To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

VII Lwówecki Sejmik Mineralogiczny

VII Lwówecki Sejmik Mineralogiczny

Czas na jesienne spotkanie poszukiwaczy, znawców i miłośników kamiennych skarbów natury, organizowane dorocznie w stolicy dolnośląskiego zagłębia agatowego. VII Lwówecki Sejmik Mineralogiczny już w najbliższy weekend. Program zasadniczej części imprezy obejmuje dwa dni: 19 i 20 października. Sejmik rozpoczyna się jednak już w piątek, 18 października, i trwać będzie do niedzielnego popołudnia.

W piątek od południa w centrum wydarzeń, czyli w lwóweckim ratuszu trwać będzie rejestracja akredytowanych uczestników, którzy tego dnia przygotowywać będą też specjalne, sejmikowe prezentacje okazów kolekcjonerskich i stoiska minigiełdy minerałów czynnej w sobotę i niedzielę.               
W piątek o godz. 18.00 zaplanowano uroczystą inaugurację Sejmiku z tradycyjnym ceremoniałem walońskim. Otwarcie spotkania będzie  miało tym razem wyjątkowy wymiar. Nie zabraknie w nim ważnych akcentów związanych z cyklem organizacyjnym Lwóweckiego lata Agatowego, którego Sejmik Mineralogiczny jest naturalnym rozwinięciem. Będzie więc oficjalne zamknięcie tegorocznego XVI Lwóweckiego Lata Agatowego  z otwarciem wystawy fotoreportażu z tego wydarzenia, a w chwilę później uroczyście zainaugurowane zostaną przygotowania do przyszłorocznej, XVII edycji LLA.     
Wcześniej jednak będzie miała miejsce szczególna uroczystość. Tego dnia w lwóweckim ratuszu oficjalnie otwarta zostanie Izba Walońska, w którą zmienia się właśnie tutejszy... punkt informacji turystycznej. Wnętrze pomieszczenia, do którego pierwsze kroki kierują goście odwiedzający Lwówek Śląski, urządzone zostanie w stylu walońskim. I nic w tym dziwnego, wszak jego duchowymi gospodarzami pozostaje miejscowa brać walońska, zwykła witać gości  jak przystało na poszukiwaczy skarbów natury.
Szczególne miejsce w Izbie Walońskiej zajmować będzie tablica pamiątkowa  poświęcona pamięci Juliusza Naumowicza – Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który był wielkim przyjacielem lwóweckich Walończyków i  przez lata obejmował duchowym patronatem Lwóweckie Lato Agatowe. I właśnie podczas piątkowego otwarcia Sejmiku Mineralogicznego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z udziałem sudeckich Walończyków ze Szklarskiej Poręby.  W sobotę przed południem rusza główny program Sejmiku z minigiełdą minerałów, wystawami kolekcjonerskimi oraz popularno–naukową  częścią spotkania wypełnioną wykładami poświęconymi minerałom,   prezentacjami wypraw geologicznych i zajęciami warsztatowymi dla aktywnych uczestników imprezy. Na sobotni wieczór zaplanowano,  przygotowaną po raz pierwszy, otwarta sesję informacyjną dającą chętnym możliwość pokazania ciekawostek mineralogicznych czy najnowszych znalezisk podczas krótkich, kilkuminutowych prezentacji. Ponieważ uczestnicy Sejmiku mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w sesji informacyjnej praktycznie do ostatniej chwili, jej pełny program znany będzie tuż przed otwarciem spotkania. W programie publikowanym poniżej zapowiadamy więc tylko pierwsze, najszybciej zgłoszone wystąpienia.             
W Lwóweckim Sejmiku Mineralogicznym udział wziąć mogą wszyscy zainteresowani. Zasadnicze punkty programu wydarzenia , czyli wszystkie wystawy, stoiska, wykłady, pokazy i prezentacje otwarte są dla publiczności. Wyłącznie dla akredytowanych gości   zarezerwowano tylko zajęcia warsztatowe oraz sobotnią wycieczkę terenową obejmująca płukanie złota w Lubomierzu i zwiedzanie  kopalni bazaltu w Lubaniu.
W czasie trwania Sejmiku, oprócz ekspozycji przygotowanych specjalnie na to wydarzenie, oglądać można jeszcze najlepsze wystawy kolekcjonerskie nagrodzone podczas XVI LLA oraz główne wystawy tematyczne tegorocznego Lata Agatowego. Jest więc jeszcze szansa zobaczenia „Ameryki Południowej”, czyli wystawy prezentującej wyprawy naukowe do Peru i Chile, przygotowanej przez  Muzeum Geologiczne AGH w Krakowie. Jeszcze tylko do najbliższej soboty zwiedzać można zachwycającą wystawę „Kolorowy świat minerałów miedzi”, która była mineralogicznym przebojem tegorocznego Lata Agatowego.      
Ważne środowiskowe spotkanie poszukiwaczy, kolekcjonerów i badaczy minerałów zakończą w niedzielę fachowe warsztaty prowadzone przez specjalistów. Krzysztof Dembicz z Towarzystwa Geologicznego „Spirifer” współorganizującego Sejmik pokaże, jak przygotować  dobrą ekspozycję minerałów, a Grzegorz Bijak zaprezentuje praktyczną makrofotografię minerałów.