– Jesteśmy gotowi do prowadzenia zajęć stacjonarnych – mówi Wioletta Palczewska, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. 

W KPSW studia stacjonarne

Zaznacza jednak, że zależy to od sytuacji związanej z pandemią w powiecie jeleniogórskim i całym kraju. – Zależy nam bardzo na tym, by wykładowcy spotykali się bezpośrednio ze studentami – mówi pani rektor. Zapewnia, że uczelnia jest przygotowana na nauczania w dobie koronawirusa i zapewni pedagogom oraz studentom bezpieczeństwo i reżim sanitarny. Pierwsi studenci pojawią się w KPSW 1 października. Uroczystość przyjęcia nowych studentów zaplanowano na 19 października. Odbędzie się w auli uczelni, ale weźmie w niej udział mniejsza liczba osób, niż w poprzednich latach.

Dla studentów  informacja w jakiej formie będą odbywać się zajęcia w semestrze zimowym jest ważna, bo nie wiedzieli czy wynajmować mieszkanie czy nie. Od kilku dni wszystko jest jasne. 

Na Politechnice Wrocławskiej nauczanie hybrydowe

Rektor Politechniki Politechniki, której Wydział Techniczno – Informacyjny jest w Jeleniej Górze zdecydował, że w semestrze zimowym 2020/2021 studenci będą uczyć się w tzw. systemie hybrydowym. Oznacza to, że część zajęć odbywać się będzie stacjonarnie na uczelni – przede wszystkim laboratoria i zajęcia sportowe, a część zostanie poprowadzona w formie zdalnej – to dotyczy przede wszystkim wykładów i lektoratów.

– Plany zajęć zostaną przygotowane tak, aby kształcenie, w zależności od rozwoju sytuacji sanitarno-epidemicznej, można było w łatwy sposób przestawić na całkowicie zdalne – podkreślają władze uczelni.

W komunikacie podpisanym przez rektora prof. Cezarego Madryasa i rektora elekta prof. Arkadiusza Wójca czytamy, że „w przyjętych rozwiązaniach priorytetowo zostaną potraktowani studenci pierwszych i ostatnich semestrów studiów I i II stopnia oraz doktoranci„. – O formie prowadzenia zajęć na poszczególnych kierunkach i latach studiów decydują dziekani i to oni będą informować o przyjętych rozwiązaniach, gdyż to władze wydziałów najlepiej znają zarówno potrzeby nauczycieli akademickich, jak i studentów – dodają rektorzy.

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć, ale i pracy na uczelni zostaną opublikowane po ukazaniu się zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na nowy rok akademicki; nie później jednak niż 15 września.

Zdalnie na Uniwersytecie Ekonomicznym

Jeleniogórska Filia Uniwersytetu Ekonomicznego prowadzić będzie zajęcia zdalnie, tak jak cała uczelnia. Dla studentów pierwszego roku na początku października przewidziano szkolenia, które pomogą im poznaniu zasad zdalnego nauczania i technicznych wymogów.

Zgodnie z zarządzeniem rektora UEW wszystkie zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym będą prowadzone w trybie zdalnym. Dotyczy to studiów I i II stopnia, EMBA, studiów doktoranckich, Szkoły Doktorskiej i studiów podyplomowych. Wyjątkiem są zajęcia laboratoryjne na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, które będą się odbywać stacjonarnie. Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku we Wrocławiu jak i w Oddziale w Bolesławcu zawieszone zostały do odwołania.

Jak zapewnia prorektor uczelni, doświadczenia z semestru letniego pokazały, że tryb pracy zdalnej się sprawdza.

– Obecnie pogłębiamy umiejętności wykorzystania określonych systemów zdalnego nauczania. Dokupiliśmy licencje, które umożliwiają szersze korzystanie z różnych narzędzi. Wierzymy, że jeżeli będzie taka konieczność, to zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy staną na wysokości zadania. Uczelnia jest gotowa, zarówno od strony infrastrukturalnej, jak i narzędziowej, do zdalnego nauczania na wszystkich poziomach i kierunkach studiów – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.