Ukrainiec: płacą nam coraz mniej

Ukrainiec: płacą nam coraz mniej

- Stawki poszły w dół. Płacą nam mniej niż przed rokiem. Może jest nas tu za dużo? – mówi Jura, pracujący w Jeleniej Górze Ukrainiec.

Jura jest kierowcą zawodowym. Może jeździć autobusem i ciężarówką. W Tarnopolu, z którego przyjechał z żoną, także pracował jako kierowca. - Zarabiałem na polskie około 1 tys. zł. Tutaj rok temu dostawałem około 3 tys. zł, a teraz trudno zarobić więcej niż 2, 5 tys. zł - narzeka. W jego opinii to skutek dużego napływu pracowników z Ukrainy. Sam widzi, że jest ich coraz więcej. - W Biedronkach, albo w niedziele na giełdzie wszędzie słychać naszych – mówi. Ma kolegów, którzy pracują u wielu przewoźników w Jeleniej Górze i okolicy. W PKS pracuje koło 20 Ukraińców, przybywa ich w MZK, a do tego znajdują zatrudnienie w małych firmach. Jura mówi, że rekrutacja zwykle odbywa się nie przez firmy zajmujące się sprowadzaniem pracowników, ale przez kontakty osobiste. Pracodawca informuje zatrudnionych już Ukraińców, że potrzebuje kogoś na takie to a takie stanowisko i oferuje np. 500 albo 1000 zł za jego znalezienie. Mimo spadających zarobków Jura nie myśli o powrocie do Tarnopola. - I tak z żona udaje nam się odłożyć tysiąc, tysiąc pięćset złotych miesięcznie. Jeszcze trochę tutaj pobędziemy. Może stawki pójdą w górę, bo dużo kolegów myśli o pracy w Niemczech. Ja nie znam języka, to tutaj zostanę – mówi.

W województwie dolnośląskim rok temu pracowało 34 899 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 48 006 cudzoziemców. Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa bądź rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o 13 107 (wzrost o ponad 38 proc.).

Komentarze (36)

To niech wraca do domu jak mu nie pasuje.

Popatrz na notowania $.Jest inflacja pełzająca , obudzicie się przed świętami grudniowymi.

a ty kim jesteś śmieciu, by komuś mówić co ma robić?

Jak ty się gnoju do mnie odzywasz? Ryj niewyparzony i pryszcze na twarzy! Jak ja coś mówię, to masz się słuchać, bo inaczej będzie czyszczenie rowa!

Problem jest bardziej złożony. Opisany przypadek jest papierkiem lakmusowym zwalniającej gospodarki. Od kilku miesięcy przedsiębiorcy, krajowi i zagraniczni, przestali inwestować. W wielu firmach jest coraz mniej zleceń. Teraz problemy na rynku pracy mają Ukraińcy a za kilkanaście tyg. problem będzie dotyczył także Polaków.

Dokładnie. Pomału idzie kryzys.

Jemu chce sie pracowac. Czy tak samo mozna powiedziec o osobach korzystajacych ze swiadczenia 500+ ?

Osoby biorące świadczenie 500+ pracują cały dzień, a nierzadko i w nocy. Wychowują dzieci. To trudna i odpowiedzialna praca, której efekty widać dopiero po latach...

Ja nie pracuje mam wy....j***ne... biere zasiłki

@Tobiasz Garlicki Oczywiście, że tak można powiedzieć o osobach pobierających 500+ one również chcą pracować i chcą za swoją pracę otrzymywać odpowiednie pieniądze, które pozwolą żyć na godnym poziomie, a nie tylko wegetować od wypłaty do wypłaty!!!

Czy własnie nie o to chodziło?Dobrze pamiętam jak dwa lata temu i przed rokiem, niektóre przewidujące osoby ostrzegały, że sprowadzenie nadmiernej liczby Ukraińców w końcu doprowadzi do zahamowania wzrostu płac, a nawet ich spadku i będą cierpieć na tym nie tylko sami Ukraińcy, ale i Polacy?!I stało się.Mamy w Polsce podobno już ponad 2 miliony Ukraińców i ciągle ich przybywa, bez umiaru.Pod koniec tego roku może ich być nawet 3 miliony, widziałem takie szacunki, czyli tylu ilu ogólnie Polaków wyjechało za pracą do kilkunastu krajów Unii?!Polacy dalej wyjeżdżają tysiącami za granice, rządzący nie robią nic,
żeby ich zatrzymać tylko sprowadzają siłę roboczą ze wschodu.To na dłuższą metę droga do nikąd.To prawdopodobnie skończy się jakąś katastrofą?

To dlaczego ich przybywa? To jest pytanie, a odpowiedź krótka - nie ma rąk do pracy! Przerabiałam temat, a gdy szukaliśmy pracowników, przychodziły osoby z kwitkiem z urzędu pracy, by im podbić i napisać, że nie mają kwalifikacji i Bóg wie czego lub osoby z nałogiem - alkoholicy. Odmawialiśmy, bo u nas nie trzeba było mieć kwalifikacji, tylko chęć i zapał do pracy.

Ukraińcom chce się po prostu pracować, dlatego są chętnie zatrudniani.

Jasne, tak jak Polakom przy ściąganiu azbestu - nikt tego nie chciał robić, a Polacy za 1/10 stawki pracownika miejscowego brali się do roboty... Gdybyś musiała tym Ukraińcom płacić tyle, co Polakom, to byś nie cwaniakowała...

Bzdury piszesz. Nie mam powodów do cwaniakowania. U nas pracownicy dostawali więcej niż stawka minimalna, która obowiązywała w danym okresie. Pracownikom rozliczaliśmy każdą godzinę.

Zależało nam na zaufanych i dobrych pracownikach, ale ich po prostu trudno było znaleźć i nawet, gdyby to byli Ukraińcy, dostaliby taką samą stawkę.

Cwaniaczą ci, którzy chcą, by pracownik harował za półdarmo. Trzeba być po prostu człowiekiem i doceniać każdą pracę wypłacając odpowiednio wysokie wynagrodzenie.

Dlaczego brakuje w Polsce pielęgniarek? Bo dostają marne grosze. Te kobiety, które mają już wykształcenie pielęgniarskie uciekają na zachód, starsze odchodzą na emeryturę, a młodych brak.

Nawet tych, co usuwają azbest - wyjątkowo niebezpieczna praca, trzeba odpowiednio wynagrodzić.

Bo Polacy w końcu zaczęli się szanować i nie chcą pracować za ochłapy w postaci minimalnej krajowej brutto albo na śmieciówce przez jakiegoś pośrednika co zgarnia dla siebie połowę wynagrodzenia.Ja mam już więcej znajomych za granicą niż w kraju.Kolejnych trzech w tym roku wyjechało i za to samo co robili w Polsce dostają ponad 3 razy więcej, a koszty utrzymania za granicą wcale nie są dużo większe.W Polsce mamy już taką drożyznę w sklepach jak w najbogatszych krajach Unii.A to, że są alkoholicy?!Byli są i będą, to nie jest tylko w Polsce problem, bo ludzi z nałogami nie brakuje też w innych krajach?!A jak widać z treści artykułu coraz więcej Ukraińców też już nie za bardzo chce pracować za te polskie pensje i myślą o wyjeździe dalej na zachód europy.I mają rację.

Chyba nie bardzo zrozumiałeś... Ukraińcom płaci się grosze, gdyby mieli zatrudnić Polaka, to więcej pieniążków musieliby przeznaczyć - na ZUSy, podatki, itp. Ukrainiec był zadowolony z tego co dostawał, ale pazerni pracodawcy zaczęli jeszcze bardziej obcinać, a Ukraińcy się zaczęli orientować, co jest grane. Polacy nie chcą pracować, bo wpada im 500+, z naszych podatków, z naszych pieniędzy - nie pitol mi tutaj o szanowaniu się i pracy za ochłapy!

To Ty nie pitol.Nie znam nikogo, kto z powodu 500+ zrezygnował z pracy.Znam natomiast wielu takich co są zajadłymi przeciwnikami obecnej władzy i psy wieszali na tym programie, ale jak przyszło co do czego to zaczęli brać i nadal biorą 500+.A to, że pracodawcy w Polsce są jacy są, no cóż m.in dlatego nie ma szans, żeby Polacy którzy wyjechali stąd i pracują za granicą zaczęli wracać.

To chyba mało ludzi znasz. Koledzy z piaskownicy się nie liczą, pisiorku.

Ja zrezygnowałem,tyrać nie bende jak dajom.Klocka mam na dzieciaki i jakieś 500-600 na zasiłkach z mopsu.Do tego darmowe jedzenie,dodatki do rachunków,celówki to mam tyrać za 2000zł? A bujajcie sie! I na browara mam!Za swoje bo mi się należy.Moja znajoma z łomnicy ma już 6 dzieci,bierze na karzde 500,alimenty i rodzinne.Już ma zagwarantowaną emeryture i jeszcze medal od prezydenta dostanie że rodzi dzieci! Dają to trza brać!

początek patologi

A jakie proponujecie wynagrodzenie(netto)???

Aż tak to 500+ niektórych uwiera, aż tak żal du.y ściska?Ciekawe dlaczego przeciwnicy 500+ tak nie lamentowali, kiedy poprzednie rządy tych co mieli nam zrobić drugą "zieloną wyspę" umożliwiły działania mafii VATowskiej i wyprowadzenie ćwierć biliona złotych z budżetu państwa, kiedy cysterny z lewym paliwem wjeżdżały do Polski jedna za drugą co też przynosiło wielomiliardowe straty?!Gdzie wtedy ci wszyscy lamentujący byli?

Płakali nad kredytami we frankach albo zakładali konta w SKOKach, z których pieniądze obecny rząd wyprowadza z pomocą jednego z ich senatorów. Kwoty podobne do mafii VATowskiej i paliwowej.

Jedni i drudzy kradli i kradną, jedni i drudzy obsadzają stołki swoimi ludźmi, jedni i drudzy przekupują wyborców coraz to nowymi "świetnymi" pomysłami, z których korzystają nieliczni, a płacą wszyscy. Tak działa polityka, tak działa praktycznie każdy polityk na szczeblu krajowym. Niezależnie od partii, stowarzyszenia, komitetu, ugrupowania i poglądów.

Jeszcze było takie np.Amber Gold oraz "skok" w 2014 roku na ponad 150 mld zł. z OFE.Kwota 150 mld zł to pieniądze, które wystarczyłaby na 5 lat finansowania takiego programu jak 500+, a rozpłynęły się w chwilę, ale co tam, teraz to lament, totalniaków, że ludzie dostają 500 zł na dzieci?!A tak a'propos SKOKów to historia upadłości SKOK Wołomin pokazuje, że nie miał nic wspólnego z ludźmi z obecnej władzy, wprost przeciwnie.

Im więcej piszesz, tym większą bekę mam z ciebie, pisiorczyku...

Ukraińcy pracują na umowach o dzieło. To nawet nie śmieciówki. Jak będzie miał wypadek to płaci za leczenie z własnej kieszeni. Ale najczęściej przedsiębiorca rejestruje go z datą wsteczna i to my za to płacimy, nie mając nic z tego.

ciekawe ile ten JURA juz zajechal autobusow w pks zasrane amerykanie

- Duża podwyżka zus dla przedsiębiorców w 2019 roku
- Rozdawnictwo 500+ 300+ i inne
- Osłabienie naszej waluty
- Drukowanie pieniędzy ponad miarę - inflacja
To już się dzieje, a będzie jeszcze gorzej. Powoli wychodzi głupota Pisu.

Za te kilka lat rządzić będzie ruch 11 listopada wespół z Wolność. Może wtedy wsadzą POPiS do kryminałów i na śmietnik historii.

Póki co to wyszło twoja głupota i zaślepienie platfusowe.

Ilu jest ich nielegalnie? Wjeżdżają na paszport biometryczny i pracują na czarno. Plują na mnie na ulicach, chcą się bić. Znam łaskę która przyjechala do Schneider. Praca była za ciężka. Teraz jest w innym miejscu, jest lekko ale za ciężko. Gdyby SG przestrzegała hotele, pensjonaty, restauracje to by z tych dwóch milionów został jeden.

Ot durak ,wyjadą i padnie gospodarka ,ty duraku, myslisz że wrocą wyjechani? Oni mają w nosie ten bałagan . Nastąpiła zamiana 2na 2miliona.

Jest też inny aspekt sprawy. Ukraincy nie powinni narzekać
na małe zarobki ponieważ mają w większości przypadków tzw
wikt i opierunek fundowany przez zatrudniające ich firmy.
Czynsze płacą bardzo niewielkie bo resztę płaci firma a w branży hotelarsko - gastronomicznej mają także darmowe wyżywienie. Więc niech nie narzekają na małe zarobki bo w porównaniu z nami mają eldorado

Ukraińcy pracują w Polsce, Polacy w Anglii i innych krajach UE. Normalny proces.

nauczyciel na wejscie ma 1700 a za 30 lat bedzie mial 2500 bojcie sie rodzice kto bedzie uczyl wasze dzieci za takie pieniadze dlatego niech ukraincy niemarudza na 2500

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.