Wandale zniszczyli nagrobki na cmentarzu

Wandale zniszczyli nagrobki na cmentarzu

Dwadzieścia nagrobków żołnierzy armii radzieckiej pochowanych w kwaterze przy kaplicy na cmentarzu przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze zniszczyli dzisiaj (8 października) nieznani sprawcy.

Nagrobki zostały wyrwane z ich podstawy. 21. nagrobka nie udało im się wyrwać i zostawili go pochylonego.

- To pierwszy w powojennej historii miasta taki akt wandalizmu - mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Zniszczeń dokonano między godziną 9.00 a 12.00- tak wynika z obserwacji pracowników MPGK. Ekipy porządkujące cmentarz przechodziły drogą obok kwatery i nie widziały dewastacji. Gdy pracownicy wracali ok,. godz. 12.00, nagrobki były już przewrócone.

Jak informuje Zbigniew Rzońca, sprawą zajęli się już policjanci, którzy będą ustalali sprawców. Sprawa trafiła także do prokuratury.

Oświadczenie prezydenta miasta, Marcina Zawiły.

Dewastacja grobu, w którym złożono ludzkie szczątki jest działaniem wyjątkowo obrzydliwym, godnym potępienia i kary. Zniszczenie kwatery żołnierzy radzieckich na jeleniogórskim cmentarzu nie da się niczym wytłumaczyć.

Niezależnie od jakichkolwiek zapatrywań na historię jest kwatera grobów ludzi, którzy zginęli w walce z hitleryzmem w wojnie, która zakończyła się ponad 70 lat temu.

O tym, czy jest to przykład bezdennej głupoty, czy bezrozumnej, powodowanej najbardziej prymitywnymi odruchami nienawiści – rozstrzygnie śledztwo.

Niezależnie od pobudek sprawcy powinien być ukarany, bo jest to działanie i sprzeczne z prawem, i z fundamentalnymi naukami Kościoła i z najprostszym poczuciem elementarnej moralności każdego człowieka. Wyrażam ubolewanie i żal powodu tego incydentu.

PART_1539001224165 2.jpeg
PART_1539001237362.jpeg

Komentarze (37)

Gdyby oglądali Czterech Pancernych wiedzieliby, że żołnierze radzieccy byli naszymi przyjaciółmi. Można mieć pretensje do rosyjskiej bezpieki i Stalina ale nie zwykłych sołdatów.

"Czas honoru" sobie obejrzyj i "Różę". Tam występują zwykli żołnierze, którzy gwałcili Polki. Jeszcze "Niewinne" zobacz, tam pokazano skutki gwałtów zwykłych żołnierzy sowieckich na polskich zakonnicach.

takie przypadki są w każdej armii. Wśród naszych partyzantów również sie zdarzały i były karane śmiercią.

Widzę że nie wadzi ci niszczenie grobów. Może to ty kopałeś po nagrobkach? ps. O czym debilu bredzisz? Mamy w Polsce kilkaset cmentarzy radzieckich żołnierzy którzy walczyli z Niemcami. W rosji mamy takich miejsc pamięci ponad 2 tysiącę. Zgadnij debilu co się teraz w rosji będzie działo z tymi grobami.

Jednak niszczenie nagrobków jakichkolwiek to barbarzyństwo. Także tych żołnierzy. Ich zachowanie może wynikać z tego, że sami byli traktowani jak mięso armatnie. Z przodu Niemcy, a z tyłu NKWD strzelało do zatrzymujących się Rosjan w czasie walk na froncie.

Oni też nie są niewiniątkami. Wielu z nich, jak ich zapamiętała moja babcia byli agresywnymi grabieżcami.

Jeden miał na rękach pełno zegarków. Oberwał podobno, gdy dorwał go ktoś o wyższym stopniu.

Niszczyli, co im w ręce wpadło.

Dochodziło też do aktów przemocy - brutalnego gwałtu na młodych dziewczętach.

Reasumując, dewastacja tych grobów, to zbezczeszczenie miejsc pochówku. Sprawców natomiast należy surowo ukarać.

Kim trzeba być żeby niszczyć groby?

Dp tego zdolna jest tylko wyjątkowa kanalia, niegodna stąpania po tej ziemi. I właśnie w takich przypadkach jestem za karą śmierci.

[quote=nowakowski]Dp tego zdolna jest tylko wyjątkowa kanalia, niegodna stąpania po tej ziemi. I właśnie w takich przypadkach jestem za karą śmierci.[/quote]

Nowakowski, nie przesadzaj z tą karą śmierci.
A na co skazałbyś człowieka, który mordował i gwałcił wielokrotnie? Na wielokrotną karę śmierci?

Kim?Polak,patriota,katolik.

Jaką trzeba być kanalią żeby coś takiego zrobić. To byli zwykli młodzi ludzie którzy tu zginęli w walkach z ss i wehrwolem. Ale karma wraca.

Gówniarze zapewne. 500+ i 300+ za mało. Trzeba coś rozwalić i zniszczyć. Ale jabłko od jabłoni daleko nie pada. Do poprawczaka.

Sprawcy? stawiam na młodocianych sukinsnów z wypranymi mózgami wychowanych na narodowo-katolickiej, pełnej "miłości bliźniego" propagandzie TVPis. Czekam wręcz, aż prawicowi, skundleni politycy zaczną "usprawiedliwiać" tych odmóżdżonych sprawców... A może jednak się mylę i biskup legnicki, lokalni księża i pisowski aparat potępią jednoznacznie to prymitywne barbarzyństwo?

jesli chodzi o kościół jesteś niezorientowany. Kościół od dawna zwalcza prawicowe organizacje narodowe. Wyrzuca ich z kościołów, odmawia mszy i asysty duchownych w ich uroczystościach. Ruch Narodowy ma totalnie przerąbane wśród księży. Jednocześnie kościół otworzył sie na lewactwo. Wynika to z tego, że ok 60% księży i jeszcze więcej biskupów to komunistyczni konfiedenci i seksualni dewianci.

A skąd tak to dobrze wiesz? Ksiądz katecheta ciebie skrzywdził? Jeśli tak, to zgłoś do prokuratury. Mogłeś zgłosić dawno, jeśli wiesz o czymś takim. Nie można uogólniać, ale jeśli są takie przypadki znane, to trzeba zgłaszać do prokuratury, a nie tylko pisać na forach.

ale co do prokuratury, że Ruch Narodowy i inne organizacje narodowe są wypier... z kościołów? Tak sie dzieje od około 2 lat.

weź ty się anonim schowaj, bo pierdy sadzisz jak rzadko... Jeszcze bęcki zgarniesz od satanistów, bo wstyd przynosisz!

Pieniądze nie śmierdzą i kościół nader chętnie po nie sięga, a kto zamawia mszę, zapisuje się na udzielenie sakramentu czy zamawia posługę księdza na pochówku? Im tam wszystko jedno. Byle kasa grała "co łaska, ale nie mniej niż..."

Zastanówcie się co będzie się działo jak piślowiawcy dojdą do zamordystycznej władzy!!

[quote=Widzę]Zastanówcie się co będzie się działo jak piślowiawcy dojdą do zamordystycznej władzy!![/quote]

Ano, wiadomo,że wtedy powsadzają przekrętasów finansowych
rodem z PO-PSL

A ja pytam gdzie pracownicy cmentarza z kierownikiem na czele?
W biały dzień przy kaplicy nikt nic nie widział? Gdzie prezes Stasiak?
Tak dbacie o naszą nekropolie i pochowanych mieszkańców. Gdzie nadzór prezydenta miasta?

Pisowskie 500+ plusy na rozkaz Jarka ,Antoniego i ojca R

Lecz się!

Przecież to pokolenie JP2, faszyzująca młodzież , pedofilia seminarzystów i kleru, oszukańczy politycy.

Rycerze wyklęci w ortalion zaklęci...
Pewnie ww biało - niebieskich barwach... Bób Koper Włoszczyzna taka ich Ojczyzna

Oby w przyszloaci ktos nasral na ich groby

Okazuje się, że cmentarne foto pułapki są jednak konieczne. Tego zniszczenia jak najdłużej nie naprawiać - niech inne narody zobaczą tę naszą jeleniogórską "europejską" kulturę. Zrehabilitujmy się ilością zniczy na tej kwaterze w dniu 1 listopada. Może wtedy i z ambony cmentarnej kaplicy popłyną też słowa potępienia, oby!

Hańba. Cmentarzem zarządza MPGK.Panie Rząńca można zapytać gdzie w godzinach pracy są pracownicy i ich kierownik? Nikt nic nie widział?
Może w tej sprawie wypowie się kandydat , póki co jest za komunalkę odpowiedzialny.

I coś frajerzyno wniosłem swoim pierdem? Już wczoraj się miotałeś z tym samym pytaniem, dzisiaj się powtarzasz. Nudzisz się? To idź sobie zwal!

*wniosłeś

Czy ktoś, kto się "mści" poprzez dewastację grobów zasługuje na miano prawdziwego polaka-chrześcijanina?
A może to niedouczony (głównie z historii)prymitywny ultra prawicowy imbecyl, niegodny miana "prawdziwego polaka"?

Dziś niszczą nagrobki ,jutro parszywstwo każe wsadzać do grobu?Reżimowe kanalie robią swoje w czerepach hien cmentarnych..Tylko pana Seniora żal ,podobno chwali ryskich.?

Co ty palisz?!

ten k*** Marcina Zawiła to powinien zostac sadzony i skazany na 25 lat lagru za to co powiedzial! z jego 'logika" to polska i polacy powinni celebrowac i chronic pomniki ku chwale nazistow z SS bo przeciez to sa ludzie ca walczyli z bolszewizmem! oczywiscie to scierwo jest z PO.
naprawde poslak to taki okropny gownokraik gdzie polak jest traktowany najgorzej ze nie pozostaje nic jak tylko wyemigrowac ale wciaz glosowac na pis zeby zniszczyl 3rp jak najszybciej i najbolesniej

Szanowni Mieszkańcy ! To bardzo brzydki wyczyn tzw. chuliganów !! Ale dlaczego redakcja Nowin Jeleniogórskich , pisze że nieznani sprawcy - ale , wandale ,, Obecnie / wyjaśniam ! / W Polsce toczy się Ewaporacja ludu Wandalów . Ale ci co nakazali redakcji Jeleniogórskiej tak określić , byli to ludzie z Opus Dei ! To oni wydumali termin ,, wandalizm ,, w celu Ewaporacji . Ale ci sami nic nie powiedzieli Wam , że państwo polskie utworzyli Wandalowie !! Bo Państwo Polskie to Germanie ( Wandalowie ) i Słowianie ; obecnie różne nacje . Chodzi w tym o to aby historie polski tak przerobić aby wyglądało na Słowiański rodowód ! A to nie prawda !! Termin w/w uknuto w Polsce ,podając że Rzym w 455 r. zdobyliśmy i zniszczyliśmy i stad ,, wandalizm ,, Więc pytam - jeśli jest termin ,, wandalizm ,, za zdobytą i zniszczony Rzym w 455 r. To dlaczego nie ma terminu ,, rzymianizm ,, lub ,, tytusizm ,, za zdobyta i zniszczoną i również obrabowaną Jerozolimę w 70-m roku naszej ery ?! Dlaczego nie ma terminu ,,madziaryzm/wegrzyzm ,, Węgrzy / Madziarowie / w 899r. n. ery , zniszczyli państwo Wielkomorawskie ! Dlaczego nie ma terminu ,,hiszpanizm ,, za zniszczenie i obrabowanie państw Inków i Meksykanów ! Hiszpanie zagarnęli mnóstwo dzieł ze złota i przetopili w sztaby ! A przez to zniknęły bezpowrotnie ! Czy Małgorzata Kidawa-Błońska z Opus Dei o tym nie wiedziała ! Produkując w/w termin ? W komentarzach jest dużo słów potępiających chuligaństwo na cmentarzu ! Ale nigdy nie słyszałem potępienia w/w terminu jako bezmyślnego epitetu !

Szanowni Mieszkańcy !! Ci co zniszczyli nagrobki to bojówkarze z Opus Dei . Art. 13 konstytucji ( - ) zabrania ukrywania swoich struktur organizacyjnych i utajniania ich ! A organizacja kościelna Opus Dei nic sobie nie robi z tego artykułu , bo obecnie maja władzę !! Przykładem utajnienia struktur , była partia PZPR i co się z nią stało ?! Pamiętacie ,, komitet Obrony Demokracji ,, ?? Widzę na portalu KOD , jak M. K-Błońska i B. Komorowski ( oboje z Opus Dei ! ) niosą sztandary w pochodzie KOD . pisałem listy wyjaśniające do redakcji KOD i samej KOD ! I co i jak szybko się z nią rozprawili - członkowie KOD zaczęli rozróby i zadymy a nawet atakowali policjantów ! Ale to nie byli członkowie KOD-u , tylko utajnienie członkowie Opus Dei , którzy na sygnał zaczęli działać ! Obecne ,, Prawo i Sprawiedliwość ,, to organizacja Opus Dei !! Ona żyje z kłamstwa i kłamstwem ! Na p. Małgorzata Kidawa-Błońska w 2019 r. pisałem skargę go Prokuratury Krajowej w Warszawie . Nic nie zrobiono , odmowa w szczęścia dochodzenia ! W odmowie pisało ,, że nic nie wskazuje aby ktoś mnie znieważał ,, a ja pisałem ,, znieważanie i zniesławianie ludu Wandalów ,, - i to się dzieje publicznie !! To już skandal !! Bo termin ten powstał na Uniwersytecie Warszawskim / głównie !/

Szanowni Mieszkańcy ! Jeśli potępiacie ,, barbarzyństwo ,, ale wiedzcie kto za tym stoi ! Oni sami nie wpadliby na pomysł aby niszczyć groby !To bojówkarze z Opus Dei !Partie Prawo i Sprawiedliwość należy zdelegalizować !

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.