Unijne pieniądze w gminach

Unijne pieniądze w gminach

Prawie 2 mld warte są finansowane ze środków unijnych inwestycje zrealizowane w ostatnich latach, w gminach naszego regionu. W całej Polsce wartość takich inwestycji, to 186 mld 393 mln zł.

Wartość inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach trwającej perspektywy finansowej (na lata 2014-2020) podsumował Główny Urząd Statystyczny. Wyliczenie dotyczy przedsięwzięć zrealizowanych, realizowanych i na które podpisano umowy do końca czerwca 2018 r. Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych w danej gminie, a więc nie tylko samorządowych. W Jeleniej Górze to np. wydatki związane z powstawaniem kolei aglomeracyjnej, czy projekty realizowane na wyższych uczelniach Jednak to samorządy są głównym beneficjentem unijnego wsparcia.
W 21 miastach Polski kwota realizowanych umów przekroczyła miliard złotych. Na drugim biegunie jest 67 gmin, gdzie nie zrealizowano przedsięwzięć nawet za 1 mln zł.
W gminach naszego regionu łączna wartość inwestycji to 1 mld 898 mln zł. Porównując liczby przypisane do konkretnych gmin nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Ani wysoka, ani niska wartość wcale nie musi oznaczać, że danej gminie dobrze lub źle sobie radzą z pozyskiwaniem środków unijnych. Przypisane do gmin duże kwoty mogą np. oznaczać realizację pojedynczej, wielkiej inwestycji; małe - mogą sugerować, że dużo więcej przedsięwzięć realizowano we wcześniejszych perspektywach finansowych.

 

W zestawieniu wartość projektów i miejsce wśród 2478 polskich gmin.
Warszawa: 16,966 mld zł (1.)
Legnica: 382 mln zł (57.)
Jelenia Góra: 337,5 mln zł (74.)
Wałbrzych: 252 mln zł (95.)
Nowogrodziec: 244 mln zł (99.)
Lwówek Śląski: 141 mln zł (198.)
Bolesławiec (m): 122 mln zł (235.)
Lubań (m): 95,5 (317.)
Sulików: 90 mln zł (340.)
Lubawka: 73,5 mln zł (418.)
Mysłakowice: 59,5 mln zł (502.)
Zgorzelec (m): 57 mln zł (525.)
Mirsk: 55 mln zł (551.)
Siekierczyn: 45 mln zł (658.)
Świeradów: 44,5 mln zł(679.)
Bolków: 41 mln zł (714.)
Gryfów: 40 mln zł (726.)
Podgórzyn: 32 mln zł (859.)
Kamienna Góra (m): 31,5 mln zł (879.)
Bogatynia: 31,5 (880.)
Piechowice: 31,5 mln zł (881.)
Stara Kamienica: 31 mln zł (889.)
Jeżów Sudecki: 29,5 mln zł (914.)
Osiecznica: 28,5 (939)
Pieńsk: 27 mln zł (986.)
Gromadka: 22,5 mln zł (1089.)
Wleń: 22 mln zł (1098.)
Bolesławiec (g): 22 mln zł (1108.)
Marciszów: 20 mln zł (1156.)
Lubomierz: 18,5 mln zł (1203.)
Świerzawa: 18 mln zł (1217.)
Olszyna: 13,5 mln zł (1391.)
Warta Bolesławiecka: 12 mln zł (1460.)
Wojcieszów: 12 mln zł (1476.)
Zawidów: 11,5 mln zł (1503)
Węgliniec: 10,5 mln zł (1534.)
Zgorzelec (g): 10,5 mln zł (1542)
Kamienna Góra (g): 10 mln zł (1590.)
Szklarska Poręba: 10 mln zł (1578.)
Karpacz: 9 mln (1651.)
Kowary: 6,5 mln zł (1859.)
Lubań (g): 4 mln zł (2118)
Leśna: 4,5 mln zł (2040.)
Platerówka: 2 mln zł (2309.)
Janowice Wielkie: 2,5 mln zł (2248)
Oporów: 22,5 tys. zł (2478)
 

Komentarze (31)

Jak to ładnie brzmi;za unijne .
Ale ciemny lud dostał + i będzie głosował na swego ciemięzyciela bo to swój. i będzie miał za co pić tłuc bliskich zabijać się lub kogoś starą beemwicą.
Babcie w maju dostaną po tysiaku będą mieć dla wnusiek na komuije aby prowadzić dzieciaczki do paszczy zboczków.

Z którego ty szpitala piszesz?

Jeżów Sudecki dostał w przeliczeniu na mieszkańca 6 razy więcej niż Szklarska Poręba.

Szklarska Poręba nie ma dobrych zarządców. Miastem kierują teraz byli nauczyciele, którzy wycieli wiele zdrowych drzew. Smog opanował miasto.

@soclib To co wy tu towarzyszu jeszcze robicie?Ktoś was tu "siłom" trzyma?Tylko narzekacie stękacie i marudzicie.To wyjedzcie towarzyszu do postępowej świeckiej i bogatej Francji, albo Szwecji.Tam będziecie mieć raj na ziemi towarzyszu.

A nie lepiej sprawdzić że polska chyba więcej wpłaca do kasy uni jak dostaje może już czas to sprawdzić i zacząć o tym pisać

10,637 M Euro dostaliśmy
3, 553 M Euro wpłaciliśmy

Najwięcej środków unijnych dostaje rolnictwo 44,5 %

Naturalnie, oglądaj dalej TVPiS - jako najbardziej miarodajną i rzetelną TV - inne kłamią! Zapomniałem o TVTrwam (proszę o wybaczenie!), tam już jest prawda, sama prawda, tylko prawda, g....

Ten wpis dotyczy naturalnie: internauty Myslsamodzielnie.

Sam napisałeś "sprawdzić"... Sprawdziłeś? i co?

Oczywiście ,nawet tobie się wydaje że Polska utrzymuje całą Unię ,nawet utrzymujemy przemysł zbrojeniowy usra.
Jak słu**** rząd co mówi to czysta gomułkowszczyzna.
Dzięki porozumieniu państw mamy POKÓJ w europie.

Myslsamodzielnie ma zainfekowany mózg propagandą TVPiS i nie ma co z nim dyskutować. Do dziś chodziłby w gumiakach po polu , gdyby nie środki unijne.

Przecież on chodzi cały czas w tych gumiakach, bo wiesz: "na znak protestu", "jestem przeciw", "precz z unią" itp.

Rh- masz zerowe pojęcie o "dofinansowaniach unijnych". Każdy miliard , który "daje" unia to zadłużenie naszych gmin na kilka pokoleń. Dofinansowania nie są NIGDY 100%-owe. Gmina zawsze musi część inwestycji sama pokryć i z reguły jest to kredyt na ogromne kwoty. W taki oto sposób Rh- nie chodzisz w gumiakach ale podatki lokalne płacisz większe i kolejne pokolenia będą spłacać zadłużenie które ta kochana unia nam wyszykowała.

Oczywiście, ty masz pojęcie. Przy dofinansowaniu z Unii w wysokości 85% gminy zadłużają się na pokolenia... Lepiej było z tego dofinansowania nie korzystać i zostać w bagienku. Ale przynajmniej byłoby swojsko, honorowo i narodowo. Przeanalizuj okresy spłaty kredytów zaciąganych na inwestycje, przytocz konkretne przykłady, a potem siej defetyzm.

Defetyzm to ty na drugie masz. A jak chcesz więcej informacji to sobie poszukaj na stronach gminnych. No chyba że to dla ciebie za dużo roboty i nie dasz rady. Ale w skrócie, na dzień dzisiejszy 99% gmin w Polsce jest zadłużonych na miliony i miliardy. Budżet jakim dysponują co roku nie pokryje tych zadłużeń w ciągu kilku lat i przejdzie to na kolejne pokolenia. Ale po co tobie tłumaczyć, skoro ty wolisz narzekać że rosną opłaty za śmieci, za miejsca parkingowe, za czynsze , za przejazdy komunikacją miejską itd. - w końcu skądś trzeba brać na spłatę coraz wyższych rat zadłużenia.

Te dane to chyba z księżyca. Kto to liczył?

Chciałbyś, żeby to był morawiecki? Pewnie wtedy wszystko byłoby och, ach, dwa razy lepsze i większe...

"Jelenia Góra 337,5 mln zł (74.)" - mam nadzieję, że starczy na remont (taki prawdziwy) wszystkich nawierzchni ulic (i rond z prawdziwego zdarzenia!)!

Sama warszawka zgarnęła prawie 10% kasiory przeznaczonej na cały kraj, przegięcie!

A co, ma dostać tyle co Pipidówek Wielki ze swoimi 250 mieszkańcami? Myślenie cię boli?

Mieszka tam prawie 10% ludności kraju, więc o co cho??

Ciemnota i analfabetyzm wyznawców pinokia i jarka nie zna granic. Ze wschodu dotarła na zachód.

Ty wolisz być c h a m e m i obrażać ludzi. Ryży was tego nauczył?

Szanuję Jeżów Sudecki, dostał w przeliczeniu na mieszkańca 6 razy wiecej niż Karpacz niż Szklarska

Z kolei sama Jelenia Góra 4,5 tys. dofinansowania w przeliczeniu na mieszkańca a Jeżów Sudecki 16,600 tys.

Wydaje mi sie że kiedyś lepiej nasze miasto pozyskiwało środki.

Tak wygląda statystyka, w Mysłakowicach to chyba doliczono wszystkie inwestycje powiatu w obszary na terenie Gminy i modernizację oczyszczalni przez KSWIK na rzecz Karpacza za ponad 25 mln. To wszystko na terenie Gminy.

Tak wygląda statystyka, w Mysłakowicach to chyba doliczono wszystkie inwestycje powiatu w obszary na terenie Gminy i modernizację oczyszczalni przez KSWIK na rzecz Karpacza za ponad 25 mln. To wszystko na terenie Gminy.

To tak jak w Podgórzynie policzono. Policzono środki pozyskane przed 2014 rokiem, a nie z rozdania po 2014. Te środki to zasługa poprzedniej władzy. Obecna może się chwalić jedynie 30 milionowym długiem.

ty jesteś chyba obywatelem kongo piszesz takie bzdury pies jak nie ma co robić to jaja liże zajmij sie czymś pożyteczniejszym

Ty, za to, w chwili wolnej od lizania jaj, potrenuj kropeczki i przecineczki. O wielkich literach nie wspomnę, bo raczej nie ogarniesz.

A jak policzono Piechowice?bo: Piechowice:31,5 mln zł
Jak od 2014 to zasługa ostatniego burmistrza a jak wcześniej to wcześniejszego? ale chyba w obu przypadkach pogratulować należy W.Rudolfowi i wszystkim pracownikom urzędu miasta i wszystkich podmiotów pozyskujących te środki z Unii

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.