W Michałowicach odkryli pomnik

Mariusz Łojko, radny Michałowic i Anita Zając, podczas oględzin odkrycia z jeleniogórskim archeologiem.

Mieszkańcy Michałowic ze Stowarzyszenia Michałowice w Karkonoszach pracowali przy porządkowaniu skweru i punktu widokowego. Nieoczekiwanie odnaleźli i odkopali Pomnik I Wojny Światowej.

- Pomnik prawdopodobnie ustawiony był w tym miejscu w 1921 lub 1922 roku. Przetrwała dokumentacja fotograficzna i opis w kronice, ale nie znaliśmy współczesnych losów pomnika. Rewitalizując punkt widokowy, chcieliśmy postawić ławeczki. Wkopaliśmy się w ziemię łopatą i odkryliśmy takie cudo – mówi Anita Zając, prezes Stowarzyszenia Michałowice w Karkonoszach.

Obelisk upamiętnia mieszkańców Kiesewald (przedwojenna nazwa Michałowic), którzy zginęli w czasie pierwszej wojny światowej. Na pomniku wyrytych jest 10 nazwisk, w tym Paula Maywalda, którego tożsamość do tej pory nie była zapisana w żadnej kronice miejscowości. Znane były jedynie nazwiska dziewięciu pozostałych osób upamiętnionych na obelisku.

Po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków i archeologiem, pomnik stanie na dawnym miejscu, tuż obok miejsca odkrycia i zostanie wpisany do rejestru zabytków. Oryginalna platforma, na której posadowiony był pomnik, uległa zniszczeniu, ale Stowarzyszenie Michałowice w Karkonoszach odbuduje postument. Brakuje bowiem jednej z oryginalnych płyt granitowych postumentu.

Stowarzyszenie Michałowice w Karkonoszach działa od września 2019 roku. Rewitalizacja punktu widokowego przy ulicy Plac Wczasowy w Michałowicach nie jest jedynym projektem realizowanym aktualnie przez stowarzyszenie. Powstaje także ścieżka historyczna z 25 tablicami opisującymi najważniejsze miejsca historyczne w Michałowicach.  

Komentarze (7)

Niepełna prawda to zwykle kłamstwo. Wykopano pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy II Rzeszy.

k****n jesteś. Wykopano pomnik upamietniający LUDZI , którzy grobów nie mają bo przemieliła ich wojna.

wymordowani przez Niemców Polacy nie doczekali się w Niemczech jeszcze żadnego pomnika. Większość takich pomników z nowymi napisami na D.Śląsku upamiętnia X,XX lecie PRL albo bojowników o wolność i demokrację. A w Michałowicach będą czcić bohaterów II Rzeszy. A miało być miejsce do wypicia piwka ... Ironia losu....

Wykopano pomnik upamiętniający bezsensowna śmierć dawnych mieszkańców tej Ziemii i ich potomkowie zostaną z tej ziemi wypędzeni , robiąc miejsce wschodnim nacjom - raniąc ten zakątek świata

Niemiecki żołnierz nigdy nie był bojownikiem o wolność, zazwyczaj był najeźdźcą i mordercą, katem. Dlatego ich śmierć nigdy nie była bezsensowna, zawsze ratowała życie innym.

Zobacz nowe Tweety

Rozmowa

Aleksander Ścios

@SciosBezdekretu

Ponieważ Białoruś jest narzędziem Putina,każda groźba Łukaszenki wynika z planów Moskwy dot.rozmieszczenia wojsk FR na granicy z Polską. Brak sensownej reakcji władz IIIRP,można tłumaczyć głupotą,ale nie wierzę w takie wyjaśnienie. Przyczyna wydaje się znacznie groźniejsza.

7:04 PM · 4 wrz 2020·

Je*** pis.

Aleksander Ścios

@SciosBezdekretu

Coroczny spektakl"awaria Czajki"cieszy się dużym powodzeniem. Pismacy zarabiają na ubiegłorocznych tekstach,ministry popisują groźbami"śledztw" i "wyciągania konsekwencji",sprawcy-utwierdzają w poczuciu bezkarności. Jedynie lud wyborczy nadal ufa w rządy"prawa i sprawiedliwości".

Je*** pis.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.