W Karkonoszach wojsko w czasie ferii namawia do służby

FOT. WOT materiały prasowe

Armia postanowiła wykorzystać zimowe wakcje, by dotrzeć do młodych ludzi wypoczywających w Karkonoszach. W Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Świeradowie Zdroju oraz w Jeleniej Górze w lutym trwać będzie kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Jak wyjaśnia major Jacek Baran z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu, chodzi o to by młodzi ludzie, którzy będą wypoczywać podczas ferii zimowych np.w Karpaczu czy w Szklarskiej Porębie, wzięli pod uwagę wojsko, jako jedną z możliwości kariery zawodowej.

Rekrutacja na deptaku i w galerii

Mobilne punkty informacyjno - rekrutacyjne  można będzie spotkać w miejscowościach wypoczynkowych w naszym regionie do końca lutego.

W pierwszy weekend lutego były w Szklarskiej Porębie.

11 i 13 lutego będą w Świeradowie -Zdroju.

Ostatnie na liście są Karpacz i Jelenia Góra. W mieście pod Śnieżką żołnierze będą rekrutować chętnych od 18 lutego pod urzędem miejskim, w stolicy Karkonoszy od 19 do 24 lutego w Galerii Nowy Rynek.

Wojsko liczy na pozyskanie kilka tysięcy rekrutów. W przyszłości mieliby oni zasilić szeregi polskiej armii między innymi w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej lub studiować w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Kolejny etap kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" zaplanowano na marzec i kwiecień. Będzie ona odbywała się w trakcie kwalifikacji wojskowej, która rozpoczyna się 4 lutego. W tym roku ma stawić się na niej 16 tysięcy Dolnoślązaków.

Stała praca i mozliwości rozwoju

Członkowie mobilnych zespołów rekrutacyjnych podczas spotkań z młodymi ludźmi opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery w wojsku i perspektywach rozwoju. Zainteresowanym, udzielą wszelkich szczegółowych informacji i wręczą foldery oraz ulotki informacyjne.

W składzie zespołów są żołnierze oraz pracownicy Wojskowych Komend Uzupełnień, wspólnie z żołnierzami z jednostek wojskowych oraz podchorążymi uczelni wojskowych.

Głównym celem kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego.

Czy w Jeleniej Górze będzie batalion WOT?

Na razie nie wiadomo, gdzie będą stacjonowały bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej na Dolnym Śląsku.

Dowództwo tej jednostki będzie znajdowało się we Wrocławiu. Jako prawdopodobne lokalizacje WOT typuje się między innymi Kłodzko, Głogów, Legnicę, Jelenią Górę i Wałbrzych.

Województwo dolnośląskie wraz z lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim zostały uwzględnione w czwartym, ostatnim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W sumie pięć batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym regionie ma liczyć ponad 1000 żołnierzy.

Wkrótce powinnyśmy znać decyzję ministra obrony narodowej w tej sprawie lokalizacji batalionów WOT na Dolnym Śląsku. Następnie minister powoła również dowódców nowych brygad WOT i rozpocznie się proces ich formowania, który potrwa kilka miesięcy.

Jelenia Góra na siedzibę batalionu WOT zaproponowała obiekty, które są w zasobach Agencji Mienia Wojskowego.

Wojska Obrony Terytorialnej

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. Terytorialsi będą mieli za zadanie obronę i wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, podczas klęsk żywiołowych oraz katastrof. Do końca 2019 roku ma powstać 63 batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej podzielonych na 17 brygad. Nabór do WOT na Dolnym Śląsku ma rozpocząć się w tym roku.

Komentarze (9)

Podczas ferii w Karkonoszach żołnierze zachęcają do wstąpienia w szeregi armii.

W Warszawie, przemarsz 250 tysięcy "patriotycznej" młodzieży i nikt ich nie zachęcał do zaszczytnej służby wojskowej? Szukają wśród wczasowiczów na zimowych feriach ew. kandydatów - cóż za genialny pomysł, zapewne zaczerpnięty z filmu "Jak rozpętałem II wojnę Światową"...

Spoko tylko nie w czasie tej wladzy

Trepy szukają chętnego mięsa na swoje "misje" za granicą?

Podobno kije...tfu, broń, trzeba sobie wystrugać samemu! To prawda?

Ewentualni desperaci. Zanim pójdziecie w kamasze ruszcie pomyślunkiem.Wojsko na poziomie jaki wam proponują to typowe mięso armatnie. Rozkazy wykonać, o trudnościach nie meldować. A rozkaz to rozkaz. Zastanówcie się czy warto. Na afiszu ładna dziewczyna i szczytne hasła. W praktyce wygląda to inaczej. Nie żeby dziewczyna była nieładna, ale jednak wygląda to inaczej.

Równie dobrze można dotrzeć do młodych ludzi z karierą strażaka, policjanta, lekarza, a nawet bibliotekarza czy archiwisty i zachęcać do wstąpienia w szeregi służby.... niekoniecznie wojskowej kojarzonej z przemocą, siłą i walką tym bardziej w czasach pokoju i czasach do których chcemy dążyć by było coraz bardziej pokojowo na całym świecie....

Że co?! Widzę, że nie było tarmoszenia cycków dzisiaj w nocy i jesteś nadpobudzona?!

A kiedy odbędzie się rekrutacja na nauczycieli? jest niedobór podobno....

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.