To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

VI Lwówecki Sejmik Mineralogiczny

Tylko do niedzieli oglądać można wystawy minerałów nagrodzone podczas tegorocznego LLA.

W najbliższy piątek, 19 października, rozpoczyna się VI Lwówecki Sejmik Mineralogiczny. Środowiskowe spotkanie kolekcjonerów, poszukiwaczy, znawców i miłośników minerałów trwać będzie trzy dni.

Impreza w swoim zasadniczym nurcie otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych, bez konieczności akredytowania się. Wyłącznie dla akredytowanych gości zarezerwowano jedynie niewielki fragment programu, czyli dyskusję na temat przygotowania głównych wystaw tematycznych na przyszłoroczne Lwóweckie Lato Agatowe oraz wycieczkę geologiczną do podziemnej kopalni gipsu w Radłówce.
Sejmik oficjalnie otwarty zostanie w piątek 19 października o godz. 18.00. Główną część wydarzenia zaplanowano na sobotę 20. października. Tego dnia od 10.00 do 17.00 w ratuszu trwać będą  minigiełda minerałów oraz specjalne wystawy kolekcjonerskie przygotowane przez uczestników spotkania. W tym samym czasie w ratuszu oglądać można będzie jeszcze najlepsze wystawy kolekcjonerskie nagrodzone podczas tegorocznego Lwóweckiego Lata Agatowego oraz wystawę fotoreportażu z XV LLA. O godz. 18.00 rozpocznie się zasadnicza, popularnonaukowa część spotkania. Na początek zaplanowano serię wykładów. Andrzej Bezkorowajny    zaprezentuje „Minerały Węgier”, Stanisław Krupa - „Historię górnictwa i mineralizację złoża w Miedziance Świętokrzyskiej”, a  Robert Nguyen opowie o „Mineralizacji solnej w kopalni soli kamiennej w Kłodawie”. Tego samego wieczoru o godz. 20.00 rozpoczną się pokazy slajdów z wypraw geologicznych. Na początek Krzysztof Dębicz przedstawi „Kaukaz 2012”, czyli sprawozdanie z letniej wyprawy pracowni geologicznej warszawskiego Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”, które jest współorganizatorem LLA i Sejmiku Mineralogicznego. Na koniec Maciej Kałaska przedstawi sprawozdanie w wyprawy na Półwysep Kola i opowie o „Minerałach Gór Chibin i Łowoziera w aspekcie geoturystycznym”.         
Sejmik Mineralogiczny jest ważnym puntem w cyklu organizacyjnym Lwóweckiego Lata Agatowego. Oficjalnie zamyka tegoroczne święto poszukiwaczy skarbów natury i inauguruje przygotowania do jego kolejnej edycji. Dlatego też do czasu zakończenia Sejmiku Mineralogicznego w ratuszowych salach lwóweckiej Placówki Historycznej prezentowane są  najciekawsze wystawy konkursowe ostatniego LLA oraz wspaniałe okazy surowych bursztynów ze zbiorów znanego krakowskiego kolekcjonera Jacka Szczerby, które współtworzyły główną wystawę tematyczną tegorocznego LLA zatytułowaną „Bursztyn – Złoto Północy”.
Sejmikowa minigiełda minerałów oraz wszystkie wystawy czynne będą jeszcze w niedzielę, 21 października, do godz. 14.00.