Teatrrrałki zakończone - nagrody rozdane

Teatrrrałki zakończone - nagrody rozdane

Nagrody TEATRRRAŁEK rozdane! Tęczowe Nutki z Przedszkola Miejskiego „Okrąglaczek” z Jeleniej Góry za spektakl „Lokomotywa” zdobyły pierwszą nagrodę w kategorii dzieci 5 – 11 lat. W kategorii 12 – 15 lat pierwszą nagrodą uhonorowano zespół Bez Komentarza – grupę młodszą z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 z Wałbrzycha za spektakl „Dokąd oni idą?”. W kategorii mlodzieżowej 16 – 18 lat z pierwszą nagrodą z Jeleniej Góry wyjechał zespół Bez komentarza – grupa starsza, także z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 z Wałbrzycha za spektakl „olidoli81_patrzy”.

W sobotę, 12 maja zakończyły się 18. Dziecięco-młodzieżowe konfrontacje teatralne – TEATRRRAŁKI, organizowane przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. Na gościnnej scenie Zdrojowego Teatru Animacji wystąpiło 27 zespołów teatralnych. Wśród nagrodzonych drugimi i trzecimi nagrodami prym wiodły grupy teatralne z Czech: wśród dzieci najmłodszych grupa z Turnova (II nagroda) i Liberca (III nagroda), w kategorii 12 – 16 lat dwie równorzędne nagrody dla zespołów teatralnych z Liberca, a wśród młodzieży 16 – 18 lat II nagroda dla teatru z Turnova i trzecia dla grupy z Młodzieżowego Domu Kultury z Bolesławca.

- Poziom festiwalu z roku na rok wzrasta. Zaskoczeniem było, że zarówno zespoły polskie, jak i czeskie podjęły się realizacji na scenie trudnych tematów dotyczących relacji w rodzinie, choćby rozwodów. Niełatwe tematy zostały pokazane bez nadmiernego patosu. Dzieci zaznaczyły wyraźnie, że są często elementem rozgrywek dorosłych – w kuluarach Gali komentował tegoroczną edycję festiwalu Jan Kochanowski, przewodniczący jury. Aktor dzielił się także obserwacją zabiegów formalnych na scenie:
- Instruktorzy teatralni, młodzież i dzieci uwierzyli wreszcie, że można opowiadać na scenie historie, posługując się skrótami myślowymi, bez dosłowności. I to jest główne zwycięstwo tego festiwalu.
Podczas Gali można było podpatrywać fragmenty nagrodzonych spektakli, wyświetlane na wielkim ekranie. Migawki te wystarczyły, aby fanem TEATRRRAŁEK został... Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła, który wręczając młodym adeptom teatru nagrody, powiedział:
- Jeżeli w przyszłości ktokolwiek z dorosłych po polskiej, czy czeskiej stronie granicy będzie narzekał na młodzież, to ja będę przeciw i będzie miał ze mną do czynienia. Jesteście fantastyczni! - tak zwrócił się do uczestników festiwalu.
Więcej o TEATRRRAŁKACH 2018 w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”.  

IMG_3976.JPG
IMG_3937.JPG
IMG_3938.JPG
IMG_3943.JPG
IMG_3944.JPG
IMG_3947.JPG
IMG_3950.JPG
IMG_3954.JPG
IMG_3956.JPG
IMG_3959.JPG
IMG_3961.JPG
IMG_3965.JPG
IMG_3966.JPG
IMG_3974.JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.