W Jeleniej Górze szkoły zamknięte. Co to oznacza?

W Jeleniej Górze szkoły zamknięte. Co to oznacza?

Jeleniogórskie szkoły i przedszkola samorządowe w poniedziałek i wtorek (8-9 kwietnia) będą nieczynne. To decyzja organu założycielskiego placówek, czyli urzędu miasta. Miasto zorganizowało miejsca, gdzie rodzice nie będący w stanie zaopiekować się swoimi dziećmi będą mogli je zostawić, ale ilość miejsc jest ograniczona. Czego jeszcze można się spodziewać w pierwszych dniach nauczycielskiego protestu, który wydaje się niemal pewny?

Informacje o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych pojawiły się na stronach internetowych szkół, zostały też przekazane rodzicom i opiekunom na wszystkie możliwe sposoby. Podstawą zawieszenia zajęć jest punkt 2 artykułu 18 rozporządzenia MENIS mówiący, że dyrektor placówki może zawiesić zajęcia w przypadku „wystąpienia na danym terenie zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów”. Jest tam także zapowiedź, że informacje o organizacji zajęć w następnych dniach pojawią się później.

To jeleniogórski pomysł na rozgardiasz, którego można się spodziewać w pierwszych dniach coraz bardziej realnego strajku nauczycieli. Legalność takiego rozwiązania kwestionuje ministerstwo edukacji, informujące rodziców, że strajk nie może być powodem odwoływania zajęć w przedszkolach i szkołach. Tyle, że pracodawcą dyrektorów samorządowych placówek oświatowych jest gmina i to wytyczne gminy określają decyzje dyrektorów o zawieszeniu zajęć.

O to, jakie konsekwencje ma decyzja o zawieszeniu zajęć w szkołach i przedszkolach pytaliśmy dyrektorów jeleniogórskich podstawówek. Nie wszyscy chcieli rozmawiać, powołując się na rzekomo wydany przez magistrat zakaz kontaktowania się z mediami (taki zakaz byłby bezprawny). Oporów nie miał dyrektor największej jeleniogórskiej szkoły SP nr 11, Eugeniusz Sroka.

- Najważniejszą konsekwencją zawieszenia zajęć jest to, że biorące udział w strajku miejskie szkoły i przedszkola dzieciom i młodzieży nie zapewnią nawet opieki – przyznaje dyrektor Sroka. – Tu nie chodzi o robienie nikomu na złość, ani złą wolę, ale o rzeczywisty brak możliwości jej sprawowania. W Jeleniej Górze są placówki, gdzie - poza kadrą kierowniczą - 100 proc. pracowników zapowiedziało udział w strajku. W mojej szkole strajkować mają prawie wszyscy, ale czy będą - okaże się w poniedziałek. Sytuacja jest dynamiczna i nieprzewidywalna, więc miejski pomysł wyznaczenia placówek, gdzie rodzice w największej potrzebie będą mogli zostawić swoje dzieci, to bardzo dobre rozwiązanie. A po pierwszych dniach strajku będzie już wiadomo znacznie więcej i będzie można opieke zoragnizować inaczej.

 

W mieście wyznaczono rozmaite placówki, (nawet jak muzea), gdzie w pierwszych dniach strajku będzie można przyjść z dziećmi lub zostawić dzieci pod wykwalifikowana opieką. W niektórych przewidywana jest symboliczna odpłatność.

Termy Cieplickie – dzieci (uczniowie) płacą za wejście 1 zł, niezależnie od wieku, przy czym dzieci do lat 14 muszą przebywać na Termach pod opieką osoby dorosłej, która za swoje wejście ponosi odpłatność wg cennika, młodzież powyżej 14 roku życia – może przyjść bez opiekuna. Otwarte w godz. 8 – 15.
„Wrota Czasu”, ul. Chełmońskiego – możliwość zwiedzenia przez młodzież podziemi pod Wzgórzem Kościuszki i zwiedzenie trasy podziemnej, przy okazaniu legitymacji szkolnej cena biletu – 1 zł. W przypadku osoby małoletniej konieczna obecność opiekuna (płaci za swój wstęp wg cennika). Otwarte w godz. 8 – 15.
Muzeum Przyrodnicze – będzie możliwość nieodpłatnego zwiedzenia tej placówki w poniedziałek, 8.04 (poza gościnnie przyjętą do Muzeum wystawą żywych pająków i skorpionów – wstęp 5 zł), otwarte w godz. 8 - 15
Biuro Wystaw Artystycznych – przyjmuje dzieci i młodzież, organizuje proste warsztaty twórcze, prezentacje filmów o sztuce i inne oferty edukacyjne w tym zakresie, otwarte w godz. 8.30 - 15
ODK Zabobrze – organizuje bezpłatne formy zajęć, zgodnie ze swoim profilem działania, w godz. 8 – 15
Jeleniogórskie Centrum Kultury – organizuje bezpłatne formy zajęć, zgodnie z profilem swego działania, od godz. 8 do 15
MDK Muflon (Sobieszów) - pokazy bajek i zajęcia zgodne z profilem działania w godz. 8 – 15
Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury – może przyjąć dzieci w grupie do 30 osób na bezpłatne zajęcia w godz. 8 – 15
Zdrojowy Teatr Animacji (Cieplice) – od wtorku –będzie zaprezentował spektakle dla dzieci „Kot w butach”, „Królewna z drewna” – pojemność widowni – do 190 osób, godziny spektakli – na stronie www Teatru.
Muzeum Miejskie – Dom Gerharta Hauptmanna – lekcje muzealne, w tym dwa filmy dokumentalne, m.in. o Marii Konopnickiej, o G. Hauptmannie – nobliście, konkursy wiedzy na ten temat. Otwarte dla młodzieży w godz. 8.30 – 15.
Książnica Karkonoska (Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa) – zajęcia edukacyjno-literackie dla dzieci w godz. 9 – 10, 11 – 12, 13 – 14, w grupie, która może liczyć max 60 osób.
Świetlica Środowiskowa MOPS ul. Kilińskiego 16– może przyjąć grupę do 20, max 30 osób, otwarta w godz. 8. - 15
Rada Przyjaciół Harcerstwa – przyjmie w swojej świetlicy (ul. Wiejska) dzieci w grupie do 20 osób, otwarta w godz. 8 - 15
Klub Sportowy Jujitsu (ul. Wolności) – może przyjąć na zajęcia dzieci w grupie do 20 osób, otwarte w godz. 8.30 - 15
Hufiec ZHP – może przyjąć w godz. 8 – 15 w siedzibie przy ul. Piotra Skargi grupę do 20 osób na zajęcia, zgodnie ze swoim statutem
Hala Sportowa – Park Złotnicza – otwarta dla dzieci i młodzieży w godz.. 8 – 15 – organizuje gry i konkursy sportowe.
 

Komentarze (76)

Samorząd buntuje się przeciwko państwu. Konsekwencje wobec dyrektorów zostaną wyciągnięte mimo wsparcia władz Jeleniej Góry?

Wiceminister Marzena Machałek (PiS) nie radzi sobie podczas protestów nauczycieli.

Powinna zrezygnować ze stanowiska wiceministra.
Machałek stała się ostatnio sławna w całej Polsce w innej sprawie i piszą o nie negatywnie gazety ogólnopolskie.

Fakt.pl napisał sensacyjny artykuł o Machałek. Tytuł artykułu"
Wiceminister z PiS patronką śmieciowej ośmiornicy?!".
Inne gazety też piszą sensacyjnie o Machałek.

Fakt napisał też, że w pewnej rodzinie głodują, bo stół jest zajęty, gdy córka odrabia lekcje. Dołączył też wymowne zdjęcie stojącej rodziny z chlebem i talerzami w rękach nad córką, siedzącą przy stole. Współczuję, jaką prasę czytujesz.

2 dni temu ukazał się następny sensacyjny artykuł o poseł Marzenie Machałek.

Tytuł artykułu na portalu wyborcza.pl.:

"Za minister oświaty Anną Zalewską i wiceminister Marzeną Machałek ciągną się niewyjaśnione afery [CZARNA KSIĘGA PiS]".

A masz jakieś sensacyjne artykuły z mediów innych, niż te z kapitałem niemieckim, wspierającym POKO?

Przez m. in. poseł Marzenie Machałek wycięto w Polsce miliony drzew. Dalej drzewa się zawzięcie wycina.
Przez to mamy morderczy smok.

Poseł Zofia Czernow broniła drzew przed masową wycinką. Szacun dl Pani Poseł Czernow.

POdaj adres. Karetka w drodze. Te twoje wpisy POkazują kondycję psychiczną POKOmunistów.

Poseł Marzena Machałek puka i puka do drzwi Prezesa.
Nie ma odzewu.
Ludzie ważni już powiedzieli Prezesowi dużo o Machałek. Napływają nowe niepokojące informacje do Prezesa. Niedobre, niedobrze.
Lepiej wracać do Kamiennej Góry.

Staszek Piotrowicz przypomina, że jest z PiSu

Sebek przyPOmina, że jest ze szkoły specjalnej.

Chyba smog nieuku

Zdecydowanie masz chorobliwą obsesję. Może poszukaj jakiejś pomocy psychologicznej??

Biedaku, biedaku - wynika z tego ,że jesteś chory na chorobę MARZENA MACHAŁEK. Tylko współczuć, naprawdę tylko współczuć.

Marzena Machałek jest już słusznego wieku. 70 lat około.

Nauczyciele stworzyli przy wsparciu POKO kolejną kastę i nigdy nie będzie poparcia dla takich tworów. Tylko matoły platfusowe popierają bo to uderza w obecny rząd. Tym protestem kasta nauczycielska zostanie znienawidzona przez ludzi. Jesteście pazerni, samolubni i macie w doopie uczniów. Ten protest jest dla waszych portfeli.

Jaka szkoda, że nigdy nie spotkałeś nauczyciela...

Misiu kolorowy ja akurat spotkałem na swojej drodze prawdziwych NAUCZYCIELI. Ci co teraz chcą wydrzeć nasze podatki dla pogrubienia swojego i tak już grubego portfela są zwykłymi pilnowaczami grupki dzieciaków. Moja sąsiadka lepiej uczy , mimo że nie jest nauczycielem. Dzieciaki co raz głupsze wychodzą ze szkół, bo nauczyciele nie potrafią ich zainteresować podstawową wiedzą, a jeśli jest jakaś inteligentniejsza jednostka to rodzice muszą płacić za dodatkowe lekcje bo w szkole dziecko nie ma od kogo się uczyć. O czym tutaj się rozpisywać więcej. Tak zwani nauczyciele strajkują bo marzą im się za nasze pieniądze lepsze wycieczki zagraniczne i wymiana 5 letnich aut na nowe z salonu. Uczeń w tym wszystkim się nie liczy.

brawo nauczyciele, brawo miasto :-)

...i nie przejmujcie sie ujadaniem kundelkow kaczynskiego. im za to placa :-)

Popierasz pasożytów społecznych, bo sam jesteś z tej grupy.

jakim glupim ch***m trzeba byc zeby nazywac nauczycieli "pasożytami społecznymi"

Nie wymagaj od niego. On nigdy nie spotkał żadnego nauczyciela.

faktycznie trudno spotkać nauczyciela , są tylko pracownicy oświaty

Patrząc na twoje wypociny, to chyba nawet pracownika oświaty nie spotkałeś...

Jest okazja przewietrzyć czerwoną kotlinę. Dyscyplinarki się przydadzą.

Podstawą zawieszenia zajęć jest punkt 2 artykułu 18 rozporządzenia MENIS mówiący, że dyrektor placówki może zawiesić zajęcia w przypadku „wystąpienia na danym terenie zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów”. Jakie to zdarzenia? Przebywanie w jednym pomieszczeniu z rozPOlitykowanymi nauczycielami może POwodować uraz psychiczny? Dla wszystkich strajkujących DYSCYPLINARKA!

Twojemu osiołkowi i tak szkoła nie potrzebna. To się nie musisz interesować strajkiem. Posiedzicie na kompie, pogracie na telefonie i będziecie zadowoleni.

...nie będzie pisu nie będzie protestów...proste jak budowa cepa...wybory wkrótce...

Dlaczego nie protestowali za PO? O to jest pytanie! Bo może te protesty sa inspirowane przez przeciwników PIS, a nie przez nauczycieli?

Zgadza się. Inspiracja przychodzi z zewnątrz, POKO jest przekaźnikiem, a nauczyciele jak pajacyki na sznurkach tylko wykonują polecenia.

Bo w sklepach było taniej i pensje jakoś starczały. 30 % wzrosły ceny i o to walczą nauczyciele. Polityczna to jest piątka kaczki jakbyś nie zauważył.

też dostałes 30% podwyżke?

Zenek, do tej pory tylko rodzina wiedziała, żeś głoopi...

@nihilscire Super będzie, co nie.PO wróci i może znowu zamrozi na kilka lat tak jak w latach 2013-2015 pensje nauczycielom, ale to wtedy już nie będzie ważne, bo najważniejsze, że ten straszny PiS już nie będzie rządzić.Z kolei w nagrodę możne przewodniczący Broniarz dostanie podwyżkę, bo te 12 tys. brutto jakie teraz zarabia to za mało za dobrze wykonane zadanie?

Duda związkowiec ma więcej niż Broniarz . Śpij spokojnie.

NIe bedzie POKO bedzie jeszcze spokojniej

Dlaczego nie protestowali za PO? PO płaciła więcej? Swoim?

Teraz dali się zmanipulować POnuremu Broniarzowi. Jak ostatnie pierdoły. I tacy ludzie mają uczyć nasze dzieci? Łapy precz od naszych dzieci!

Mam gdzieś politykę, układy i strajki. Co mam zrobić z dzieckiem w czasie strajku? Propozycje miasta w większości wymagają obecności opiekuna podczas miłego spędzania czasu przez dziecko za złotówkę.... Ale rodzice pracują, dziadków nie ma i co.... Trzeba ogłosić strajk wszystkich pracowników bo nauczyciele wymyślili sobie najgorszy z możliwych sposobów protestu.... Do tego w SP 11 z okazji egzaminów gimnazjalnych wyrzuca się że szkoły kilkaset dzieci wczesnoszkolnych żeby kilkudziesięciu resztkowych gimnazjalistów pisało egzamin w pustej szkole... I znowu co z dzieckiem mam zrobić? Beznadziejne są pomysły kadry nauczycielskiej...

Do domu dziecka oddaj

Dziękuj staremu, ze cię z prezerwatywy wlał w miejsce właściwe. Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem w twoim języku.

dyrektorce zaprowadz niech idzie

Na kogo wziąć fakturę za sprawowanie opieki w tych dniach przez nianiusię ???

Do samotnego rodzica. Fakturę bierz na POnurego Broniarza.

Nawet rodzony małźon z tymi kobietami ,nie wytrzymał

Tak się kończy rozdawnictwo pieniędzy i socjalizm oraz podwyżki, które ruszyły, gdy tylko rząd wprowadził programy socjalne. Kolejna petarda to Piątka Kaczyńskiego czyli jakieś 35 miliardów wydane na niepracujących, tylko po to żeby kupić ich głosy. Roszczenia nauczycieli to jakieś 7 mld a ich głównym celem jest rekompensata za wzrost cen towarów i usług. Zatem ma kto jeszcze ktoś jakieś wątpliwości skąd ten strajk. Podziękujmy w wyborach dobrej zmianie i bądźmy solidarni.

Co Ty koleżko pieprzysz? Przecież twój kompan nihilscire wyraźnie zaznaczył, że strajk ma podłoże POlityczne. Oto jego słowa: "...nie będzie pisu nie będzie protestów...proste jak budowa cepa...wybory wkrótce...". Nikomu w ZNP nie zależy na pieniądzach, tylko na zadymie. Ale kto sieje wiatr zbiera burzę.

Jak miasto wspiera takie akcje powinno dac kazdemu po 1000zl i bedzie po klopocie

W tyłkach sie im przewraca i strajku zachciewa.Niech tylko poproszą o ciasta na kiermasz albo nagrody czy komitet rodzicielski.Zero !

Jestem za tym zeby nauczyciele dostali podwyżki ale tylko po spelnieniu pewnych warunków, przedewszystkim badania psychologiczne czy dana osoba nadaje sie do pracy z dziećmi. Weryfikacja metod nauczania i pozbycie sie dinozaurów nie umiejacych obsługiwać sprzętu, tylko wymagających i nie potrafiacych zainteresować czy nauczać, jeżeli mamy płacić nauczycielom z naszych podatkow ich 18 godzin tygodniowo i wszystkie swieta wakacje wolne to ja rządam aby ta nauka była na wysokim poziomie ale nauczania a nie terroryzowania. Skończenie z klanami i nepotyzmem wsrod szkół jeleniogorskich. Zacofanie pewnych nauczycieli i pakowanie dzieciom dziwnych poglądów do głowy. Jesli te warunki zostsna spelnione to jak najbardziej jestem za waszymi podwyzkami ale liczcie sie z tym ze 60% z was straci prace bo nie nadaje sie do uczenia dzieci w szkołach.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.