W święto ratowników pamiętają o największej tragedii

Fot. GK GOPR

Uroczystą mszą świętą na Śnieżce uczczono, jak co roku, święto ludzi gór. Przypada ono 10 sierpnia. W tym roku upamiętniono jeszcze jedno wydarzenie.

Tradycyjnie już, na najwyższym szczycie Karkonoszy zgromadzili się ratownicy górscy, pracownicy parku narodowego, przewodnicy sudeccy i inni. O godzinie 12. odbyła się msza święta w intencji ratowników górskich. W tym roku odsłonięto także tablicę, upamiętniającą lawinę w Białym Jarze z 1968 roku. Zginęło wówczas 19 osób.

Na tablicy jest napis: Zmarłym ku pamięci, żywym ku przestrodze. – Wydawałoby się, że Karkonosze – małe, niskie, góry, są bezpieczne. Tymczasem doszło tu do największej tragedii w górach polskich – przyznaje Witold Szczudłowski, dyrektor Związku Gmin Karkonoskich. Komitet, w skład którego oprócz związku weszli także przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego, Grupy Karkonoskiej GOPR oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Sudety Zachownie, doszedł do wniosku, że tę lawinę należy upamiętnić.
Po tej tragedii wprawdzie dwukrotnie stawiano tablice, ale za każdym razem były niszczone przez kolejne lawiny. Ta znajduje się w bezpiecznym miejscu – poza osią schodzenia lawin. Została umiejscowiona na głazie, na którym wcześniej była jedna z tablic.

Fot. GK GOPR
Fot. GK GOPR
Fot. GK GOPR
Fot. GK GOPR
Fot. GK GOPR
Fot. GK GOPR
tablica lawina.jpg

Komentarze (5)

Z tego co widać w Polsce zapanowała moda mszalno-funalna.

Sporo impreza jak około 10 czarnych przyjechało bo wątpię aby wchodzili na piechotę.
Ogólnie to szacunek dla ludzi gór.

", Aaron wykonał rzeźbiony w drzewie, pokryty złotą blachą posąg złotego cielca, zbudował przed nim ołtarz i zezwolił na składanie ofiar, połączone z ucztą ofiarną i zabawą"

Wiedzę, że upały wam bardzo zaszkodziły!!! Urodzaj na udary!

Wysoki Komitet "doszedł do wniosku, że tę lawinę należy upamiętnić". Upamiętnić lawinę ? A może raczej jej ofiary...?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.