Trudne sąsiedztwo

Fot. DIOZ

Mieszkańcy Dziwiszowa z gospodarstw położonych w pobliżu urządzonego przez Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt Sanktuarium dla krzywdzonych zwierząt narzekają na sąsiedztwo i proszą wójta, by przyjrzał się działalności stowarzyszenia. Ale i DIOZ ma uzasadnione pretensje, bo ktoś ze wsi utrudnia im działalność.

- Zwierzęta, którymi w Dziwiszowie opiekuje się Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt chodzą po wsi i czynią szkody w uprawach i zagrodach – skarżą się dziwiszowianie mieszkający w okolicy azylu.
- Ktoś ze wsi niszczy elektryczne ogrodzenia, kradnieprzetwornice, przepala taśmy grodzące – żalą się z kolei wolontariusze ze stowarzyszenia.
Wzajemne sąsiedztwo okazuje się być trudne. DIOZ od niedawna jest dysponentem dziwiszowskiego zespołu pałacowo-folwarcznego i sporego areału gruntów. Z nadzieją, że siedziba nie będzie tymczasowa urządza tam Ośrodek Ochrony i Ratownictwa Zwierząt. W azylu już przebywa ponad setka zwierząt, w większości odebranych przez wolontariuszy katującym je właścicielom. To nie tylko – jak można by sądzić – psy i koty, ale też świnie, konie, krowy, kozy, owce, gryzonie, ptactwo, jest nawet żuraw koronny – zagrożony wyginięciem ptak zamieszkujący Afrykę Subsaharyjską, którego z rana postrzałową znaleziono w Sosnówce.
Tak duża liczba zwierząt, to jednak także kłopoty, nie tylko aprowizacyjne i opiekuńcze….
Na ostatniej sesji rady gminy w Jeżowie dziwiszowski radny na prośbę mieszkańców interpelował w tej sprawie. Podawał przykłady sytuacji, gdy zwierzęta z azylu można było spotkać nawet kilkaset metrów od azylu.
- I nie chodzi o koty, czy psy, ale o duże zwierzęta, jak krowy i konie, które włócząc się samopas po wiosce nie tylko wyrządzają szkody, przede wszystkim w uprawach, ale stwarzają też zagrożenie wypadkiem, bo można je spotkać np. na ruchliwej drodze wojewódzkiej – wyjaśniał radny, prosząc burmistrza, by zainteresował się czy DIOZ ma prawo zarządzać nieruchomością (padła sugestia, że ich działania są samowolką) i wymusił dopilnowanie zwierząt.
Wójt Jeżowa odpowiadał, że  Ośrodek był kontrolowany przez urzędników i nie potwierdziło się, że teren, na którym przebywają zwierzęta nie jest ogrodzony. Zapowiedział też, że o formie i zakresie działalności DIOZ będzie rozmawiał ze stowarzyszeniem, powiatem i właściwymi inspekcjami.
Prezes stowarzyszenia Konrad Kuźmiński przyznaje, że do takich sytuacji dochodzi. Wina leży jednak nie po stronie DIOZ, bo organizacja od razu ogrodziła teren, na którym przebywają zwierzęta elektrycznymi pastuchami, ale po stronie – zapewne niechętnych azylowi - mieszkańców Dziwiszowa.
- Niektórzy ludzie lubią kłaść nam kłody pod nogi – mówi Konrad Kuźmiński. – Niszczą elektryczne ogrodzenia, kradną przetwornice, otwierają bramy na pastwisku, przepalają taśmy odgradzające zwierzęta gospodarskie. To raczej pewne, że wandalizmu nie dokonuje ktoś z zewnątrz, ale jakiś nieżyczliwy sąsiad. Każdą taką sytuację zgłaszamy policji, ale ustalenie sprawcy graniczy z cudem. Dlatego ubezpieczyliśmy nasz ośrodek od ewentualnych szkód wyrządzanych przez zwierzęta, bo oczywiście zależy nam, żeby nikt przez naszą działalność nie był poszkodowany. Będziemy też zakładać monitoring.
Prezes DIOZ jest przy tym zdziwiony, że incydenty skutkują tak dalece idącymi oskarżeniami.
- Jestem zaskoczony, bo dotąd nie zgłaszano nam poważniejszych szkód. Jedyne takie zgłoszenie dotyczyło stratowanego trawnika. Nie chcemy żadnych konfliktów z sąsiadami i staramy się by nasza działalność nie była uciążliwa – deklaruje.
I – w odpowiedzi na sugestię samowolki – zapewnia o pisemnej umowie z właścicielami nieruchomości.
 

Komentarze (21)

Wojna domowa trwa,to jest sukces tego karła .Nie mogę zrozumieć jak daliśmy się wciągnąć w takie bratobójcze ataki.
Temu "ciemnemu ludowi "nie przeszkadza klecha pijak utracjusz moralny przestępca ,gwałciciel .
Może to zabrzmi strasznie ale nadzieja jest w Covidzie że wymrą stetryczałe staruchy sluchacze durnego radia rydzyka.

Najbiedniejsze kraje Afryki, Azji mają lub organizują takie służby dla ratowania zwierząt .Bo jesteśmy takim zapyziałym katolickim ,dyktatorskim krajem.

Jest też nadzieja, że Covid może zacząć od ciebie,nienawistniku.

Masz pretensje, że jest wojna choć sam pod nią podkładasz ogień swoimi epitetami? Wszyscy w koło są bee tylko nie ja...?

Da, da tawariszcz. Jakie znaczenie ma życie ludzkie w porównaniu do skrzywdzonego robaczki....

Burmistrz Jeżowa!!!!! No nie wiedziałem że mamy burmistrza a co z wójtem?

W Jeżowie sudeckim jest stanowisko Wójta a nie burmistrza -elementarna wiedza MAL, Nie pisz po nocach...

Pod rządami pisorów cofniemy więcej cofniemy się do tyłu jak mawiała pewna nauczycielka co zrobiła karierę .

Jak idzie przygotowanie do II fali epidemii?
Teraz przed wami pielgrzymki.

ciebie to nie dotyczy. ty już nie możesz się bardziej cofnąć...

Wystarczy założyć foto-pułapki. Nie jest to wielki koszt i bardzo szybko sprawca zostanie ustalony. Policja nie jest zbyt chętna szukać samodzielnie, ale jak dostaną winowajcę na tacy to się zaraz pochwala sukcesem. Miałem podobna sytuację. Mam dużą posesję. Bardzo często zdarzało się, że ktoś mi po nocach buszował, ginęły różne przedmioty.Zgłaszanie zdarzeń na Polucje kończyło się niewykryciem sprawcy. Zainstalowałem kamery, i stał się cud. Od dwóch lat nic się nie dzieje. Kamery nagrają czasami jakiegoś kota lub kunę

Ta polska to tylko syf slychac na okolo .

Janie wytłumacz jak syf może być słychać ? Ja myślałem że syf to raczej czuć...

Zulu gulu! Syf widac

Inspektorat samozwańców w czerwonej dolinie. Pamiętajcie nikt bez waszej zgody nie ma prawa wejść do waszego domu, na wasz prywatny teren. Te samozwańcy tu w czerwonej kotlinie próbują rozkręcać swój biznes. Jeśli zaś wejdą bez zgody na prywatny teren, wezwij policje złóż zawiadomienie o włamaniu i kradzieży 5000zl. To działa

Ciekawe z jakich środków ten niby azyl został zakupiony i wyremontowany ;) ludzie, otwórzcie oczy.. Dla nich każdy pretekst do zbiórki jest dobry, może coś tam robią ale ile kradną

[quote=Anty ]Ciekawe z jakich środków ten niby azyl został zakupiony i wyremontowany ;) ludzie, otwórzcie oczy.. Dla nich każdy pretekst do zbiórki jest dobry, może coś tam robią ale ile kradną[/quote] co ci do tego że dostają jałmużnę? wolę dać na świnie niż na darmozjada i pasożyta. Anty byś do portfela innym zagladał/a, kogo tu za złodzieja uznać?

Polska kraj ludzi kochających i szanujących. Ale jak za blisko podejdziesz, to widłami się zakłują albo spalą w stodole.

Ropiejące narośla zdarzają się na każdym organizmie. Na szczęście nasz rząd. PISowski rząd, wie jak sobie radzić z takimi polskojęzycznymi wrzodami jak ty...

anty"zajmij się swoim rydzykiem,antonim, misiami,rychardem, spółką 2 wieże, handlarzami oscypków i respiratorami,

Zauważasz co dzieje się w zakłamanej pislandii czy oczy matula staruszka ścierą zakryła,byś nie widział co się dzieje i głosował jak ona każe?

Gdzie podział się czerwony ryj Szumowiny? Zaraza szaleje.

Krzyworyjny patologiczny oszust i kłamca Moravitzky niedawno łgał że Zabójczej epidemii już nie ma.

Je.b.a.ć szajkę PiS.bolszewickich okupantow Putina.

Ludzie zrobili się paskudni,wszystko im przeszkadza nie myślą o nikim a o zwierzętach to już wcale,traktują je jak zabawki,kiedy się znudzą są wyrzucane lub zostawiane w miejscach gdzie bym zostawiła tych właścicieli.Dzięki takim ludziom z DIOZ są bezpieczne i maja szansę na dom gdzie ich pokochają.Dajcie im spokój i zajmijcie się własnym życiem.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.