To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W piłkę nożną po amputacji kończyny

Fot. Grzegorz Press

OneLegnica, taką nazwę przyjął powstający właśnie, pierwszy na Dolnym Śląsku, klub ampfutbolowy, czyli dla osób po amputacji kończyn. Inauguracyjny trening odbędzie się 27 maja w Legnicy.

Ampfutbol to stosunkowo młoda odmiana piłki nożnej, bo mająca niespełna 40-letnie tradycje i jednocześnie rozwijająca się niesamowicie dynamicznie. Jest to futbol dla osób po amputacjach i osób z wadami kończyn. Na czym polega? Zawodnicy poruszają się po boisku o kulach i kopią piłkę tylko jedną nogą. Z kolei bramkarze mają dwie nogi, ale tylko jedną rękę. Gra się nieco krócej niż w piłkę, którą znamy z telewizji. Mniejsze jest także boisko a zespół liczy siedmiu zawodników.

Dyscyplina ta funkcjonuje już w ponad 30 krajach na całym świecie. Odbywają się ampfutbolowe mistrzostwa świata i kontynentalne. Bardzo dobre miejsce w światowej hierarchii wywalczyli również polscy ampfutboliści. Na ostatnich mistrzostwach świata, które odbyły się w 2014 roku w Meksyku zajęli wysokie, czwarte miejsce w stawce aż 24 drużyn. A dyscyplina ta w Polsce funkcjonuje dopiero od sześciu lat.
Ten sukces przyczynił się do utworzenia w Polsce rozgrywek ligowych. Powstały kluby w Górze, Krakowie, Warszawie, Szczecinie i Bielsku-Białej. W bieżącej edycji ampfutbolowej Ekstraklasy bierze też udział zespół z niemieckiego Hoffenheim. Organizatorzy klubu w Legnicy i osoby, które włączyły się w pomoc w jego utworzenie mają nadzieję, że od przyszłego sezonu dołączy do nich OneLegnica.
– Ciężko sobie wyobrazić, jak człowiek bez jednej nogi, poruszający się o kulach może grać w piłkę. To trzeba zobaczyć, bo gra jest naprawdę dynamiczna i widowiskowa. Obserwującym ciężko nadążyć za akcjami i tempem naszej gry. Naszych zawodników po prostu nie da się nazwać niepełnosprawnymi – mówi Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski, który będzie obecny na spotkaniu. Jego fundacja Keepers Foundation zaangażowała się w tworzenie legnickiego klubu.
– Bardzo bym chciał, żeby klub i rozgrywki był motywatorem do tego, by osoby po amputacjach ruszyły się z domu – dodaje Paweł Łuczkiewicz, inicjator utworzenia zespołu. – Wiele osób po amputacjach jest zdołowanych. A to nie jest koniec świata. Treningi, spotkania z innymi, rozgrywki – to wszystko może zmotywować. Można jeszcze cieszyć się życiem. Zapraszam.
Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby po jednostronnej amputacji, a także z wrodzonymi wadami kończyn. Nie liczy się przeszłość piłkarska czy sportowa ani kondycja. Również wiek czy umiejętności nie mają żadnego znaczenia. Wystarczy chęć do budowania absolutnie fantastycznego projektu i realizacji własnych marzeń o uprawianiu sportu. Pierwszy trening odbędzie się 27 maja o godz. 15. w Legnicy. Więcej szczegółów na facebooku: www.facebook.com/OneLegNica i pod numerem tel. 603 408 502.