Znalazł się w znakomitym gronie wcześniejszych laureatów tego wyróżnienia. Odznaki Rzecznika Praw Obywatelskich Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka przyznawane są od 2009 r. Wyróżnienie ustanowił prezydent Lech Kaczyński na wniosek rzecznika praw obywatelskich V kadencji Janusza Kochanowskiego. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: s. Małgorzata Chmielewska, Jerzy Owsiak, Piotr Pawłowski, Władysław Bartoszewski, Piotr M. Cywiński, Marian Turski, Halina Bortnowska, Olga Krzyżanowska, Anna Bogucka-Skowrońska, Jacek Taylor, Rafał Pankowski, Marek Michalak, „Lekarki Nadziei” – Stanisława Łukasik, Róża Czempas, Krystyna Stopczyńska i Janina Gałwa, prof. Andras Sajo, Urszula Nowakowska, Ewa Ewart, Szymon Modrzejewski.
Odznaka dla S. Schuberta jest dowodem uznania za prowadzone od lat aktywne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, seniorów, osób ubogich i mających trudności w aktywnym udziale w życiu społecznym. Rzecznik podkreślał, że to dzięki jego inicjatywie powstała jedna z największych, prężnie działających organizacji na Dolnym Śląsku i w Polsce – Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie szefa KSON na rzecz poprawy świadczeń zdrowotnych, rozwoju turystyki społecznej przy Zespole Sejmowym, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Zarządzie Głównym PTTK, konsultowanie wielu inicjatyw legislacyjnych m.in. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zakresie projektu „Dostępność plus” (MIR) oraz bezpieczeństwa w palcówkach szkolnych (MEN).
Adam Bodnar w swojej laudacji dla Stanisława Schuberta mówił:
„Działalność Pana Stanisława Schuberta jest mi bardzo bliska. Słucha osób, których często nikt inny nie chce usłyszeć, interweniuje wszędzie tam gdzie jest to potrzebne, prosi, mobilizuje, integruje, kieruje nim ulubiona zasada „łączę, wiec jestem”. Jest takim regionalnym rzecznikiem praw człowieka. Godność drugiego człowieka jest dla niego priorytetem we wszystkich działaniach. Wszystko co robił przez ostatnie 20 lat zasługuje na wielki podziw, uznanie i ogromne podziękowania.
Jestem Panu bardzo wdzięczny za Pana pracę, która jest też wielką pasją i sensem życia, o czym wspominają wszystkie osoby, które Pana znają. Dziękuję Panu za wszystkie zmiany, które dzięki Panu zostały wprowadzone, a ułatwiają życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami, za każdą interwencję, poradę, pochylenie się nad konkretną sprawą i osobą, ale także za jednoczenie ludzi oraz pozyskiwanie do szlachetnej działalności na rzecz innych kolejnych wolontariuszy.
Pana życie i postawia przywraca wiarę w drugiego człowieka.
Dziękuję. Jestem dumny i wzruszony, że mogę Pana za to wszystko co zrobił Pan dla innych, a tym samym dla nas wszystkich, zmieniając świat na lepsze podziękować wręczając Odznakę za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka.”

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.