Teatr, ratusz oraz uzdrowisko będą jak z pocztówki

Obecnie w Jeleniej Górze jest 8725 punktów świetlnych.

Wypięknieją dwa duże, reprezentacyjne budynki w Jeleniej Górze. Trwają właśnie gruntowne remonty ratusza oraz Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Zmieniają się również Cieplice. Wkrótce można będzie spacerować bulwarem nad rzeką Kamienną. Modernizowane są także szkoły i przedszkola.

Obecny budynek ratusza wybudowany został w 1749 roku. Ostatni większy remont przeszedł w latach 1957-1959 i od tamtej pory pomieszczenia były jedynie odświeżane. Najwyższa pora była, by przeprowadzić tu remont generalny. Modernizacja budynku ratusza obejmuje wymianę okien, wzmocnienie stropów, termomodernizację, wymianę podłóg w niektórych pomieszczeniach, wymianę instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania.

Wejdziemy na wieżę ratusza

- Zniknie nareszcie boazeria, która pamięta jeszcze lata 70. ubiegłego wieku - mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Remont kosztuje ok. 4 mln 700 tys. zł, z czego 2,5 mln zł, to dotacje, które miasto pozyskało na ten cel.

Jerzy Łużniak nie kryje zadowolenia, że latem 2019 roku, po zakończeniu prac, udostępniona zostanie dla zwiedzających wieża, z której roztacza się piękny widok na Jelenią Górę i Karkonosze. Obecnie zwiedzanie nie jest możliwe ze względu na przepisy przeciwpożarowe.

Teatr z nową widownią

Podobnie jak ratusz, także budynek Teatru im. Cypriana Kamila Norwida pilnie wymagał remontu. Teatr zaprojektowany został przez Alfreda Daehmela w 1903 roku, w stylu secesyjnym, z zachowaniem tradycyjnego, XIX-wiecznego układu typowego dla gmachów teatralnych. W czasie drugiej wojny światowej budynek nie został zniszczony i w nienaruszonym stanie przejęła go w lipcu 1945 roku grupa polskich aktorów. W 1973 roku, po objęciu dyrekcji przez Alinę Obidniak, przeprowadzono gruntowny remont budynku. Po 45 latach doczekał się ponownej modernizacji. Trwa jej pierwsza część.

Remont dofinansowany jest z dotacji unijnych, które wynoszą 13 mln 466 tys. zł. Wkład własny (15 proc. kosztów kwalifikowanych) w kwocie 2 mln 376 tys. zł zapewniło miasto Jelenia Góra w formie dotacji celowej. Miasto sfinansowało także opracowanie dokumentacji projektowej oraz koszt podatku VAT (3 mln 400 tys. zł).

Inwestycja będzie przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym zmodernizowany zostanie budynek od piwnic aż po strych. W drugim przyjdzie kolej na budynek dekoratorni. Z głównego budynku znikną wszystkie rzeczy, które mogłyby zwiększać zagrożenie pożarowe. Będzie on pełnił wyłącznie funkcję kulturalną. Teatr wymieni całą przestarzałą technologię oświetleniową i nagłośnieniową. Zostaną zamontowane windy. Na scenie zostaną zamontowane dwie zapadnie.

Z obecnych 550 miejsc na sali głównej po remoncie pozostanie ich 500. Mają zniknąć fotele, z których niewiele widać. Teatr rezygnuje ze sceny kameralnej. W miejscu, w którym funkcjonowała ona przez lata, powstanie sala prób. Remont budynku teatru ma potrwać półtora roku.

LED-ami oświetlą ulice

Sprawdził się pomysł władz Jeleniej Góry na stopniową wymianę starego, wysłużonego systemu oświetlenia. W tej pracy postępy będą dobrze widoczne. Także w budżecie, bowiem różnica w poborze energii oznacza, że po instalacji lamp w technologii LED rachunki miasta za energię znacznie się zmniejszą.

- Na wymianę oświetlenia wydamy w najbliższym czasie 4 mln zł - mówi Jerzy Łużniak. - Raz wydamy konkretne pieniądze, ale zwrócą się one w niższych kosztach utrzymania. Ta inwestycja finansowana jest z pieniędzy zewnętrznych.

Obecnie w Jeleniej Górze jest 8725 punktów świetlnych (oprawy wraz ze słupami) oraz 190 punktów poboru energii elektrycznej. Stopniowo wszystkie punkty wymieniane będą na oszczędne oświetlenie ledowe. Zamontowano je już m.in. przy wyremontowanej ul. Łomnickiej oraz przy rondzie w Cieplicach przy ul. Rataja.

Budynki do termomodernizacji

Pod hasłem termomodernizacja kryje się właściwie generalny remont, bo przy okazji ocieplania budynków i wymiany okien naprawiane są instalacje i inne niezbędne rzeczy. Takich remontów w tym roku doczeka się budynek socjalny przy ulicy Wyczółkowskiego 61.

Pakiet termomodernizacyjny obejmuje także jeleniogórskie przedszkola i szkoły, m.in. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2. Miasto wyda na termomodernizację placówek oświatowych 12 mln zł.

Najbardziej zmieni się podniszczony budynek Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie w wysokości 1,7 mln zł. Inwestycja łącznie ma kosztować około 3 mln zł i obejmie docieplenie oraz odnowienie ścian zewnętrznych szkoły, prace izolacyjne, częściową wymianę oraz modernizację instalacji c.o.

- Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” stanie się szkołą, w której jest nie tylko bezpiecznie i ciepło, ale która także dobrze się prezentuje - mówi Jerzy Łużniak.

Promenada Jagniątkowa i bulwar w Cieplicach

Turystom odwiedzającym Jelenią Górę wkrótce przybędą kolejne miejsca do spacerów.

W Jagniątkowie wybudowana zostanie promenada, która ma wyprowadzić ruch pieszy z ulicy Michałowickiej i Karkonoskiej. Można będzie bez sąsiedztwa samochodów przejść ulicą Zarzeczną i wzdłuż Domu Hauptmanna. Ta inwestycja dofinansowana została w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej.

W Cieplicach do spacerów powstaje bulwar nad rzeką Kamienną. Zaniedbany przez lata teren już powoli zmienia oblicze. Prace mają zakończyć się za rok. Są dofinansowane ze środków unijnych. Latem 2019 roku będzie można wędrować lub jechać rowerem bulwarem wzdłuż rzeki Kamiennej, łączącym ulicę Cieplicką z Piotra Ściegiennego. Trasa będzie oświetlona i monitorowana. Odpoczywać będzie można na ławeczkach.- Atrakcję stanowić będzie z pewnością tężnia solankowa, która powstanie przy bulwarze - mówi Jerzy Łużniak.

Zniknie „dziura” przy ul. Kilińskiego

W śródmieściu Jeleniej Góry zmian doczekają się niepełnosprawni odwiedzający Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przy ul. Osiedle Robotnicze. Siedziba KSON zostanie zmodernizowana i łatwiej się do niej dojedzie. Wymieniona zostanie bowiem nawierzchnia ulic Drzymały i Flisaków.

To nie koniec zmian w śródmieściu. Zagospodarowana zostanie wreszcie słynna dziura przy ul. Kilińskiego. W miejscu dawnego targowiska miejskiego miała stanąć galeria handlowa. Nic z tych planów nie wyszło. Miasto odzyskało teren i ogrodziło go płotem. Nie wygląda to teraz najlepiej.

- Planujemy zagospodarować ten plac - informuje Jerzy Łużniak. Zostanie urządzony w tym miejscu parking, posadzone krzewy i kwiaty.

Stadion z nowym zasilaniem

Miasto zadbało także o sportowców oraz kibiców i podjęło się modernizacji stadionów przy ul. Złotniczej i Lubańskiej.

W przypadku tego pierwszego obiektu to kontynuacja prac. W drugim etapie zostanie przeniesiona stacja transformatorowa. Obiekt przy Złotniczej będzie miał trójstronne zasilanie, więc nie powtórzy się już sytuacja z meczu kobiecych reprezentacji Polski z Holandią, gdy na stadionie zgasło światło. Przeniesienie stacji pozwoli na ogłoszenie przetargu na usunięcie wałów (dawnej trybuny) oraz modernizację bocznego boiska, gdzie planowana jest sztuczna murawa z oświetleniem. Powstanie więc nowoczesne miejsce, gdzie można urządzać zgrupowania i obozy sportowe, bowiem Spółka Termy Cieplickie, która zarządza Parkiem Sportowym przy ul. Złotniczej, odnowiła niedawno hotel i halę.

Ponadto w planach inwestycyjnych miasta jest także poprawa stanu stadionu przy ul. Lubańskiej. Obiekt będzie miał nową murawę oraz nowoczesne zaplecze sanitarne. Stary budynek z szatniami zostanie rozebrany.

W planach samorządu są także inne, mniejsze naprawy i modernizacje. Między innymi na placach zabaw przybędą nowe urządzenia, pojawią się nowe ścieżki rowerowe i osiedlowe drogi. Część prac zasugerowali sami mieszkańcy, zgłaszając projekty do budżetu obywatelskiego. Głosowanie nad nimi trwało od 10 do 16 września.

Komentarze (10)

MIAŁEŚ NA TO 8 LAT ... I CO ?

Ale laurka dla Łużniaka. Tekst sponsorowany - taki powinien być tytuł. Gdyby przez 8 lat robiono jedną z tych inwestycji rocznie, to nikt by ich nawet nie zauważył. Przez 8 lat nie robiono nic, a teraz nagle WIELKI BOOM INWESTYCYJNY!! Szał ciał i zachwyt nad fantastycznością władzy! Niedoczekanie wasze. Ludzie nie są naiwni. Trzeba było robić, gdy był na to czas, to może ktoś by was wybrał ponownie. Dziś pudrujecie trupa, ale ludzie się na to nie nabiorą. Poza tym z teatrem jeszcze bym się nie cieszył. Głośno było przecież, jak robiliście przetarg kilka razy, obcięliście zakres prac i dopłaciliście do biznesu, żeby dotacja się w ogóle utrzymała. Nie wiadomo teraz, czy zdążycie z remontem na czas, czy dotacja będzie do zwrotu. Na MDK kasy nie było, ale na remont wnętrz ratusza, których nikt poza władzą nie widzi, a i owszem, znalazło się. Nieudacznicy cholerni.

Wystrugany z banana przez służby - stary (ale nowy) kandydat na prezia- Łużniak się lansuje się! Żenua!

Że się lansuje, to nic dziwnego, ale że puszcza teksty sponsorowane w rzekomo niezależnej gazecie, to już żenada najwyższych lotów. Redaktor już ma obiecane jakieś stanowisko rzecznika, podobnie jak Rzońca kilka lat temu?

Nie wiem ... bardziej ten tekst jest śmieszny czy smutny ...

Nie wspomniał o remontach kościołów i że ma poparcie łojca Tadeusza .Gra jak stara płyta winylowa w erze elektroniki.

W następnym tekście nasz super kandydat poprowadź niczym Putin klucz żurawi lecąc na motolotni i powalczy z tygrysem.Kto to kupi?

Takiej propagandy już dawno nie czytałem. Tyle lat platfuski rządzą naszym miastem i teraz nagle przed samiutkimi wyborami obiecują lizaki. Kto jeszcze wierzy w te ściemy to musi się udać do jakiejś poradni. Co punkt to śmieszniej. A najśmieszniej to przy promenadzie Jagniątkowa i bulwarze w Cieplicach. Promenadę już jedną mamy - połowa nawet pływa w Bobrze.

baju baju...

Łoj, to się naobiecywał. Już to widzę :D Szklane domy czy coś. Platfusowe nasienie to potrafi roztoczyć wizję, że hej. Głosuję na PiS.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.