W Jeleniej Górze powstało Centrum Chorób Piersi

W Jeleniej Górze powstało Centrum Chorób Piersi

Kiedy pada diagnoza: rak piersi trzeba rozpocząć walkę. Jeleniogórzanki i mieszkanki innych miast z naszego regionu mogą to zrobić teraz szybko i skutecznie. Od 13 stycznia przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpocznie działalność Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi. Droga do lekarza skróci się do niezbędnego minimum.

- Każda pacjentka, która się do nas zgłosi otrzyma kompleksową i interdyscyplinarną opiekę zespołu specjalistów: chirurga onkologa, radiologa, radioterapeuty, onkologa klinicznego, rehabilitanta i psychoonkologa – zapewnia Kazimierz Pichlak, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Kompleksowe badania

Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w WCSKJ będzie czynne kilka dni w tygodniu, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, by każda z pań miała dogodne terminy na wizytę.

Podczas pierwszej wizyty pacjentkę bada zarówno onkolog, jak i chirurg onkologiczny. W zależności od potrzeby chora kierowana jest na mammografię, USG piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, USG i biopsję węzłów chłonnych. W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy kierować pacjentkę na chemio- lub/i radioterapię, czy od razu na zabieg chirurgiczny.

Lekarze w jeleniogórskim Centrum  rozpoczną pracę 13 stycznia. Wymagana będzie rejestracja pod numerem tel. 75 753 75 51 (czynna od godz. 8 do 14.00).

- Ale jeśli zgłosi się pacjentka niezarejestrowana, także ją przyjmiemy – podkreśla Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora jeleniogórskiego szpitala. - Chcemy skrócić i uprościć kobietom dostęp do lekarza – dodaje. Gdy tylko będą miały powody do niepokoju, związane z chorobami piersi, mogą natychmiast przyjść na wizytę – wyjaśnia. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

- Taka poradnia powinna już u nas dawno powstać – podkreśla Tomasz Dmyt, dyrektor WCSKJ. Placówka jeleniogórska ma bowiem znakomity sprzęt diagnostyczny i leczniczy oraz bardzo dobrych specjalistów, zajmujących się chorobami piersi. Nie było jednak miejsca, gdzie pacjentki miałby kompleksową pomoc.

Do tej pory trafiały do różnych poradni, co wiązało się z koniecznością wielu rejestracji i wizyt u różnych lekarzy. A czas uciekał. Teraz wystarczy wizyta w Centrum, by wyjść po badaniach spokojną o swoje zdrowie lub by rozpocząć leczenie.

Im szybciej, tym większe szanse na wyzdrowienie

Irena Godlewska z Karkonoskiego Klubu Amazonek uważa, że takie scalone działania są bardzo ważne. - Profilaktyka i leczenie, które będą teraz w jednym miejscu, co ułatwi życie kobietom a także panom, bo i oni chorują na nowotwory piersi - mówi pani Irena.  Ważny jest także to, że badania odbęda się szybko.

- W przypadku chorób nowotworowych, im szybciej się zbadamy, tym większe są szanse na wyzdrowienie - wyjaśnia pani Irena.

Jej zdaniem, teraz organizacje pacjenckie będą mogły skupić się na uświadamianiu kobiet, że rak piersi to już nie choroba śmiertelna, tylko choroba przewlekła oraz że jest dostęp do dobrego leczenia i warto się leczyć.

Wzrasta liczba chorych kobiet

Robert Malmon, lekarz onkolog WCSKJ wyjaśnia, że co roku wzrasta liczba kobiet chorych na raka piersi, bo to choroba cywilizacyjna i związana z wydłużeniem wieku życia.

Wciąż jest dużo do zrobienia w zakresie profilaktyki. Nadal wiele pacjentek lekceważy zaproszenia na badania profilaktyczne.

- Nie wynika to z lęku przed samym badaniem, co z lęku przed rozpoznaniem – wyjaśnia Robert Malmon.

W Centrum zadbają, by pacjentki czuły się komfortowo i z zaufaniem oddały się w ręce specjalistów.Tym bardziej, że jak dodaje onkolog, leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne, wykonywane są operacje usunięcia guza oszczędzające piersi (przypada na nie 60 proc. tych zabiegów). Wprowadzone są także nowej generacji leki pozwalające znacznie przedłużyć życie nawet chorym z zaawansowanym rakiem piersi z przerzutami.

Rak piersi

Rak piersi stanowi jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet.  Na pojawienie się tej choroby ma wpływ wiele czynników, takich jak wiek, kwestie genetyczne oraz hormonalne. Leczenie wiąże się zazwyczaj z wycięciem tkanki guza, bądź całej piersi, w zależności od stadium rozwoju.

W Polsce w ciągu roku wykrywa się  18-19 tys. zachorowań na raka piersi, a 6 tys. pacjentek umiera.

Na całym świecie zwiększa się zachorowalność na raka piersi. Tak jest zarówno w USA, jak i w Europie Zachodniej. Problem polega na tym, że o ile w wielu innych krajach jednocześnie spada umieralność na raka piersi, to w Polsce ostatnio znowu rośnie. Potwierdzają to dane Krajowego Rejestru Nowotworów. Składa się na to wiele przyczyn. Między innymi zbyt długi jest okres od podejrzenia rozwoju raka piersi do rozpoczęcia leczenia. Ponadto wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na bezpłatne badania profilaktyczne raka piersi z użyciem mammografii. Są one przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat i pozwalają wykryć guz we wczesnym okresie rozwoju.  U wielu kobiet z rakiem piersi - podkreślali specjaliści - udaje się uzyskać wieloletnie przeżycia, sięgające 10, 15, a nawet 20 i więcej lat. 

szpital (1) (Kopiowanie).jpg
szpital (2) (Kopiowanie).jpg
szpital (3) (Kopiowanie).jpg
szpital (4) (Kopiowanie).jpg
szpital (5) (Kopiowanie).jpg
szpital (6) (Kopiowanie).jpg
szpital (7) (Kopiowanie).jpg

Komentarze (8)

Przyjmiecie osobę bez kwalifikacji do pracy ??

"Dr John West: telefony komórkowe mogą powodować nowotwór piersi" - proszę sobie wpisać w wyszukiwarkę i obejrzeć film.

Rak piersi to choroba cywilizacyjna - tak zgadza się, ale nie mówi się o wszystkich możliwych przyczynach. Dlatego proszę się zainteresować smogiem elektromagnetycznym w kotlinie. Rozejrzyjcie się ile macie wokół swoich siedzib stacji bazowych sieci komórkowych - to są główne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Zamieszkiwanie w ich pobliżu to poważnie zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Nie korzystajcie z sieci bezprzewodowych. Jak najmniej korzystajcie z telefonów komórkowych, zachowując przy tym środki ostrożności. Wyłączajcie je na noc, nie śpijcie z nimi pod poduszką itp. Rutery wi-fi w Waszych domach to takie mini stacje bazowe, które również oddziałowują na Wasz organizm. Kąpiecie się w zupie elektromagnetycznej, a stała ekspozycja na to promieniowanie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

No i kosmici jeszcze.

[quote=A]No i kosmici jeszcze.[/quote]
Kiedy już zejdziesz na Ziemię to uświadom sobie, że jesteś istotą elektromagnetyczną. Każda istota żywa wytwarza swoje własne pole elektromagnetyczne. Zaburzanie twojego naturalnego pola sztucznymi polami elektromagnetycznymi (pochodzących ze sztucznych źródeł) prowadzi do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, a w konsekwencji do poważnych chorób, w tym nowotworów. Zachorowalność w Polsce na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła ponad dwukrotnie. Zadaj sobie pytanie: kiedy wprowadzono telefonię komórkową i inne gadżety bezprzewodowe.

Na twojej stronie dla foliarzy jest może jakiś link do badań w tym zakresie czy tak sobie z głowy piszesz?

[quote=Anonimm]Na twojej stronie dla foliarzy jest może jakiś link do badań w tym zakresie czy tak sobie z głowy piszesz?[/quote]
Czy na twojej stronie dla ignorantów i dezinformatorów jest może jakiś link do badań w tym zakresie, które wiarygodnie zaprzeczałyby temu co piszę?

"Dr John West: telefony komórkowe mogą powodować nowotwór piersi"

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.