Trzcińsko chce mieć Izbę Pamięci

Zdj. Karolina Rokicka

Gmina Janowice Wielkie przygotowuje się do stworzenia w Trzcińsku Izby Pamięci. Ma ona powstać w centrum wsi, w miejscu dawnej wozowni i lodowni, budynków, z których dziś pozostały już tylko fragmenty piwnic z efektownymi łukami. Projekt ma kosztować około 20 tys. zł i ma być zrealizowany z pieniędzy zewnętrznych.
 

To miejsce od lat straszy w centrum Trzcińska. Wśród resztek murów budynków zalegały sterty śmieci. Rada sołecka jakiś czas temu wpisała do strategii rozwoju wsi zadbanie o to miejsce. Potem ten punkt znalazł się w strategii rozwoju gminy. Stąd podejmowane dzisiaj działania. Rok temu posprzątano teren. Z wykorzystaniem stojących jeszcze dość efektownych łuków piwnicznych ma tu powstać Izba Pamięci Trzcińska. Pomysłodawcy myślą o prezentacji kolekcji starych pocztówek, pokazaniu mokradeł trzcińskich, a także przypomnieniu barwnej postaci Staszka Nagajka. Ekspozycja ma mieć formę tablic informacyjnych.

Gmina stara się o pieniądze z zewnętrznych źródeł w ramach LGD. Koszt inwestycji oszacowano na około 20 tys. zł. Jednym z etapów zabiegania o to finansowanie jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie powstania Izby. Rozpoczęły się one 11 stycznia i potrwają do końca miesiąca (wypowiedzieć się na ten temat mogą mieszkańcy od 16 roku życia).

- Wolałbym o tym rozmawiać wtedy, kiedy już zdobędziemy środki na Izbę - mówi Miłosz Kamiński, sekretarz gminy Janowice Wielkie. Zapewnia przy tym, że gdyby to się nie powiodło Izba i tak powstanie, tyle, że nieco później.  

Komentarze (6)

Postawcie ratusz

hahaha izba pamięci chyba po wypitych butelkach wina ze sklepu obok

no kiedyś jak tam pojechałem do kolegi co razem w pgr kiedyś my robili to cały tydzień nie mogłem z tamtond wyjechać to stara po mnie przyjechała i zadyme zrobiła.ale lubie tam jeździć bo zawsze coś dziabniemy i jest gitara.

Uwielbiam jeździć z moim starym do San Fran Trzcińsko! Szczegulnie gdy jest zima I zafsze jedziemy ot strony Karpnik:) niezłego łaha ftedy mam;)

Bardzo dobry pomysł. Tylko żeby to miało sens musi być zadbane i aktualizowane. A często u nas pomysł jest, pieniadze na realizacje też, a brakuje na kolejne etapy i zwyczajna eksploatację. Zyczę powodzenia

Popieram,dobry pomysł.Niech karawana jedzie a psy będą zawsze szczekać.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.