W maju na jeleniogórską plażę?

W maju na jeleniogórską plażę?

Czy Jelenia Góra będzie miała swoją plażę miejską? Jacek Jackowski, pomysłodawca, od kilku miesięcy zabiega o stworzenie podobnego miejsca wypoczynku i rekreacji w naszym mieście. - Jeśli wszystko potoczy się po naszej myśli nad Bóbr zaprosimy już na najbliższą majówkę – mówi. Prezydent miasta o tym pomyśle dowiedział się od nas.

Tak zorganizowane miejsca wypoczynku i rekreacji od kilku lat są już bardzo popularne np. we Wrocławiu. Posiedzieć na leżakach poustawianych na piasku, zrelaksować się, posłuchać muzyki, wypić piwo i coś przekąsić można już w dziesięciu lokalizacjach stolicy Dolnego Śląska. - Chcielibyśmy, aby wkrótce powstała Jeleniogórska Plaża Miejska – mówi Jacek Jackowski, pomysłodawca. Działa w tej sprawie z siedmioma innymi osobami, korzysta z porad zaprzyjaźnionych architektów, ekonomistów. - Na razie jest wstępny etap, rozmawiamy z miastem o dzierżawie gruntu i przyszłej współpracy, ale samorząd nie dał nam jeszcze odpowiedzi. Jeśli dojdziemy do porozumienia co do dzierżawy, zawiążemy stowarzyszenie i będziemy organizować JPM – dodaje. Podkreśla, że w miejscu, gdzie ma powstać plaża, plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wykorzystanie tego terenu właśnie na sport i rekreację.

Pomysłodawcy są zainteresowani działką położoną na wysokości Tesco, ale po drugiej stronie estakady. Ona mierzy 2 ha, ale Jacek Jackowski przyjmuje, że może wystarczy zagospodarować jedynie jej część. Podkreśla, że ta lokalizacja jest znakomita – blisko centrum handlowego (parkingi), KPSW oraz Zabobrza. Do tego pod wiaduktem wkrótce będzie przystanek kolejowy. Ważnym argumentem jest sąsiedztwo przebiegającej tutaj Promenady Bobru, nowego traktu spacerowo-rowerowego. Wszystko to sprawia, że chętni na relaks i kontakt z naturą w środku miasta muszą docenić taki punkt. Pomysłodawcy liczą, że w przyszłości mogłyby się tutaj odbywać także miejskie imprezy, Juwenalia itp.

Jak miałaby być zorganizowana Jeleniogórska Plaża Miejska? Część terenu, ta z leżakami, byłaby wysypana piaskiem, inne sektory mogłyby mieć podłoże żwirowe bądź wyłożone deskami. Działałyby tutaj dwa, trzy punkty gastronomiczne (piwo, przekąski, lody). Pomysłodawcy bardzo chcieliby, aby plaża mogła sięgać aż do samej rzeki, ale to już będzie zależało od przyszłych ewentualnych rozmów z zarządcą rzeki.

Ile całe przedsięwzięcie będzie kosztowało? - Na tym etapie jeszcze za wcześnie robić miarodajne szacunki, ale w grę wchodzą kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych – ocenia pomysłodawca.

O ocenę pomysłu zapytaliśmy Jerzego Łużniaka, zwycięzcę wyborów na prezydenta Jeleniej Góry. - Nic nie wiem o takim pomyśle. Nikt do mnie jeszcze z taka informacją nie dotarł. Ocenię projekt, kiedy się z nim zapoznam – powiedział.

Na zdjęciach przy tekście prezentujemy dwa przykłady funkcjonujących we Wrocławiu plażowych miejsc wypoczynku, schematyczny plan lokalizacji JPM oraz Jacka Jackowskiego w miejscu, gdzie ją zaplanował.   

plaz3.jpg
pl2.jpg
plaz.jpg
jack.jpg

Komentarze (40)

Świetny pomysł, trzymam kciuki. Jak plaża, to przydałoby się boisko do siatkówki plażowej i tenisa plażowego.

W 2015 roku Jelenia Góra wydała ponad 60 tys. złotych na analizę, z której wynikało, że powinniśmy "podnosić konkurencyjność żeglugi śródlądowej, rozwijać transport wodny, w tym transport towarów rzekami". Może więc na miejską plażę dopłyniemy jachtem motorowym :) Ale bez żartów - inicjatywa jest fajna i godna poparcia. Trzymam kciuki!

....i parawany... Dużo parawanów....

Mam nadzieję, że PKP wykorzysta most po którym biegł 3 rozebrany tor do Lwówka do ruchu pieszego - ułatwiło to by bardzo ludziom chcącym się dostać z/do centrum na nowy peron, a być może i na plażę...

Bardzo fajny pomysł!!!! Ale tam za bardzo śmierdzi i to jest duży problem.

Mam nadzieję, że torowisko na moście i linia kolejowa do Lwówka powrócą !!!

Mam nadzieję, że torowisko na moście i linia kolejowa do Lwówka powrócą !!!

o to fajnie! bende miał gdzie wypić argusa jak wracam promenadom z opieki społecznej

Macie piasek za galerią przed Nomi ,mało wam tego piachu? I tak nikt tam się nawet nie opala nie mówiąc o grze w piłke,dla psiaków za duży teren,to tylko do pobliskich rowów wody nalać i macie plaże za darmo!

Pomysł godny realizacji.Powodzenia Panie Jacku!

Nomi?

Zbyt piękne żeby było prawdziwe ale trzymam kciuki super pomysł

Pomysł super tylko czy to nie jest przypadkiem teren zalewowy?

Jeszcze tylko słonce jak w Hiszpanii.

wszystko będzie, tylko zaczekać. Czekamy na obiecaną przez Łużniaka La Ramblę* na 1go Maja.

*Aleja La Rambla w Barcelonie. Najsławniejszy deptak spacerowy w Hiszpanii i Barcelonie. Być może na świecie... Rambla to przepiękna aleja spacerowa w samym sercu Barcelony, wysadzana olbrzymimi platanami i ciągnąca się ponad kilometr od Placa Catalunya do portu w Barcelonie. Wypełniona ludźmi, turystami, mieszkańcami Barcelony i artystami. Rambla jest pełna turystów o każdej godzinie dnia i o każdej porze roku.
To promenada spacerowa i zarazem najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Barcelony. Rambla to olbrzymi deptak, wypełniony ludźmi o każdej porze roku, ulica spacerowa z fantastycznymi sklepami, ulicznymi grajkami, straganami z owocami, restauracjami, kafejkami, tapas barami, kioskami z prasą hiszpańska i nie tylko...
Nie brak tu również pięciogwiazdkowych hoteli, tanich hosteli i apartamentów na wynajem w Barcelonie. Rambla to wizytówka Barcelony i z pewnością warto poświęcić jej kilka godzin, podczas wycieczki do Barcelony, czy pobytu na wczasach na Costa Brava.

No nie liczyłbym na to. SKM-ę zapowiadali kupę lat temu i jak już się zabrali to okazuje się że to takie SKM dla malutkiej wsi. Chcesz La Ramblę dla malutkiej wsi?

I jeszcze plażę naturystów obok.

Tesz o tym pomyslalem zanim zobaczylem ten text ;))

Słyszałam,słyszałam!I lotnisko nowe będzie i bezpośrednie połączenie z Brazylią i Nowym Jorkiem,na plaży będzie wydzielony piasek dla toples i tych,co bez listków figowych chodzą.Jednak najbardziej się cieszę,że w końcu skoro plaża to i ci muskularni i napakowani ratownicy będą ,to w końcu coś się poderwie...bo same dziadki w szortach z podstawówki na basenie łażą.

wszystko fajnie ale ten ten teren jusz jest zaklepany

Prosimy naprawic podswietlenie Bramy Wojanowskiej.Ponoc to miala byc atrakcja.Bardzo drogo zaplacona.

Panie Jacku . Pierwsze większe przybranie Bobru i nie ma nic :( Ten teren już od dawna wiadomo jest , że płynie przy niewielkiej powodzi . Czy Pan to wie ?

No to fajnie, bo razem z promenadą będzie sobie plaża płynęła :D

kolejne miejsce demolki rozrób nachlanych i naćpanych synków Januszy cwaniaczków lub etycznych karierowiczów z tzw. dobrych domów

Nie zapomnijcie postawić toalet.

Tylko ta oczyszczalnia tak śmierdz i przeważnie w tamtą stronę.

Czemu pl ujęcie na moje miasto?

Pomysł niezły, ale jak ktoś już wyżej wspomniał, to są tereny zalewowe i woda zmyje piasek, żwir a być może i deski. I kilkaset tys pln popłynie z nurtem Bobru.

Zróbcie plażę na Kilińskiego w tej dziurze po ryneczku,to na pewno centrum się ożywi.

a obok mały park,drzewa już są...

Presidente ma tam plan już, przecież obiecał . Tylko trzeba poczekać jeszcze tylko jedno pokolenie. :D

Bravo plaża na terenie zalewowym :) I tak właśnie topi się pieniadze

Ida jest tylko jedna.Buziaczki:)

Plaża to powinna powstac przy zbiorniku Sosnowka. Na wzór niemieckich np . W Boxberg. Z miejscem na nordic walking, rower, czy kajaki.

Zanim dojdzie do realizacji tego szczytnego przedsięwzięcia. Proszę o zainteresowanie się inną sprawą. A mianowicie brakiem jakichkolwiek śmietników przy nowej trasie pieszo-rowerowej. Od początku przy oczyszczalni przez całą drogę, potem wzdłuż ulicy Wiejskiej, aż do ronda przy ul Różyckiego i Ogińskiego nie ma ani jednego śmietnika. Czyżby projekt nie przewidział takiej potrzeby? Czy po oddaniu drogi zostanie ona pozostawiona sama sobie? Nie wspominając o tym ,że struktura drogi została już zniszczona przez ciężkie pojazdy używane do budowy peronu.

Czego ty oczekujesz od władz miasta? Niemożliwego?

Pomysł ciekawy, ale miejsce na terenie zalewowym i przy oczyszczalni ścieków kiepskie. Może by tak przerobić wyspę przy Wiejskiej?

proponuje wydłużyc te la bambe aż na plaże

Gdyby nie ten smród, to byłyby całkiem ciekawy pomysł.

No i co z realizacją? Nico? A Majówka już za chwilę...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.