Spore zmiany przed wyborami

Spore zmiany przed wyborami

Większa kontrola przebiegu głosowania, kontrola społeczna wybranych władz, likwidacja JOW-ów czy wprowadzenie tzw. dwukadencyjności – to propozycje zmian w prawie, jakie proponuje Prawo i Sprawiedliwość przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.

– Pierwszą kwestią jest zwiększenie kontroli społecznej nad samorządami – mówi senator Mróz. Chodzi m.in. o obowiązek prowadzenia budżetów obywatelskich. Dzisiaj jest to dobra wola wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Po zmianach każdy samorząd będzie musiał przeznaczyć na to minimum pół procenta wydatków budżetowych.

Nowością będzie debata nad samorządem, organizowana raz w roku. Każdy chętny będzie mógł zabrać głos, bez ograniczeń czasowych. Debata zakończy się głosowaniem o wotum zaufania dla wójta, prezydenta czy burmistrza. Głosują radni. Skutek tego wotum będzie taki sam, jak w przypadku absolutorium.
PiS wprowadza dwukadencyjność. Senator zdementował też pogłoski, że w wyborach będą mogły startować jedynie partie polityczne. Nadal będzie możliwość zarejestrowania Komitetu Wyborczego Wyborców. PiS zlikwiduje też Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Nie będzie już możliwości jednoczesnego kandydowania na wójta, burmistrza czy prezydenta oraz do rady powiatu czy sejmiku. Nie będzie też zapychania na siłę list wyborczych. Obecne przepisy mówią, że kandydatów na liście powinno być dwa razy więcej, niż miejsc w okręgu. Teraz wystarczy, że będzie o dwóch więcej, niż miejsc. Utrzymany zostanie obowiązek parytetu – przynajmniej 30 procent kobiet na listach.
Sporo zmieni się w samym przebiegu głosowania. Lokale wyborcze będą monitorowane, a nagranie będzie przechowywany przez 2 lata od wyborów. PiS chce zwiększyć uprawnienia mężów zaufania, będą mogli brać udział we wszystkich czynnościach komisji. Liczenie głosów będzie musiało odbywać się w obecności całej komisji. W trakcie głosowania w lokalu powinno być co najmniej 2/3 członków obwodowych komisji wyborczych.
– Kończymy ze zwyczajem, że część członków komisji jest tylko do południa, a część tylko po południu – mówi K. Mróz.
W każdym obwodzie będą działały po... dwie komisje. Jedna będzie pracowała w trakcie głosowania. Druga przyjdzie po zamknięciu lokali i będzie liczyła głosy. – Chodzi o to, że członkowie komisji po całym dniu pracy są zmęczeni, przez co się mylą, podejmują decyzję na szybko, byle już skończyć – wyjaśnia K. Mróz.
Zmiany nie podobają się innym. – Szkoda, że rząd sam nie chce raz do roku poddać się publicznej debacie – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Nie wiem, co mają dać dwie komisje. Może jeszcze powołać trzecią, która ogłosi wyniki wyborów – ironizuje.
Senator Mróz zapowiedział, że projekty zmian zostaną poddane szerokiej konsultacji, z samorządowcami, innymi klubami parlamentarnymi, związkami miast, powiatów. – Jeżeli będą jakieś nowe propozycje, albo zmiany, to jesteśmy otwarci – deklaruje. – Chcemy jednak uchwalić ostateczne zmiany do końca roku, by wszyscy mogli się przygotować do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
Zmian jest więcej. Szerzej o nich w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” (z 14 listopada 2017r.).

Komentarze (18)

Również ubolewam że władza Jeleniej góry nie poddała się debacie publicznej.Nie miala za to oporów aby aktywnie wspierać protesty KOD ,czarne marsze i inne dewiac je

A gdybym chciał zagłosować poprzez internet, jak to ma miejsce w wielu krajach na świecie, to czy będzie to możliwe ? A co z kartkami, książeczkami czy płachtami - które rozwiązanie będzie zastosowane. I jeszcze jedno pytanie : po jakiego diabła aż tyle lokali wyborczych, oddalonych od siebie , niekiedy, o 50 m /ZUS-Związkowiec/ ? Dla miast wielkości Jeleniej Góry wystarczyłoby tyle lokali wyborczych ile jest parafii. Niechętnych do udziału w wyborach nikt do tego nie zmusi, choćby urnę miał w swoim przedpokoju, a dla pozostałych,wystarczyłoby jedno miejsce do oddania głosów zlokalizowane np. w Ratuszu. Bo o gigantycznych kosztach wyborów jakoś nikt nie wspomina słowem.- Bo i po co - jesteśmy aktualnie najlepsi i to we wszystkim, co codziennie uświadamia nam TVP...

Nawet w Stanach były problemy z ingerencją Rosji w wybory. Wiesz co by było w Polsce? Z jednej strony Rosja, z drugiej Niemcy i byłby jeden wielki krach systemu albo jakiś wynik z księżyca. Póki co nie jesteśmy gotowi na wdrażanie elektronicznego głosowania.

Bredzisz Anonimolixolixo ps. lutek, jak zwykle bredzisz!

"Większa kontrola przebiegu głosowania" - wystarczy to jedno zdanie... Kim Dzong już zaciera swoje pulchne łapki...

...i wszystko jasne, tylko My musimy wygrać te wybory! Porażka jest wykluczona, dobrej zmiany nie wolno zatrzymać, a jak już wszystko zagarniemy, będzie się Nam dobrze żyło dla dobra Polski! Podobne hasła, jakby wyjęte z minionej epoki, już były i co z tego wynikło?
Może to banał, ale boleśnie spada się z wysokiego konia...

Kiedy Prawi i Sprawiedliwi wprowadzą dwukadencyjność w wyborach do sejmu i senatu??? Od 25 lat te same gęby Kaczyńskie, Millery, Schetynki walące frazesami.

Dokładnie - to samo chciałem napisać. Niektóre paszcze zdradzieckie w tym sejmie to już korzenie zapuściły. Dwie kadencje w sejmie to jest dobry pomysł i sprawiedliwy, dlaczego w miastach ma być dwukadencyjność a w sejmie nie ? lepsi fachowcy są w sejmie ?

Zamiary dobre. W końcu ktoś robi porządki z tym burdelem

Z pisem? No, dobrze by było!

Likwidacja JOWów. Brawo Kukiz 15. Masz do czego prowadzi przylizywanie się zdrajcom demokracji.

Stalin powiadał: nieważne kto głosuje, ważne kto liczy głosy...

Slyszalem, ze w nowym Urzedzie Skarbowym bedzie kasa aby zaplacic PODATKI,czy to prawda? W starym nie bylo ...

Była ale dawno dawno temu

"...Projekty zmian zostaną poddane szerokiej konsultacji, z samorządowcami, innymi klubami parlamentarnymi, związkami miast, powiatów.
Chcemy jednak uchwalić ostateczne zmiany do końca roku..."

Do końca roku pozostało kilkadziesiąt dni łącznie z dniami świątecznymi.
Jak można tak bezczelnie kłamać
o jakichś konsultacjach?

..Ksiadz Proboszcz powiedzial mi,ze najbardziej uczciwe sa wybory w Kaplicy Sykstynskiej,bo tam czuwa nad prawda Duch Swiety

Wczoraj byl POGRZEB Szarego Czlowieka -"Trzeba zmienic te wladze jak najszybciej,zanim doszczetnie zniszczy nasz kraj,zanim calkowicie pozbawi nas wolnosci",.. zostawiles dla nas swoj Testament i tym bedzisz wiecznym skrzydlatm pisacowskim Obronca Wolnosci,emeryt katolik jeleniogorski

Dwu kadencyjność na każdym szczeblu władzy popieram w całej rozciągłości.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.