To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W Szklarskiej Porębie stanęły budki na książki

W Szklarskiej Porębie stanęły budki na książki

Nie trzeba iść do biblioteki, by przeczytać kryminał czy romans. Książki będą czekać na chętnych niemal pod domem. Plenerowe przeszklone budki z książkami stanęły w trzech miejscach w Szklarskiej Porębie. Jeśli się przyjmą, będzie ich więcej.

- Czytelnicy mogą zabrać książkę, przeczytać i odłożyć na półkę w budce – mówi Helena Szyl, szefowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szklarskiej Porębie. Nie potrzeba karty bibliotecznej. Skorzystać z budek mogą mieszkańcy i turyści.

Uwolnić książkę

Można także włożyć do biblioteczki  książki z domu, które chcemy uwolnić. Na tym polega idea bookcrossingu, czyli nieodpłatnego dzielenia się książkami i pozostawiania ich w rozmaitych miejscach, czasem celowo ku temu utworzonych, np. w biblioteczkach plenerowych, aby kolejny czytelnik mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Trzy stylowe budki

W Szklarskiej Porębie budki dla książek stanęły w sąsiedztwie ratusza przy źródełku (ul. Granitowa), na Skwerze Radiowej Trójki oraz przed MOKSiAL-em (u. Słowackiego 13).

Stylowe, przeszklone biblioteczki, z drewna i metalu wykonał i zaprojektował miejscowy artysta Maciej Wokan. Są solidne i bardzo ładne.Dzisiaj (30 października) biblioteczki zostały uroczyście otwarte. Ich powstanie sfinansował magistrat w Szklarskiej Porębie.

Na początek książki dostarczyła miejska biblioteka.

- Na najniższej półce są książki dla dzieci – wyjaśnia Helena Szyl. Dorośli mogą wybierać między kryminałami, powieściami faktu, podróżniczymi i obyczajowymi. W biblioteczce zmieści się około 20 pozycji. Książki mają naklejki bookcrossingu, więc można będzie prześledzić ich losy. Powinny powrócić do budki, by mogło je przeczytać jak najwięcej osób.

Zimą książki w budce śpią

- Jeśli czytelnicy będą chcieli oddać do budki własne książki, ważne by były one w dobrym stanie – prosi szefowa biblioteki. Zaznacza, że zimą wypożyczanie zostanie zawieszone. - Książki w budkach w zimie śpią, jak niedźwiedzie – uśmiechem tłumaczy Helena Szyl.

Co to jest bookcrossing

Ideę bookcrossingu tłumaczyć można jako „krążącą”, bądź też „podróżującą” książkę. Ta ciekawa  forma dzielenia się książkami zrodziła się w USA w 2001 roku. Jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker, założyciel strony internetowej zrzeszającej bookcrosserów. Szacuje się, że obecnie w akcję zaangażowanych jest ponad milion osób z całego świata, zaś liczba krążących książek jest dwunastokrotnie większa. Książki czekają na czytelników w kawiarniach, poczekalniach lekarskich, u fryzjera, kosmetyczki i innych miejscach.

44896252_2081620005210989_8841007565396508672_n.jpg
44918327_2081617208544602_8020878062667169792_n.jpg
44943436_2084996594873330_8221285832313536512_n.jpg

Komentarze (3)

Ostatnio radny Mirosław Karpiej wyciął 7 zdrowych drzew przy swoim bloku mieszkalnym w Szklarskiej Porębie przy ulicy 1 Maja.

Wyciął również 3 zdrowe drzewa (bez pozwolenia) dr Leszek Malkiewicz przy swoim budynku przy ul. Mała 1 (mieści się tam między innymi apteka).

W Szklarskiej Porębie udało się to, co w Jeleniej Górze okazało się być "niepotrzebne i niewykonalne". Gratuluję inicjatywy i mam nadzieję, że i w moim mieście zaczniemy kiedyś dzielić się książkami, które przeczytaliśmy...

Dałam minus, za brak u pana wiary w siebie ,i siły przebicia,bo rozumiem,że podejmował pan taką inicjatywę, i przeciwnicy byli silniejsi?I kto panu broni dzielić się książkami, które pan przeczytał?Oddałam do biblioteki 2 książki,a dzisiaj idę oddać kolejną.Mam cywilną odwagę,i powiem na moją niekorzyść,że ta którą dzisiaj oddam nie podoba mi się.