Sukces naszych kajakarzy we Francji

Nasi kajakarze freestyleowi Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki po raz drugi z rzędu zwyciężyli w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Makinito Contest, które rozegrano nieopodal miejscowości Istres i Entressen we Francji. Odbyły się one w weekend (23-24 czerwca).

Podobnie jak rok temu w rywalizacji wzięła udział europejska i światowa czołówka freestyle'u kajakowego. Pochodząca z Wrocławia a startująca w barwach Karkonoskiego Klubu Kajakowego Zofia Tuła nie miała łatwego początku sezonu. Zaledwie na tydzień przed startem w Makinito Contest nasza freestylerka obroniła pracę magisterską na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaraz po obronie spakowała się i pojechała do Francji by walczyć o zwycięstwo między innymi z obecną wicemistrzynią świata i zarazem miejscową zawodniczką Marlene Devilez (FRA), trzecią zawodniczką światowego czempionatu Hitomi Takaku (JPN) i sporą grupą zawodniczek z czołowej dziesiątki na świecie. W eliminacjach Zosia objęła prowadzenie z łączną notą za dwa przejazdy 1755 pkt. Jako druga do finału awansowała Hitomi Takaku (JPN) z notą 1420 pkt. Trzecia była Marlene Devilez (FRA) z notą 1320 pkt. Stawkę finałową uzupełniły jeszcze między innymi Islay Crosbie (GBR) i Anne Hubner (GER), które też zgłaszały aspiracje do walki o medale.

W finale kobiet każda z zawodniczek już od pierwszego przejazdu przypuściła zdecydowany atak. Ostatecznie Zofia Tuła zwyciężyła, mając zapas aż 300 punktów nad Hitomi Takaku. Trzecie miejsce zajęła Marlene Devilez.
W konkurencji mężczyzn w eliminacjach przejazdy czołowej piątki zawodników pomimo różnic w stylu wykonywania ewolucji i figur przyniosły bardzo wyrównane rezultaty. Z notą łączą za dwa przejazdy prowadził jeleniogórzanin Tomasz Czaplicki z 2655 pkt. Tuż za nim uplasował się Thomas Dunphy (IRL) 2520 pkt. Z trzeciego miejsca awansował wicemistrz świata w konkurencji C1 i brązowy medalista mistrzostw świata z San Juan w K1M Sebastien Devred (FRA), który pomimo łącznej noty 2515 pkt. miał na koncie najwyżej oceniony pojedynczy przejazd (1490 pkt.) Tuż za czołową trójką uplasowali się mistrz Belgii Lane De Meulenaere i finalista ostatnich mistrzostw świata Robert Crowe (GBR). Styl przejazdów eliminacyjnych i małe różnice punktowe zapowiadały bardzo emocjonującą walkę w zaplanowanych na niedzielę finałach.
Przebieg finału mężczyzn bardzo przypominał scenariusz z zeszłego roku. Już w pierwszym przejeździe Tomek przeprowadził zdecydowany i jak się potem okazało skuteczny atak na złoto. Po serii figur obrotowych i powietrznych połączonych w płynne kombinacje uzyskał notę aż 1945 pkt. Objął prowadzenie, którego już nie oddał. Drugi był Sebastien Devred. Brąz zdobył Robert Crowe.