Strzępy pamięci w Dawnej Papierni

Strzępy pamięci w Dawnej Papierni

Nowe, jeszcze nie do końca rozpoznane kulturalnie, miejsce pojawiło się na mapie Jeleniej Góry - „Stara Papiernia” przy ul. Kilińskiego, do której w minioną sobotę, 8 grudnia, zaprosiła Fundacja Mandala na premierę spektaklu „Strzępy” w reżyserii Justyny Oleksy.

Spektakl jest wynikiem kilkumiesięcznej pracy warsztatowej uczestników projektu „Zobacz Usłyszane” realizowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra” przez Muzeum Historii Polski. Powstał w oparciu o wspomnienia przesiedleńców z dawnych terenów polskich na zachodniej Ukrainie - często bolesne, dramatyczne, fragmentaryczne, ulotne. Wspomnienia ludzi, którzy kształtowali nową rzeczywistość na obcej ziemi, rzuceni tu wbrew sobie, na skutek często tragicznych wojennych wydarzeń. Temat daje także pretekst do szerszych refleksji i rozważań na całkiem współczesne tematy. Także przestrzeń wybrana przez organizatorów przedsięwzięcia jest jeszcze „nieoswojona”, ale należy mieć nadzieję, że po tej pierwszej prezentacji będzie to przyjazne miejsce dla wszystkich, którzy zechcą tu pracować.
Projekt „Zobacz Usłyszane” wchodzi w dialog z poprzednim podjętym tu działaniem – wystawą przedmiotów-pamiątek, „przesiedlonych”, organizowanym we współpracy z jeleniogórskim BWA w ramach projektu „Stąd JESTEM, to WIEM”. Partnerami projektu są: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Fundacja Otwarta, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze.  

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich" z 11 grudnia 2018 r. 

Stara Papiernia (1).jpg
Stara Papiernia (4).jpg
Stara Papiernia (5).jpg
Stara Papiernia (6).jpg
Strzępy pamięci (1).JPG
Strzępy pamięci (2).JPG
Strzępy pamięci (3).JPG
Strzępy pamięci (4).JPG
Strzępy pamięci (5).JPG
Strzępy pamięci (6).JPG
Strzępy pamięci (7).JPG
Strzępy pamięci (8).jpg
Strzępy pamięci (9).JPG
Strzępy pamięci (11).JPG
Strzępy pamięci (13).JPG
Strzępy pamięci (16).JPG

Komentarze (1)

Byłem, polecam! Spektakl realizowany przez zaangażowaną i zdolną młodzież robi wrażenie. Potrzebna informacja o dacie następnej prezentacji tego przedstawienia.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.