Środki na rewitalizację murów zostaną w Lwówku

Środki na rewitalizację murów zostaną w Lwówku

1,85 mln zł, to kwota, która – wbrew wcześniejszym obawom – pozostanie w Lwówku. Tak obiecał marszałek województwa. Za te pieniądze będzie można wykonać dodatkowe prace przy rewitalizacji murów miejskich.

Jeszcze niedawno wydawało się, że mury miejskie będą budowlą, która na długie lata będzie drenować środki z budżetu miasta. Po zawaleniu się części fortyfikacji w 2016 r., spodziewano się, że 1800 m murów obronnych będzie terenem potencjalnej katastrofy. Kwota ponad 8 mln zł, potrzebna na renowację budowli, wydawała się nie do zdobycia.
Jednak cuda się zdarzają i tych cudów w Lwówku zdarzyło się kilka. Na początek była to decyzja samorządu województwa o przekazaniu 8,3 mln zł na rewitalizację murów. Potem bezprecedensowy sukces miał samorząd lwówecki, bo w czasach gdy wykonawcy za roboty zwykle żądają znacznie więcej niż szacują samorządy w Lwówku udało się tak zorganizować przetarg na odbudowę murów, że zaoszczędzono 1,85 mln.
Kolejny cud zdarzył się przed kilkoma dniami. Marszałek województwa Cezary Przybylski, który w Lwówku zapoznawał się z postępem prac przy murach, obiecał że zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na dalsze prace przy obiekcie.
- Decyzja jeszcze nie zapadła, ale stanie się tak na jednym z najbliższych zarządów. Może pani spokojnie przygotowywać kolejny przetarg – zwrócił się marszałek do burmistrz Lwówka Marioli Szczęsnej.  Zwykle w takich sutuacjach środki wracają do budżetu samorządu województwa.
- Za te pieniądze będzie można zrobić iluminację murów, poprowadzić przy murach ścieżki spacerowe i rowerowe oraz przeprowadzić renowację malowideł w basztach. Tylko trzeba się spieszyć, bo pieniądze musimy wydać do końca roku – cieszyła się pani burmistrz.
Obecne prace przy rewitalizacji zostaną zakończone do listopada. W ramach rewitalizacji przeprowadzono remont łącznie 1350 metrów bieżących murów, remont Baszty Lubańskiej i Baszty Bolesławieckiej, odnowę Fontanny z czaplą oraz konserwację pomnika Ofiar I Wojny Światowej. Prace obejmują też m.in. zagospodarowanie terenu wokół obiektów wraz z elementami małej architektury czyli odnowienie ścieżek parkowych i terenu wokół fontanny, nowe ławki czy kosze na śmieci.
 

DSCN5408 (1280x960).jpg
DSCN5405 (1280x946).jpg
DSCN5398 (1280x942).jpg

Komentarze (3)

Dziwne. Napisany artykół u Was, a miejscowy pisak z lwowka pomimo iż podesłałem mu link, nawet słowa o tym nie napisał.

Jak zobaczył słowo artykÓł, to wolał nie czytać dalej.

Szkoda tego pana Bossowskiego bo pisał książkę o historii murach w Lwówku Śląskim no i niestety nie zdążył. Może ktoś inny się znajdzie by to przejąć i napisać na ten temat i wydać książkę?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.