Szklarska Poręba: co z rozliczeniem MZGL?

Szklarska Poręba: co z rozliczeniem MZGL?

Minęło ponad pół roku od sesji, na której Teresa Kacperska, kierownik MZGL w Szklarskiej Porębie, wysunęła poważne zarzuty dotyczące sposobu zarządzania zakładem komunalnym w minionych latach. Co się dalej dzieje w tej sprawie?

 

Przypomnijmy, iż kierownik Kacperska zarzuciła, że w firmie, którą przejęła, panował bałagan w dokumentacji. Nie prowadzono książek serwisowych specjalistycznego sprzętu, dokonywano zakupu urządzeń, których serwis pogrążał zakład w kłopotach finansowych. Według raportu Teresy Kacperskiej firmę ochraniali nieprofesjonalni strażnicy. Dane gromadzone na komputerach nie były dobrze chronione, nie prowadzono porządnej ewidencji zleceń. - Ustaliliśmy, że błędy rozrachunkowe popełnione w ostatnich latach sięgają 500 tys. zł – mówiła przedstawicielka MZGL. Te błędy są efektem także naliczania odsetek z należności, które już dawno zostały zapłacone, ale tego nie odnotowano. Z kolei rozbieżności w ewidencji środków trwałych oceniono aż na 7 mln zł. - Nie mieliśmy np. w ewidencji Babińca, który przecież obsługujemy. Podobnie z bazą po WOP, która została przekazana MZGL. Takich rzeczy jest mnóstwo – wymieniała Teresa Kacperska.

Wobec powyższych i wielu innych zarzutów postawionych poprzedniemu kierownictwu, można było się spodziewać dalszych działań samorządu. Wówczas Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby, zapowiadał, że podejmie odpowiednie kroki w zależności od opinii prawników. - Dzisiaj sprawę bada Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO. Od jego opinii zależą nasze dalsze kroki - zapowiada samorządowiec.

- Te zarzuty to stek bzdur. Nic się w sprawie nie dzieje, bo nie ma co się dziać. Rozważałem pozew sądowy o naruszenie dóbr osobistych, kiedy jesienią wysunięto te zarzuty, ale ostatecznie nie zdecydowałem się. Szkoda zdrowia. Kiedy jednak burmistrz wejdzie na drogę sądową jestem gotów wyjaśnić wszystkie sprawy punkt po punkcie – mówi Robert Szawłowski, poprzedni kierownik MZGL w Szklarskiej Porębie, dzisiaj sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Lwówek Śląski. 


 

Komentarze (39)

Burmistrz Szklarskiej Poręby Graf ściął ponad 20 zdrowych drzew w parku nad ulicą Pstrowskiego w Szklarskiej Porębie.

Powinna tym zająć się prokuratura.
Przecież ten park, to jest duma Szklarskiej Poręby. Więc po co ściął tyle zdrowych drzew? Burmistrz od dawna choruje (znajomi jego znają ten problem) i widocznie nienawidzi wszystko, to co jest zdrowe i piękne.

Masz jakieś zdjęcie jak burmistrz ścina te drzewa? Chętnie zobaczę, bo wszyscy mówią, że władza raczej unika ciężkiej pracy, a samodzielne ścięcie 20 drzew, to musiała być niezła harówka.

Piszesz też, że jest chory. Na co? U Ciebie nawet na odległość można zdiagnozować chorobę nienawiści do burmistrza, a u niego?

Apeluję do Mirosława Grafa, burmistrza Szklarskiej Poręby żeby publicznie powiedział dlaczego kazał ściąć ponad 20 zdrowych drzew w parku w Szklarskiej Porębie.

Czy pan jeszcze w ogóle panuje nad tym co się dzieje w naszym mieście?

Osoby które "zarządzają" obecnie MZGL oraz miastem Szklarska Poręba powinny najpierw zasięgnąć trochę specjalistycznej wiedzy i sensownie zając się sprawami którymi wypadałoby się zając. Jednak jeśli się nie wie czym nalezy sie zając na zajmowanym stanowisku to trzeba sprawiać wrazenie ze robi się cokolwiek- niektórzy potrafią tylko siac plotki które mogą się niebawem obrócic przeciwko nim.
Po pierwsze, gdyby zarzuty którymi obecna władza obciąża poprzednią były prawdziwie - to juz dawno zająłby się tym prokurator oraz odpowiednie służby które przeprowadzają terminowe kontrole np. w jednostkach budżetowych - bardzo Was proszę, nie bądźcie aż tak NAIWNI. (Ci którzy to robią nie zdają sobie nawet sprawy z tego co grozi za wysuwanie nieprawdziwych oskarżeń)
Ponad tylko kilka przykładów: KSIĄŻKI SERWISOWE sam tworzyłem - były na bieżąco uzupełniane przez odpowiednich pracowników, sprzęt którego serwis "pogrążał zakład finansowo" został zakupiony poprzez władze która sprawowała zarząd "lata" wczesniej - moge chyba wspomniec ze decyzję tą podjął pan R.Głodek - obecny radny miasta - do któego nikt o to nie mial i nie ma pretensji. Każdy komputer był chroniony odpowiednim oprogramowaniem, zlecenia jak najbardziej były ewidencjonowane, ale pani Kacperska lubi przesadę wiec po jej wkroczeniu na stołek, aby zakupic paczkę sróbek za 15 zł trzeba było zaprowadzic rejestr, wydrukowac zapotrzebowanie które musiało przejsc przez 3 wazne osoby, trwało to 3/4 dnia roboczego, wymagało kilku podpisów, i zatrudnienia osoby która zajmowała się uzupełnianiem tego typu informacji - sory, ale istnieją odpowiednie ustawy i procedury zwiazane z zamówieniami m.in. materiałów - jednak niektórzy chyba o nich nigdy nie słyszeli. Szkoda czasu by pisać więcej.
Jednak może dobrze by było skupic się na obecniej władzy i jej kompetencjach (wiedzy Burmistrza, oraz jego "doradców - m.in byłej pielęgniarki oraz byłego policjanta,) na środkach publicznych które zostały przeznaczone na wynagrodzenie pełniącego obowiązki kierownika ZGL zanim na stołku usiadła pani Kacperska - mowa tu o naszym strazniku teksasu - o panu Andrzeju Suchta, który to byl dłużnikiem MZGLU jeszcze na 1 dzien przed faktem objęcia "urzędu" i który to nie wie czym jest Vat i jak go się liczy. Moze warto spojżec na stanowisko które piastuje wszystkowiedząca i nad wszystkim panująca kadrow-ksiegowo-kierowniczka wszystkich kierowników - pani Kurowska Magdalena, która przyznała sobie wszytkie dodatki funkcyjne jakie istnieją obcinając gaże pracownikom fizycznym :) wiecie co - to co zaczęło się dziać w urzędach w Szklarskiej Porębie po zmianie władzy zakrawa na bardzo kiepską komedię. To wszystko zrobilo się tak żałosne, że wielu z nas sie pozwalniało poniewaz nie mogliśmy patrzec na to co sie tu wyrabia. Moze nad tym wypadałoby się zastanowic ?

Nic dodać nic ująć. To jest po prostu kpina. Niezrozumiała jest bierność władz że pozwalają na takie panoszenie się. Tak to prawda dobór pracowników na stołkach przede wszystkim w MZGL jest przerażająca. To już nawet nie jest śmieszne tylko żałosne ale czego się spodziewać .....kolesiostwo i nic więcej.

Nic dodać nic ująć. To jest po prostu kpina. Niezrozumiała jest bierność władz że pozwalają na takie panoszenie się. Tak to prawda dobór pracowników na stołkach przede wszystkim w MZGL jest przerażająca. To już nawet nie jest śmieszne tylko żałosne ale czego się spodziewać .....kolesiostwo i nic więcej.

Wina burmistrza Grafa jest jedna,brak audytu w urzędzie jak i w lokalówce,zam go na tyle ,że może nie chciał awantur a to się prędzej czy póżniej[audyt]mści.Na bazie raportu p.Kacperskiej można było pokusić się o zwolnienie dyscyplinarne p.Szawłowskiego ale tak się nie stało i teraz jest sekretarzem we Lwówku.Namawiam p.Szawłowskiego o ile nie czuje się winny niech założy sprawę[daję jeden do tysiąca,że tego nie zrobi]z taką opinią trudno mu będzie utrzymać obecne stanowisko.

Pan Szawłowski stosuje metodę, którą już dawno przetestował czyli straszy i grozi sądem. Jak już złoży ten pozew sądowy o naruszenie dóbr osobistych to ja zgłoszę się w charakterze świadka. Jest o czym mówić . A zatem panie Szawłowski, smiało z tym pozwem. Niech się pan nie krępuje.

Pan Szawłowski byl chyba jedynym kierownikiem lokalówki któremu na prawdę zależało na tym aby zakład prawidłowo wykonywał swoje zadania i chyba jedynym, który miał odpowiednie kompetencje na piastowanie takiego stanowiska.
Ciekawa jestem jakim to świadkiem okazałby się "mieszkaniec Sz.P.", najprawdopodobniej takim który skorzystał na obecnej sytuacji, którą jest zarządzanie miastem przez miernoty, które nie wiedza jak się za to zabrac. (z tego co sie orientuje to aktualnie maszyny którymi dysonuje ZGL pokryte są pajęczyną, a pracownicy nie mają zbyt wiele pracy do wykonania, pewnie niebawem dojdzie do tego że wszystko zostanie wyprzedane za bezcen aby ktos mógł na tym zarobic - już kiedys taka sytuacja miała miejsce).
Pan Szawłowski nigdy nie cieszył sie zbytnią sympatią ze względu na to że sporo wymagał od pracowników, a mieszkańców miasta traktował na równi, podchodząc do swojej pracy bardzo rzetelnie. Wiem bo pracowałam w Zakładzie przez kilkanaście lat obserwując trzech kierowników i ich zarządzanie. To własnie Szawłowski zaprowadził w końcu porządek w lokalówce i pokazał nam pracownikom jak wygląda współpraca z kimś kto ma na prawdę szeroki zakres specjalistycznej wiedzy potrzebnej do kierowania takim zakładem.
I naprawdę - scyzoryk się w kieszeni otwiera kiedy się słyszy i czyta takie bzdury.

Amen !

Panie Szawłowski daj se pan na wstrzymanie ,pani burmistrz Lwówka polecam prześledzenie działalności p.Szawłowskiego i efekty na niwie szpitala.

Przestańcie:
1) oczerniać Pana Szawłowskiego,
2) wycinać zdrowe drzewa w Szklarskiej Porębie.

Oczywiście szpitala we Lwówku i chyba w Gryfowie,jeden upadły a drugi zlikwidowany a co do lokalówki w Szklarskiej cały ten bałagan opisała p.Kaceperska,więc podaj ją pan do sądu .

Oczywiście świetny kierownik...ze złotą kartą w Castoromie za zakupy dla MZGLu. 2 mln długu powstałe za rządów Szawłowskiego w MZGL mówi wszystko. Tak podstawowe zaległości jak ZUS, US, mówią wszystko o sposobie zarządzania tego wybitnego fachowca. Wspomnijmy jeszcze jak próbował przekręcić dla siebie mieszkanie komunalne. Wówczas jednak zrobił się szum i mieszkanie udało się uratować. Jako główny księgowy szpitala we Lwówku także przyczynił się do jego upadku. Teraz minęło parę lat i ktoś tu nieudolnie mydli sprawę budując fałszywą legendę Szawłowskiego jako dobrego fachowca che che. Nie znami te numery Bruner. Oczywiście Panie Szawłowski ja pana osobiście i gorąco zachęcam do złożenia pozwu o zniesławienie...wtedy momentalnie wszystkie zarzuty skierowane wobec pana o katastrofalne zarządzanie MZGL-em sie potwierdzą.

Zarządzanie lokalówką w Szklarskiej przez p,Szawłowskiego było kroczącą katastrofą o relacjach pracowniczych nie wspomną,gdy p.Szawłowski okrzepnie jako sekretarz we Lwówku wprowadzi podobny model zarządzania,drżyjcie urzędnicy.

Poczekajmy na wyniki.KubielaSzawlowski i Sokolinski to trójca którzy jak nikt do tej pory nie zniszczyli tak Szklarskiej Poreby jak Oni.Tak jak Oni Zadluzyli miasto.Tak jak Oni nabroiliśmy w temacie apartamentowców. To nikt dotąd!!.Jeszcze wsród nich był ŚP Brozek to juz mamy klikę!!!.A ze Graf ścina drzewa to ciekawe.Kto go widział?.Kto ma zdjecie ?.Kto widział kto słyszał??.

Sokoliński przewyższa Grafa wielokrotnie.
Czas pokazał, że Graf zna się tylko trochę na skokach narciarskich.

Sokoliński przewyższa Grafa wielokrotnie w zadłużaniu miasta.

W Blu Montain [apartamentowce wieżowce]zatrudniona jest żona z-cy burmistrza p.Kozina,b.przewodniczący RM Kubiela Zb.Od razu widać jak serdeczna pomoc dewloperom procentuje.Mieszkańcy w kontaktach z urzędem mają tylko pod górkę.To co się dzieje w Szklarskiej powinno być przestrogą dla radnych Karpacza--nie wpuszczajcie dewloperów!!!!!

Czy widział ktoś łysego sokoła?Łyse są raczej sępy.

Szawłowski nie był dobry- popieram wpisy negatywne wcześniejsze,ale to co robi- lub nie robi Kacperska przechodzi zdrowy rozsądek. Zatrudnienie w MZKG osób tzw: umysłowych ponad 10-żart na tak mały zakład,. grube MILIONY płacone na odśnieżanie miasta a co było? Miasto nieodśnieżone MILIONÓW nie ma a kolejne SETKI TYSIĘCY płynie do Pana Pilawskiego- bez umów, na tzw: ryj- dobre nie? Gdzie są pieniądze z parkingów i rozliczenia księgowe. Pani Kasperska wie, że grunt się pali to tworzy zasłonę dymną. Proszę rozliczyć te MILIONY które pochłonął MZGK przez ostatnie 2 lata.

Łżes jak na psa przystało Watchdogu, bowiem pieniądze do Pana Pilawskiego nie płyną bezumownie i nie są to miliony. Odśnieżanie nie było tragiczne, przejezdnośc miasta była utrzymaa należycie. Oczywiście nie wszyscy byli zadowoleni, w wielu miejscach było wąsko a w odleglejszych punktach trzeba było dłużej poczekać na pług ale stadard odśnieżania był wyższy niż w Karpaczu i Kowarach a porównywalny ze Świeradowem Zdrój. Katastrofa z odsnieżaniem była zimą 2010/2011 za kadencji pana Szawłowskiego. ale wtedy to była wina śniegu...dziś to wina Kacperskiej i Grafa.

Pan Szawłowski ma słabą pamięć więc jest okazja aby mu przypominać martyrologię mieszkańców i pracowników pod jego rządami,wypominajmy jego dokonania oraz Sokolińskiego.

Dwuletnia Emilka ze Szklarskiej Poręby musi stawić się w sądzie w Jeleniej Górze, bo zakład komunalny chce ją eksmitować z mieszkania. - Nie mają litości. Moja zaległość wynosi tylko 2885 złotych – mówi mama Emilki i czwórki innych dzieci.
Kobieta podejrzewa, że sprawa eksmisyjna to zemsta urzędników za to, że poskarżyła się na nich parę miesięcy temu Nowinom Jeleniogórskim. Mówiła, że obiecano jej ustnie zamianę mieszkania na większe, ale nie dostała go, bo zdecydowano o przydzieleniu tego lokalu szefowi Miejskiego Zakładu Gospodarki Lokalowej. O sprawie zrobiło się głośno. Ostatecznie mieszkanie pozostało puste. - Nowiny Jelenogórskie 10 listopada 2012. To tylko jeen z przykładów.....

Szklarska Poręba dolna lokator[ok80 lat] mieszkania komunalnego wymienił drzwi,ZGL postanowił go eksmitować,bronił go zięć sytuacja trwała rok albo więcej,eksmisja się nie udała.Lokator niedługo zmarł,bezwzględnie pomół w tym stres jaki przeszedł.

Cóż za odwaga.podpisać się były pracownik i wciskać kit o obecnych z nazwiska. szacuneczek;-p

Ludzie, dlaczego macie pretensje do wszystkich, a nie do siebie. Nie eksmituje się osób, które normalnie płacą, albo chociaż próbują się w tej kwestii dogadać. Z tego co wiem, długi są rozkładane na raty. MZGL nie jest instytucją charytatywna.
Mamo Emilki - jak możesz narażać swoje dzieci przez zaległość TYLKO (jak sama napisałaś) 2885 zł. Otrzymujesz zapewne 4 x 500 +, do tego pewnie inne dodatki socjalne. Może pomyśl z jakich "przyjemności" możesz sama zrezygnować w "imię dobra" dzieci?

liczyc umiesz zwlaszcza cudze ale czytac ze zrozumieniem juz nie, przecierz w komentarzu jest podana data 2012 rok a pieniadze z 500+ sa wyplacane od kwietnia ubieglego roku.

A mi się coś wydaje ze administracja za "poprzednich rządów" liczyła 15 osób, a teraz to jest 9...a przepisy regulujące zamowienia publiczne istniały od dawna tylko jakoś słabo je respektowano....

Panie Szawłowski czekam aż pan wdroży sprawdzone zarządzanie w urzędzie we Lwówku,zarządzanie sprawdzone w upadłym szpitalu czy ZGL Szklarska Poręba czy Złta Karta dalej działa?Może pan robić zakupy na gminę Lwówek.

A ja liczę na to ze szawlowski złoży pozew o zniesławienie bo powinien ,to Wam sie wtedy co poniektórych oczy potwierdzą i gęby zamkną. Może zainteresujecie się tym ile na dzień dzisiejszy zarabia np. Kadrowa Magdalena kurowska. Otóż zdradzę Wam tą tajemnice :) 12 000 zł brutto ! Miesięcznie :)i dodam że pracuje od poniedziałku do czwartku. Dla tych co sie nie orientują -to sporo wiecej od z.burmistrza.Może skupcie się na tym co się dzieje teraz w zglu bo dzieją się jaja a wy tylko ryjami potraficie kłapac i gówno robić. Rozsiewac plotki aby mydlić innym oczy. To się wszystko w końcu skończy i właściwe łby polecą....

Anonim ty jestes p***any. Skad masz info?

Anonim123. Ty maly zakompleksiony czlowieczku to ty klepiesz ryjem i rozsiewasz plotki. Wszystko co napisales nie jest prawda.

hehe, ale się rozjuszyles/aś - czyzby niewygodna prawda?
otórz info od samego źródla - wszytko to wyszło w trakcie dopiero co zakończonej kontroli urzędu miasta :)
wiec niektórych rzeczy niestety ;p nie da się już zakopac pod dywan.
Kacperska zwiala wlasnie na zwolnienie, tylko poczekac az kurowska zrobi to samo ...
raczej się nie obejdzie bez dyscypliny finansów publicznych i zwolnienia dyscyplinarnego ...

Tylko wiesz ze kontrole robily osoby ktore maja problemy z liczeniem?

Wiec twoje zrodlo jest dosc niewiarygodne. No niestety nie da sie nic zakopac pod dywan i bardzo dobrze. I jak mowisz nie obejdzie sie bez dyscypliny finansow ale zwolnienia dyscyplinarnego niestety nie.

"Gówna" księgowa też jest na zwolnieniu lekarskim:)Pewnie już wie,że jej dni są również policzone. A liczyć to ona pewnie potrafi - najlepiej jej wychodzi liczenie kasy dla siebie:)

Janomin - wygłaszasz błędne opinie.
"Główna księgowa" nie może odejść. Jej zadufanie do swojej wiedzy merytorycznej jest porażające.

Przecież w Szklarskiej nie ma żadnej dyscypliny finansów publicznych.
Na moje skargi do RIO o nieprawidłowościach finansowych w MZGL - odpisano cyt. "Zgodnie z zapisami określonymi w § 9 Satutu MZGL w Szklarskiej Porębie - Nadzór i kontrolę nad działalnością Zakładu sprawują:Burmistrz i Rada Miejska" i przesłali do Burmistrza.
To był listopad 2012r.Rada Miejska "wnikliwie" rozpatrzyła i odpisali, że jest wszystko ok.
Obecnie jak czytam posty to rozumiem, że wymieniono pracowników MZGL, ale z mentalnością i wiedzą fachową poprzednich, i dalej wszystko będzie ok ?.
Szkoda tego miasta.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.