Trzy lokalizacje dla hali widowiskowo-sportowej

NA zdjęciu hala w Częstochowie (Carl92)

Ulice Lubańska, Dolnośląska lub Zabobrze w okolicach ulic Ogińskiego i Thebesiusa, to rozważane koncepcje lokalizacyjne Wielofunkcyjnej Widowiskowej Hali Sportowej, której powstanie obiecywał w kampanii wyborczej Jerzy Łużniak. Obiekt ma powstać do końca kadencji, a jeszcze w tym roku mają zostać uzgodnione ostateczna lokalizacja i formuła wykonawcza.

Pierwotnie brano pod uwagę sześć lokalizacji. W grę wchodziły jeszcze: ul. Wolności (przed zajezdnią), okolice ulic Grunwaldzkiej i Podchorążych oraz okolice magazynu zbożowego przy ul Wolności. Z uwagi na różnorodne uwarunkowania te trzy lokalizacje zostały odrzucone.
- Każde z trzech miejsc branych aktualnie pod uwagę może zostać wskazane. Na razie nie ma pod tym względem żadnej listy rankingowej – mówi prezydent Jerzy Łużniak. – Zdecyduje analiza ich funkcjonalności, która jest właśnie przeprowadzana. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak dostępność, stan prawny terenu, ograniczenia powodowane przez obecna infrastrukturę.
Atutami dwóch pierwszych lokalizacji są obecne zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, opisujące te tereny jako miejsce inwestycji sportowo-rekreacyjnych oraz niewielka odległość od przystanków kolei aglomeracyjnej. Lokalizacja na Zabobrzu, oznacza najlepszą dostępność komunikacyjną. Ograniczenia z kolei, to w przypadku ul Dolnośląskiej sąsiedztwo linii kolejowej i naziemnego ciepłociągu, dla Lubańskiej – koniczność przebudowy węzła drogowego, a dla Zabobrza – realizacja inwestycji na terenie lub w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodów działkowych.
Wątpliwości, gdzie powinna zostać wybudowa hala nie ma prezes JSM Mirosław Garbowski.
– To oczywiste, że najlepsza lokalizacją jest Zabobrze. Hala powstaje po to, żeby można organizować przyciągające tłumy imprezy, a to oznacza tysiące uczestników. Zabobrze, zapewnia najlepsze możliwości dojazdu i to powinno być kluczowym argumentem na rzecz takiej lokalizacji – przekonuje.
Prezydent Łużniak odpowiada, że to nie może być jedyny argument, a o wszystkim zdecydują specjaliści. Nie są rozważana w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami.
Niezależnie od ostatecznej lokalizacji najbardziej cieszy to, że inwestycja nabiera tempa. Jeszcze tym roku nie tylko zostanie wybrana lokalizacja, ale także zostanie przeprowadzony dialog techniczny i wybrana zostanie formuła wykonawcza.
 

Komentarze (35)

Przedszkola wyremontujcie a nie nikomu niepotrzebna hale. Niby jakie widowiska mają się tam odbywać?

W Jeleniej Górze potrzebna jest hala na 40 tyś. osób
Po jej wybudowaniu pewnie za jakieś 20lat to akurat wszyscy mieszkańcy się zmieszczą :)

Dokładnie.
Jelenia się wyludnia na co komu hala mało kasy wpompowali w złotniczą.
Domy opieki dla dziadów niech budują bo całe zabobrze to już emeryci i renciści.

Nie porównuj hali na złotniczej z halą widowiskową, która pomieści znacznie więcej ludzi. Dobrze, że powstanie taka hala widowiskowa. Ty możesz siedzieć w domu i biadolić nad Twoim losem, a ludzie skorzystają.

Dziadem też kiedyś zostaniesz, a więc miej szacunek dla osób starszych.

Człowieku Trochę kultury i pokory dla życia ,Ty też kiedyś będziesz starym dziadem .

Hala jest potrzebna. Hala to nie tylko sport - obecnie JG omija wiele wydarzeń kulturalnych, bo nie ma miejsca, w którym mogłyby się one odbyć. Jeżeli chodzi o lokalizację - Lubańska to giełda i strefa przemysłowa. Nie ma sensu budować tam hali. Zresztą już widzę te korki, jak będzie koncert/mecz/cokolwiek na hali w niedzielę a tutaj giełda. Albo w tygodniu, jak będą jeździły ciężarówki do przemysłowej. Lokalizacja tylko jedna - zabobrze. Możliwość rozbudowy, budowy parkingów, świetny dojazd, bardzo dobra komunikacja (MZK+samochodowa). Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać - budować i to na Zabobrzu

z całą sympatią do tego projektu ale jest wiele ważniejszych rzeczy do zrobienia. Szkoda kasy, wszystko robione pod publikę.
Turysta przedszkola nie zauważy a hale tak.

Ciekaw jestem, jakie to wiele wydarzeń kulturalnych, omija JG bo nie ma miejsca, w którym mogłyby się one odbyć.

Wszystko na tym Zabobrzu ...
Powoli przenosicie Centrum Jeleniej w tamte miejsce, gdzie wiecznie piździ i jest daleko z Cieplic czy dalszych miejsc.
Nie wiem Co wy widzicie w tym Zabobrzu...

ani wielki sport ani wielka kultura nie będzie gremialnie
pchac sie do jeleniej,teraz jest problem aby zapełnic sale
koncertowe na full.Widzę piekną pustą hale nie do końca ko
ncertowa ,z kilkoma kabaretami ,może w roku ,koncertem charytatywnym i trampkarzami biegajacymi cały rok.
Pomysł słuszny!Brawo!Igrzyska!

Dlaczego więc bilety do wielu koncertów w filharmonii są często wyprzedane?

W JCK to samo. Potrzebne jest takie miejsce, gdzie można zorganizować koncert na większą skalę/ bardziej ambitny i dla większej ilości widzów.

Nie jesteś sam.

jesli wedlug was jg to same dziadki, to na c**j te przedszkola? ogarnijcie sie, matoly!

Po co komu hala chyba żeby wziąść w kieszeń na przetargach

krzys pisze się "wziąć" gimbazo i taki człowiek potem zabiera głos , a hala jest mega potrzebna

Do 2015 Polska była w budowie. Wielu nie pamięta jak wyglądał nasz kraj jeszcze 10 lat temu. Dziś rząd rozdaje pieniądze kosztem dużych inwestycji. Jak najbardziej jestem za budowa dużej hali, bo posłuży naszym dzieciom i młodzieży na wiele lat. Drogi są ważne, ale wystarczy wybrać normalny rząd i wrócą przysłowiowe schetynowki. Wybory blisko chcemy rozwoju czy aby w biedronce poszaleć.

Boże widzisz i nie grzmisz, poziom jeleniogórzan jest zatrważający...jak można pisać że hala nie jest potrzeba. wystarczy trochę wysiłku aby sprawdzić miasta o podobnej ilości mieszkańców np Zielona Góra. Odkąd powstała tam hala widowiskowo-sportowa wszystko się lepiej kręci,jest dużo imprez ale też sponsorzy dużo szybciej się znajdują jeśli chodzi o sport np. patrz: Stelmet. Jak budowali Heliosa w Jeleniej też narzekacze pisali po co to budować przecież do Lotu i Grandu nikt nie chodzi. A jak jest teraz każdy widzi. Panie Prezydencie proszę nie słuchać malkontentów i robić swoje :) Jeśli chodzi o lokalizację to też uważam, ze Zabobrze byłoby najlepszą lokalizacją. Pozdr

Zielona Góra ma 2 razy tyle mieszkańców i jest stolicą województwa. Hala u nas jest potrzebna, ale nie porównuj nas do takich miast, jak Zielona Góra, które są dużo bardziej rozwinięte i większe.

Jeśli chodzi o lokalizację, to najlepsze były wymienione przy ul.Wolności, ale je odrzucono. Głośna hala widowiskowa przy samym szpitalu na Zabobrzu, to dosyć kiepski pomysł. Jeszcze stadion niech tam powstanie i chorzy będą mieć ciszę i spokój. Czy naprawdę w mieście nie ma innych działek i wszystko trzeba budować w jednym miejscu? Skarbówka, szpital, hala, co jeszcze się tam zmieści? To praktycznie najdalej wysunięty punkt miasta na północ. Dalej jest tylko dawny Juventur przy Legnickiej. Ludzie z dzielnic południowych będą tam mieli 15 km dojazdu. Ja bym szukała czegoś między Cieplicami, a centrum. W końcu trzeba ten ugór ożywić.

Bardziej niż hala potrzebny jest kościół na Morcinka bo sami parafianie nie dają przez 20 lat rady.

Zbudowane zostanie na lata i posłuży wielu.

Hala jak najbardziej w Cieplicach na Lubanskiej lub Dolnośląskiej.To ożywi Cieplice.Skorzystaja mieszkańcy i kuracjusze a dojazd z Zabobrze i z Jeleniej jest bdb Autobusy i teraz kolej aglometacyjna.Koniecznie Cieplice.Jak będzie tam Hala to i ulice wypieknieja i okolice.Nie może wszystko być na Zabobrzu.

Hala na Thebesiusa? Krok od szpitala i dwa kroki od osiedla mieszkaniowego? Kogoś zdrowo pogrzało, by proponować taką lokalizację.

Gdzie budowa takiej hali w miejscu przebiegania obwodbicy/drogi krajowej. Korki i utrudnienia murowane. Kolejna sprawa, odległość do przystanku kolejowego znaczna. Miasto w długach, drogi dziurawe, kamienice komunalne się rozsypuja, przyjmijcie kolejnych urzędników, uczelnie wyższe zamykają a wy będziecie halę budować. Ile kosztował remont zlotniczej? 15 mln? Za to mozna postawić nowy hotel.
Ta kadencja do końca zrujnuje miasto.

Na Lubańskiej, to najlepsza lokalizacja. Zabobrze już i tak jest zakorkowane. A tak, hala ożywi Cieplice.

wystarczy wpisać na youtubie: Jelenia Góra - koncepcja rewitalizacji terenu w rejonie szpitala wojewódzkiego.

No i co z tego wynika? Koncepcja nieaktualna z 2011 roku. Nie uwzględnia nowo powstałej ulicy i urzędu skarbowego, a poza tym mówi o jakimś namiocie, a nie hali widowiskowej.

zamiast tej hali, prezydent niech się zajmie budową południowej obwodnicy miasta , z tego będą zadowoleni kierowcy i mieszkańcy bo nie będzie takiego natężenia ruchu pojazdów i zmniejszy się smog w całej tej mieścinie, a dopiero pózniej można planować takie inwestycje jak hale widowiskowo-sportowe

Prezydent wydał zgodę na budowę na terenie dawnej cegielni przy Wolności Lidla i Bricomarche, które kolidują z przebiegiem planowanej obwodnicy południowej. Tym samym pogrzebał całkowicie nasze marzenia o jej dokończeniu w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

zabobrze to najgorsza lokalizacja , ul. Jana Pawła wiecznie zakorkowana brak synchronizacji świateł , jak to tylko ul. Lubańska, blisko do stacji kolejowej to raz, dwa blisko droga DK3 i ma być rondo, a jak by wybudowali południową obwodnicę to było by cacy..

W 2011 r. wykonałem wizualizację takiej właśnie hali sportowej ze skateparkiem. Można ją zobaczyć na youtubie. Wystarczy wpisać: Jelenia Góra - koncepcja rewitalizacji terenu w rejonie szpitala wojewódzkiego.

Kolego adr. Widzialem ta hale swietny pomysl. Takich wizji potrzebujemy w tym miescie. Idz z tym do wydzialu architektury um pytaj o artura. Bedziemy dzialac.

8 lat temu przekazałem ten pomysł władzom miasta. Po tygodniu otrzymałem pismo, że owszem, fajna inicjatywa, ale...nie da się tego zrealizować, bo rok wcześniej prowadzono ankietę na Zabobrzu, która miała dać odpowiedź na pytanie czy warto tego typu obiekty realizować i okazało się, że nie ma takiego zapotrzebowania. Poza tym funkcja obiektu była niezgodna ze studium uwarunkowań i planem miejscowym. Myślę sobie, że skoro 8 lat temu to było niepotrzebne, a przecież wtedy dzieci i młodzieży (bo to głównie do tych grup wiekowych adresowana jest taka inwestycja) było więcej niż dziś, to obecnie taki pomysł ma nawet mniejsze uzasadnienie niż wtedy.

Panie adr. A dla kogo pan pracujesz?Teraz takich ludzi mi trzeba.

Pracuję w instytucji publicznej, ale nie związanej z rozwojem/planowaniem miast

Hej Adr zostaw mi w komentarzu e-mail do Ciebie odezwe się.

Witam, tutaj dane kontaktowe nie przejdą. Na youtubie jest filmik o hali i skateparku: "Jelenia Góra - koncepcja rewitalizacji terenu w rejonie szpitala wojewódzkiego" Pod filmem jest podane moje imię i nazwisko. Mam też na facebooku konto, spokojnie można tam do mnie napisać

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.