to-halt-tees-valley-ga...

przeciw spalarni jest idiota karierowicz i jego kolega instruktor nart, snowboardu, żeglarstwa i innych specjalności alkoholik który szcza pod siebie jak sie napije