Uważaj na sms-y z "ZUS"!

Uważaj na sms-y z "ZUS"!

Uwaga na oszustów. Mają nowy sposób na naciąganie przedsiębiorców. Wysyłają sms ze strony udającej firmową stronę ZUS, a reakcja na niego wiąże się potem z wysokimi opłatami telefonicznymi. 

- Zgłosił się lokalny przedsiębiorca i pokazał sms, który został wysłany ze strony łudząco podobnej do naszej firmowej - mówi Adam Nowak kierownik Inspektoratu ZUS w Dzierżoniowie. - W treści było napisane, że nasz klient ma zaległość w kwocie 4,87 zł i dlatego poproszono go o kontakt z nadawcą wiadomości – dodaje.

Pracownicy ZUS sprawdzili konto klienta, na którym nie było żadnych zaległości. Co więcej przedsiębiorca swoją firmę zamknął dwa lata temu i wtedy całkowicie rozliczył się z ZUS. Sms był wysłany ze strony zus.pl/c52b, która nie istnieje.

- Obecnie tylko w jednej sytuacji możemy spodziewać się sms lub maila z ZUS mianowicie wtedy, gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tylko sms z zaproszeniem na badanie do lekarza orzecznika może być wysłany z ZUS - żadnych innych informacji Zakład nie wysyła w ten sposób do swoich klientów – zapewnia Kowalska-Matis.

ZUS przypomina i jednocześnie ostrzega wszystkich ubezpieczonych, że pracownicy Zakładu nie telefonują, a tym bardziej nie odwiedzają klientów w domach. Wszyscy, którzy są zainteresowani jakimikolwiek sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych czy prowadzenia własnej działalności mogą korzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00. Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) informacje mogą uzyskać także online bez konieczności wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach zakładu, a także poprzez wspomniany wyżej - uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.
W ostatnim czasie pojawiło się na terenie Dolnego Śląska kilka przypadków próby oszustwa „na ZUS”. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do otrzymanych informacji czy tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.
 

Komentarze (2)

Z ZUS-u nic nie odbieram nawet zasiłku.

haha, nawet jak sms jest rzeczywiście z zusu to też od oszustów ;) taki paradoks

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.