W Jeleniej Górze zarabiamy najmniej

W Jeleniej Górze zarabiamy najmniej

Z niedawno opublikowanych danych wynika, że w Jeleniej Górze po Wrocławiu najłatwiej można znaleźć pracę na Dolnym Śląsku. Niestety, z największych miast w regionie, to u nas zarabia się zdecydowanie najmniej. 

Najnowsze dane z końca lutego 2019 r. o poziomie bezrobocia na Dolnym Śląsku (opracowanie DWUP) są dla Jeleniej Góry optymistyczne. Bez zatrudnienia w mieście pozostaje 3,7 proc. zdolnych do pracy. Oznacza to praktycznie, że każdy, kto tylko chce, znajdzie jakieś zajęcie. Lepiej pod względem poziomu bezrobocia w regionie jest tylko we Wrocławiu i w powiecie wrocławskim – tam ten wskaźnik sięga 1,9 proc. Jelenia Góra pod względem stopy bezrobocia ma przewagę nad Legnicą (5,2 proc.) oraz Wałbrzychem (6,0 proc.). W naszej części Dolnego Śląska najtrudniej o zatrudnienie w powiecie lwóweckim (12,3 proc.) oraz złotoryjskim (14,7 proc.). Od jakiegoś czasu lepiej pod tym względem wiedzie się powiatowi kamiennogórskiemu (7,0 proc), gdzie łatwiej znaleźć pracę niż w powiecie jeleniogórskim (9,1 proc.).


Wyraźniejszy, jakby się wydawało, rynek pracownika, nie przekłada się w naszym mieście na statystyki dotyczące zarobków. Tutaj Jelenia Góra okazuje się miejscem znacznie mniej przyjaznym. Firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła w 2018r. badania wynagrodzeń w naszym regionie i okazało się, że wśród największych miast zarabia się u nas najmniej. Autorzy opracowania porównują mediany wynagrodzeń brutto. Przypomnijmy od razu, że mediana to jest ta wielkość, gdzie dokładnie połowa badanych zarabia więcej i połowa mniej. To wskaźnik zdecydowanie lepiej opisujący rzeczywistość niż średnia. I tak mediana wynagrodzeń całkowitych dla Wrocławia sięga 5400 zł, dla Wałbrzycha - 4500 zł, dla Legnicy - 4320 zł, a dla Lubina - 4290 zł. Dla Jeleniej Góry ten wskaźnik wynosi 4000 zł. Dla całego Dolnego Śląska mediana zarobków to 4927 zł.
Tym samym wrażenie wielu poszukujących w Jeleniej Górze pracy, że płace są tutaj na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych ośrodkach, potwierdza się. O ile przewaga Wrocławia z jego możliwościami i potencjałem, pozostaje poza dyskusją, wielki przemysł ciągnący Legnicę i Lubin w statystykach zarobków jest jakimś wytłumaczeniem, o tyle tak wyraźna przewaga Wałbrzycha daje wiele do myślenia.
 

Komentarze (56)

Rządowy program Płaca Plus już przed wyborami załatwi sprawę. 500 zł dla każdego, kto chce.

Poseł Marzena Machałek jest z Jeleniej Góry i zarabia bardzo dużo.
Ma miesięcznie oficjalnie około 25 - 30 tys zł.

Poseł Marzena Machałek była jakaś bezradna podczas protestów nauczycieli. Nie zdała egzaminu jako wiceminister edukacji.

Poseł Machałek ostatnio nerwowo przebiera nogami. Chciała awansować, a tutaj nagle ogólnopolskie media zaczęły pisać brzydko o niej.
Prezesowi wszystko mówią wpływowi posłowie i senatorzy. Napływają nowe informacje. Nie jest, to dobry czas dla Marzenki Machałek.

Jednak nie poszedłeś do lekarza....

Poseł Marzena Machałek jest już emerytką, co widać wyraźnie na jej zdjęciach. Jest babcią również.
Powinna odejść szybko z polityki. Nie radzi sobie w ogóle jako wiceminister.

Józef Rypiński powinien startować na posła z PiS - u z naszego regionu. Rypiński ma duże poparcie.

Musisz być na emeryturze albo rencie, skoro tyle trudu wkładasz w te idiotyzmy, a Machałek to obsesja która utrzymuje cię w jakiejś psychodelicznej aktywności. Ile adresów IP masz?

Sku...lu już któryś raz przyłapuję cìę ze jesteś jeb...nym pismakiem z nj24. Kiedyś ktoś cię wywlecze z tej redakcji....

Machałek nie zdała egzaminu - czy ktoś o zdrowych zmysłach wierzył , że zda ? Nie sądzę.

Wałbrzych ma dobrego prezydenta, podobnie Bolesławiec. Niestety Jelenia nie ma szczęścia do gospodarza. Co gorsze w ostatnich wyborach nie było lepszego kandydata.

90% miejsc pracy to sklepy wiec czego sie spodziewac?

Proszę o podanie ile wynosi dominanta

Nie wiem ilu dominatów masz, ale jak chcesz mogę być Twoim dominantem ;)

A jeleniogórscy prezydenci tak zawsze pieją, że w naszym mieście jest tak super. Właśnie widać ,że mamy najgorsze zarobki na Dolnym Śląsku. Niestety fabryki i sieciowe sklepy na każdym rogu nie dadzą nam wysokich pensji, a stworzą jedynie kołchoz .

Propaganda sukcesu i hura optymizm włodarzy

Przemysł padł już 20 lat temu. Normalnym procesem jest wzrost ilości miejsc pracy w handlu i usługach. Zawsze można prywatna firmę założyć i działać, ale większość woli u kogoś pracować żeby mieć spokój. Zatem do kogo pretensje?

"Dla Jeleniej Góry ten wskaźnik wynosi 4000 zł. Dla całego Dolnego Śląska mediana zarobków to 4927 zł." - ciekawe, czyje zatem zarobki ustanawiają te średnie 4000 zł dla jeleniogórzan? Chyba na pewno nie zarobki kasjerów dyskontów, nauczycieli, pielęgniarek, pracowników sądów, czy MOPS-u - można by tak długo wyliczać... A gdyby nie 500+ miłościwie nam panującego PiS-u, to było by jeszcze gorzej! Zatem czy należy głosować tylko na PiS, może każdemu mieszkańcowi Jeleniej Góry dadzą wsparcie w kwocie 1000zł miesięcznie, naturalnie z pominięciem komuchów, czerwonych, żydów, czarnych, ateistów,gejów i lesbijek, niepełnosprawnych i myślących inaczej( np. LGBT)?

PO-PSL-SLD i wsystko w temacie.Oni czego by niedotkneli to spapraja, poprostu oni inaczej nie potrafia.

wsystko, niedotkneli - magda, musiałaś pewnie wszystkim robić gałganka w szkole zamiast się uczyć?

Magda czasem tylko ci pomogła, jak nie nadążałeś

Jak prezydenci bronią tylko sędziów, ze śweczkami, w koszulkach z napisem otua. " to nie jest wpis polityczny, to nie jest wpis polityczny" . Nie pilnuje swoich służb by w terminie zawarły umowy i przepłaca za prąd. Gani za to Rząd. To i te zarobki w mieście to wina Rządu

"Rząd" od wielkiej litery? Nie przesadzaj, pisiorku.

Może być z małej dla zakompleksionego obrońcy tego co było.

nieprawda! w zorce mam 8000 na reke!

Czyli razem 16 000? Chyba, że jesteś inwalidą...

w punkt :)

Bingo

Chyba Ty! :)

Wszystko drożeje to jest problem. Usługi, media, towary. Podrożało jakieś 30 % odkąd nastała dojna zmiana. Dali 500 wyciągają 1000. Ale g****emu i tak nie wytłumaczysz. Głosujcie dalej na PiS to będzie jeszcze gorzej. Nawet 5000 brutto to będzie mało żeby jakoś żyć.

polać panu ekonomu, dobrze prawi

30% to chyba tobie mózgu wyparowało po oglądaniu propagandowej niemieckiej stacji tv z niebiesko-żółtym logo. A poza tym, idąc twoim tokiem niemyślenia to tylko w Jeleniej Górze 30% podrożało, bo inne miasta mają wyższe zarobki. Ogarnij facjatę i nie pier.ol .

Pikutek?! U znajomego na wsi tak mówiono na takiego podstarzałego onanistę, co mieszkał koło cmentarza i podobno współżył ze świnią. To ty?!

"Ojej", tak mówiła moja parówka w pace, jak za szybko konczylem mu w ustach. To ty ???

Prawda boli. W innych miastach lepiej płacą ale jest drożej. Mieszkania, w restauracjach. Wyjedź w końcu gdzieś a nie tylko do biedronki i z powrotem.

Wyborcy narzekali na M.Zawiłe że tylko markety i dyskonty a wybrali kontynuację.Nowy Lidl powstaje przy ul.Wolności.

Lidl bardzo dobry sklep. Przydałby się w Karpaczu, na osiedlu skalny. Są tam dwa sklepy osiedlowe ceny z kosmosu.

w mzk 2100 na rekę po 3 latach pracy

To razem, na dwie ręce 4.200, zgadza się ?

Po za pięknym krajobrazem to mało jest pozytywów tego miasta, wszędzie jest brudno wszystko się sypie i rozpada. Zarobki też nie są powalające i żyjesz tylko od wypłaty do wypłaty. Jeśli chodzi o zarządzanie miasta to katastrofa ale nie ma się co dziwić jak tu rządzi PO. Brawa dla wszystkich którzy na nich głosują jeszcze bardziej będą was dymac.Zobaczcje jak inne miasta są rozwinięte i zadbane a tu szkoda gadać.

Wciąż pracujemy na miskę zupy! Trzeba obalić 'republikę okrągłego żłobu' i odzyskać polityczno-gospodarczą suwerenność Polski. Dopiero wtedy zaczniemy godnie zarabiać i żyć na przyzwoitym poziomie. Głosujmy na propolską Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy!

W Urzędzie Miasta 2300 zł na rękę, z dwoma tytułami magistra i studiami podyplomowymi.

Mediana medianą, a jak wypada dominanta, wiadomo?

Brudno i bylejak sypią się kamienice drogi szkoda gadać oświetlenie też stare.Szkoda że inne miasta w Polsce pięknieja i są lepiej zarządzane.Dba się bardziej o jakość.

W mzk chcieliśmy 500 zl brutto podwyżki dostaliśmy 29gr do godziny. Dziękujemy

Zacytuję klasyków - zmień pracę. Tak doradzano nauczycielom. Katecheci będą uczyć zamiast nauczycieli, mogą też jeździć autobusami.

Komorowski mówił jeszcze:" weź kredyt ".

Dostaliście czy macie dostać ? To jest różnica. Co prawda prezydent obiecał nauczycielom za strajk, to może za pracę dostaniecie.

Kaziomir pewnie belfer i coś zabolało
Tematem były niskie place w jg a nie doradztwo na rynku pracy.

Belfra to ty pewnie nigdy na oczy nie widziałeś, patusie.

Kolega księdza na zakrystii klęczysz czy się schylasz?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.