Święto Niepodległości kameralnie i bez koncertów

FOT. POK, SP Gryfów Śląski

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości obchodzić dzisiaj (11 listopada) będziemy spokojniej, kameralnie, bez spotkań i koncertów na żywo. Niektóre gminy przygotowały wcześniej szkolne uroczystości i można je oglądać w internecie.

Tak zrobiła Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfowie Śląskim. Tradycyjnie przed 11 listopada w szkołach odbywały się uroczyste apele.

Szkolne świętowanie w internecie

Jak jednak świętować, gdy nauka odbywa się zdalnie?

Dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śląskim razem z wychowawczynią Agnieszką Hetel przygotowały propozycję dla wszystkich uczniów. W szkole zorganizowali wystawę kostiumów teatralnych, ilustrujących ważne fakty z historii Polski i walki o niepodległość.  Na wystawie są także mapy i tablice edukacyjne. Potem nauczycielka nagrała film, w którym dzieci oprowadzają widzów po szkolnej ekspozycji.

- Przygotowania do filmu zaczęliśmy miesiąc wcześniej – opowiada Agnieszka Hetel. Kostiumy wypożyczyli z jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Sama przygotowała tablice ilustracyjne i teksty. Aby film dotarł do uczniów i przedszkolaków, nagrali go na płyty i dostarczyli je do szkół i przedszkoli w całej gminie. Film jest także dostępny w internecie.

Zanucić "Ułanów" z zespołem Szklarki

Piechowicki Ośrodek Kultury także odsyła do internetu, gdzie (na stronie pok.piechowice.pl) można posłuchać jak przedszkolaki, uczniowie oraz zespół Szklarki śpiewają pieśni patriotyczne. Można z nimi zanucić między innymi „Ułanów” czy „Wojenko, wojenko”.

- Miały być wspólne śpiewy przy ognisku, piknik i msza święta z udziałem orkiestry. Znane utwory patriotyczne, gorące serca i kilkanaście drużyn śpiewających radośnie jednym głosem "Płynie Wisła, płynie", ale... Statystyki zachorowań rosną nieubłaganie, a wprowadzone obostrzenia nie pozwalają na wspólne spotkania i wyjścia z domu. Wobec takiej sytuacji „Dzień Niepodległości w Piechowicach” postanowiliśmy przygotować w nowej formule. Przenieśliśmy zaplanowane śpiewanie do internetu, gdzie razem z dziećmi z piechowickich przedszkoli nr 1 i 2, Szkoły Podstawowej nr 2 i zespołem Szklarki możemy wspólnie świętować – napisała na portalu Anna Kalisz, dyrektorka Piechowickiego Ośrodka Kultury.

Nagrania zostały zrealizowane przez POK w placówkach oświatowych oraz w sali widowiskowej 5 i 6 listopada. I choć nie zastąpią udziału na żywo w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości, to taki pomysł świętowania ma pozytywny oddźwięk.

Świętują lokalnie

W wielu miastach zrezygnowano z hucznych obchodów z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry. W zamian odbędą się skromne i kameralne uroczystości.

W Jeleniej Górze dzisiaj o godz. 12.00 pod postumentem Wolność i Niepodległość przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wiceprezydent miasta (prezydent Jerzy Łużniak jest na kwarantannie do poniedziałku) wraz z delegacją Rady Miejskiej Jeleniej Góry złożą w imieniu mieszkańców symboliczny wieniec i wiązanki kwiatów. Delegacje, które zachcą w podobny sposób uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mogą składać wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wolność i Niepodległość w ciągu całego dnia. - W związku z trwającą pandemią, ograniczeniami w organizacji zgromadzeń, wydarzeń kulturalnych zwracamy się z apelem do wszystkich chcących upamiętnić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, by ten czas spędzili w domach, w gronie najbliższej rodziny. Niech w ten trudny dla wszystkich moment, wyrazem patriotyzmu będzie wywieszona na naszych domach biało-czerwona flaga czy symboliczna kokarda narodowa przypięta do kołnierza marynarki czy płaszcza – zaapelował prezydent do jeleniogórzan.

W Zgorzelcu o godz. 10.00 burmistrz wraz z przewodniczącą Rady Miasta Zgorzelec i wójtem gminy Zgorzelec złożą wieńce pod Pomnikiem Orła w imieniu lokalnych społeczności, oddając hołd wszystkim, którzy w czasach pokoju i wojny służyli i służą Polsce i jej obywatelom. O święcie narodowym przypomni także biało-czerwona iluminacja hali PGE Turów Arena, która pozostanie włączona od godziny 17. 00.

Uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej oraz Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego zaprosili mieszkańców do wspólnego śpiewania. Tym razem w domowych pieleszach. W domowym muzykowaniu pomoże przemontowane i wzbogacone o napisy nagranie z koncertu Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z 2018 roku, które w środę, 11 listopada, będzie od rana dostępne w internecie, mediach społecznościowych i na kanale You Tube.

W Lubaniu zaplanowano uroczystą mszę w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada o godz. 18. 00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Uczestniczyć w niej może maksymalnie 42 osoby. Uczestników liturgii obowiązuje stosowanie maseczek lub przyłbic, zachowywanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła.

W Piechowicach po mszy w intencji Ojczyzny o godz. 10.00 władze złożą wieńce pod Obeliskiem pamięci.

W Bolesławcu poprosili mieszkanców o nagrywanie filmików, na jtórym śpiewają hymn Polski. Możne je będzie odsłuchać na facebooku BOK dzisiaj od godz. 12.00.

Świętujmy z całą Polską

Do wspólnego świętowania zapraszają również Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały m.in. niezwykłe świąteczne projekty – „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Każdy będzie mógł wziąć w nich udział bez wychodzenia z domu. Szczegóły wydarzeń i informacje o nich dostępne na: niepodlegla.gov.pl.

„Niepodległa do hymnu” to zaproszenie do wspólnego śpiewania hymnu państwowego, w środę, 11 listopada, punktualnie o godzinie 12.00. Wystarczy włączyć jedną z większych stacji radiowych, czy telewizyjnych lub skorzystać z pośrednictwa internetu i odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie, które rozpocznie się zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. Organizatorzy festiwalu w tym roku udostępniają transmisję on-line, by każdy mógł śledzić wydarzenie na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

piechopwice 1.jpg
piechowice.jpg
SP Gryfów śląski (1).jpg
SP Gryfów śląski (2).jpg
SP Gryfów śląski (3).jpg
SP Gryfów śląski (4).jpg
SP Gryfów śląski (5).jpg
SP Gryfów śląski (6).jpg
SP Gryfów śląski (7).jpg
SP Gryfów śląski (8).jpg
SP Gryfów śląski (9).jpg
SP Gryfów śląski (10).jpg
SP Gryfów śląski (11).jpg
SP Gryfów śląski (12).jpg
SP Gryfów śląski (13).jpg
SP Gryfów śląski (14).jpg

Komentarze (14)

Brawa dla dzieci i nauczycieli za partiotyczna postawę. ,,Takie będą Rzeczypospolite,jak młodzieży chowanie ".

Od rana będą MSZE ,kto to będzie odprawiał?
A jakie wzniosłe kazania tylko mic o upadku MORALNYM hierarchów i nawet zwykłych klechów .
Dzwony od rana powinny bić MEA CULPA !!!

A by ocalić państwo tylko zniesienie konkordatu i gremialna apostazja.

Ty masz swoich swoich ,,kapłanów" z druszlakami na głowach .

Wkrótce wolactwo będzie niepodległe od członkostwa w Unii Europejskiej. Job wasza narodowa socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Niepokalane łajno Wolskie. Państwo z klejonego na ślinę papieru toaletowego. Czy poza aparatem represji coś jeszcze w nim działa?

Tak działa ;KŁAMSTWO!

Szam.bo wybiło. Piotr Ćwik junior, syn Piotra Ćwika, doradcy paraprezydenta Du.py, pracuje w Archidiecezji Krakowskiej. To on blokował dostęp do kard. Stanisława Dziwisza autorowi filmu "Don Stanislao" pokazanego w TVN 24.

Hitler Kaczyński zablokuje procedowanie wspólnego budżetu Unii Europejskiej w związku z uzależnieniem wypłat od przestrzegania praworządności przez kraje Unii. Wolska przestanie wpłacać składkę do Unii Europejskiej. Oznacza do wyjście ze wspólnoty.
Witajcie wolacy job wasza mat w sojuzie Wladymira Wladymirowicza Putina. Hitler Kaczyński na zawsze upodli ten wolski kraik.

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabili 430 Polaków.

25,2 tys. zakażonych w ciągu ostatniej doby. 430 zmarłych przez Kaczyńskiego. W szpitalach panuje chaos - brakuje miejsc, leków, personelu, a teraz nawet tlenu. - W niektórych szpitalach sytuacja jest krytyczna. Mają zapas tlenu na najwyżej dobę i nie wiedzą, co się wydarzy dalej. Możemy mówić o różnych metodach leczenia, ale tlen jest najważniejszy w terapii chorych na COVID-19. Jeśli tlenu zabraknie, ludzie po prostu będą umierać – opowiada prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Taką wolskę emeryci wybrali młodym ludziom. Wkrótce zapewnią im wyjście z Unii Europejskiej.

Ważne że ututłany w guufnie orzeł bialy podciera się biało czerwoną.

W wyborach do sejmu to nie emeryci byli większościa na Dudę faktycznie dużo ich głosowało ale tylko z biedy ale dlaczego mądrzy i młodzi górnicy ,rolnicy i inni tez tak głosowali tego nie mogę pojąć.

Wytłumaczenie jest jedno
Madzmaly rozumek

Warszawa. Zdemolowana przez naziolstwo Bąkiewicza .Brunatne oddziały nazistów wysłane na ulicę przez hitlera Kaczyńskiego ratującego niepokalaną od rozumu Wolskę.

Warszawa. Tak wygląda faszystowska brunatna rzeczywistość w której hitler Kaczyński wysyła na ulicę nazistowskie brunatne falangi Bąkiewicza.

Dzisiaj mieliśmy Berlin a.d. 1933 po wygranych wyborach przez Adolfa Hitlera.

9 lat później palili ludzi w piecach.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.