Uwaga na oszustów przy bankomatach

Uwaga na oszustów przy bankomatach

Zbliża się majówka, czas beztroskich wypadów turystycznych. Zachowajmy czujność i rozwagę, aby majowy weekend nie skończył się stratą pieniędzy i nerwami. 

W ostatnim okresie czasu na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kilku przypadków wyłudzenia pieniędzy przy użyciu nakładek na bankomaty. Sprawcy zmodyfikowali urządzenia służące do wypłacania gotówki w taki sposób, by nie wydawały one pieniędzy. Następnie obserwowali bankomat czekając, aż pojawi się osoba chętna do wybrania gotówki. Pokrzywdzeni przeprowadzali transakcję, lecz nie otrzymywali pieniędzy i po chwili, zdezorientowani odchodzili od urządzenia, sądząc, że pieniądze w ogóle nie opuściły urządzenia, a ich konto nie zostało tym samym obciążone. Wtedy do akcji ruszali przestępcy, którzy podchodzili do bankomatu i wyciągali zatrzymane pieniądze
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu środków pieniężnych z bankomatów. Aby zmniejszyć ryzyko utraty naszych oszczędności w chwili ich wypłaty, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących pracy i wyglądu bankomatu.
Zanim wypłacimy gotówkę, powinniśmy sprawdzić, czy w miejscu, w którym wydawane są z niego środki płatnicze, nie ma doczepionych elementów wystających poza obudowę, np. w formie nakładek. Starajmy się w miarę możliwości wypłat dokonywać w bankomatach zlokalizowanych w oddziałach lub w miejscach, w których funkcjonuje stały monitoring. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przebiegu transakcji powiadommy od razu bank. Jeżeli nabraliśmy pewności, że zostaliśmy okradzeni, skontaktujmy się z policją. Czasem niewypłacenie przez bankomat gotówki może wynikać z awarii urządzenia, jednak gdy dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy bliżej przyjrzeć się jego detalom i w zależności od spostrzeżeń powiadomić instytucję finansową oraz służby. Niezależnie od tego, starajmy się na bieżąco weryfikować ilość przeprowadzanych na naszych kontach transakcji i sprawdzać, czy wszystkie z nich kojarzymy i rzeczywiście przebiegły one wedle naszej wiedzy pomyślnie.

Komentarze (9)

to może przeszkolić policjantów i w trakcie patrolu niech zerkają na bankomaty, a w przypadku gdy będzie ujawniona nakładka - złapać osoby, które ją założyły, bo ja nie wiem jak wygląda ta nakładka czy muszę być specem od bankomatów? czy to jest plastik, czy metal czy urządzenie elektroniczne czy cała ścianka bankomatu? Jak mam to rozróżnić? Policja niech nie apeluje a spróbuje temu zapobiec, bo skoro się pojawiły na naszym terenie to w trakcie majówki na pewno będą próby wyłudzeń, a tak to odczytać można - obywatelu chroń się sam!

Nakładka, jak już sama nazwa wskazuje jest dodatkowym elementem, który został doczepiony, doklejony do bankomatu.

Takim elementem jest klawiatura, bądź szczelina, do której wkłada się kartę.

Każdorazowo, gdy korzystam z bankomatów na zewnątrz, sprawdzam, czy nie mają one dodatkowych elementów. Doczepione czy doklejone elementy nie będą dolegały idealnie do tych istniejących. Druga klawiatura też nie będzie przylegała idealnie do istniejącej.

Dla pewności najlepiej korzystać z bankomatów w galeriach, dużych sklepach, czy w oddziałach banku.

Klient który pobiera pieniądze z bankomatu nie jest jego właścicielem więc dlaczego ma sprawdzać jakieś nakładki, kamerki, i inne urządzenia montowane przez złodzeji? Co w tym czasie robią banki i inni właściciele bankomatów? PRZESTRZEGAJĄ!!!

Ja też się nie znam. Dla swojego bezpieczeństwa zawsze sprawdzam czy nie ma doczepionej klawiatury czy szczeliny na kartę, a wprowadzając PIN zawsze przysłaniam ręką klawiaturę. Kiedy tylko mam taką okazję, gotówkę podejmuję w oddziale banku, w pasażu, galerii i unikam ustronnych miejsc.

po co tak kombinowac. Nie prosciej zaczaic sie niedaleko bankomatu. Jak klient wyplaci podejsc cicho z tylu i zaj***... mu pala w lep?

Za duże ryzyko. Może się odwrócić i zaje...ać ci pałą w łeb

Są bardziej inteligentni od Ciebie.

po raz kolejny widać że do banków nie można mieć zaufania - kto dopuszcza do instalowania takich bankomatów na których można coś założyć ? no banki i to oni są winni!!! POLSKA EUROPA I CAŁY ŚWIAT TYLKO GOTÓWKOWA !!! NIE POZWÓLMY BANKSTEROM NA KONTROLĘ LUDZI POPRZEZ PIENIĄDZE !!

O tym, że Magdalena Żuk została zamordowana - w nowym Komentarzu Tygodnia Witolda Gadowskiego: Przesłanie z planety Bolek.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.