UOKiK karci Media Ekspert, odbierz bon

UOKiK karci Media Ekspert, odbierz bon

Sporo więcej niż zakładano będzie kosztowała sieć sklepów Media Ekspert akcja sprzed ponad roku „Płacimy za oceny”. Za dobre oceny na świadectwie szkolnym oferowano wówczas 5 zł za „5”  na świadectwie, a 6 zł za „6”. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że akcja mogła zmylić klientów. Dał firmie bolesną lekcję z przedmiotu „uczciwa reklama i marketing”. Teraz klienci, którzy skorzystali z promocji otrzymają dodatkowe 60 zł do wydania. 

Spółka Terg, właściciel sieci sklepów Media Expert, zorganizowała na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 promocję „Płacimy za oceny”. Reklamowała ją m.in. w radiu.
– (…) Teraz w Media Expert płacimy za oceny. Pochwal się świadectwem swojego dziecka. Za każdą piątkę otrzymasz 5 złotych, a za każdą szóstkę 6 złotych. Przyjdź do Media Expert i sprawdź, ile możesz zyskać (…) – mogli usłyszeć słuchacze.
Spot wzbudził wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Reklama pomijała ważne dla konsumentów informacje. Po jej wysłuchaniu mogli pomyśleć, że otrzymają gotówkę lub rabat w dniu, w którym przyjdą do sklepu ze świadectwem. Nie dowiedzieli się, że muszą zrobić zakupy za co najmniej 300 zł, a zniżkę będą mogli wykorzystać dopiero przy następnej wizycie w sklepie. Taki przekaz wprowadzał konsumentów w błąd. Być może część z nich nie przyszłaby do sklepu, gdyby znała warunki promocji – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Urząd wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki do przyznania dodatkowych 60 zł klientom, którzy wzięli udział w promocji „Płacimy za oceny”. Firma zobowiązała się do poinformowania konsumentów o decyzji i rekompensacie poprzez: swoją stronę internetową, ogłoszenie w ogólnopolskiej gazecie oraz e-maile do osób, które wyraziły zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Aby otrzymać rekompensatę, musisz wykazać, że skorzystałeś z promocji. Pokaż świadectwo szkolne, dowód zakupów zrealizowanych w dniach 22-25 czerwca 2017 r. oraz uzyskaną wtedy kartę rabatową (jeśli już jej nie masz, złóż oświadczenie, że wziąłeś udział w promocji). Nie zwlekaj – o pieniądze możesz wystąpić najpóźniej do 19 grudnia 2018 r. 60 zł dostaniesz na kartę bonusową, na ich wydanie w sklepach Media Expert będziesz miał rok.
 

Komentarze (2)

Takich reklam jest wiele , w różnych branżach i powinny być karane znacznie większymi karami.

Reklama dźwignią handlu, ale powinna być uczciwa od początku do końca, a tak niestety nie jest.

Za każdą kryje się "haczyk" w postaci drobnego druczku, którym napisane jest, że i tak się na promocję nie łapiesz, bo najpierw musisz sporo wydać, zanim z niej skorzystasz...

Kary dla firm, które celowo wprowadzają konsumentów w błąd powinny być bardziej dotkliwe - kara dla firmy plus solidna rekompensata dla klientów, to przestaliby uciekać się do takich nieuczciwych metod.

Do redakcji: zanim przeszłam weryfikację captcha, musiałam przejść przez 20 obrazków. Czy to jest normalne!?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.