Warto czytać: Historia polowania na seryjnego mordercę

Warto czytać: Historia polowania na seryjnego mordercę

13 stycznia do strzedaży trafiła najnowsza książka Przemysława Semczuka „Wampir z Zagłębia” . To efekt dziennikarskiego śledztwa w słynnej sprawie Zdzisława Marchwickiego, która elektryzowała całą Polskę. Autor dociera do ostatnich świadków pamiętnych wydarzeń sprzed lat, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki. Zdzisław Marchwicki – kat, ofiara czy człowiek o dwóch twarzach? Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości?

To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.
Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.
Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?
Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca.
Artur Górski – autor bestsellerowych rozmów z Masą

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego.
Katarzyna Bonda

Przemysław Semczuk jest dziennikarzem, publicystą zajmującym się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Jest autorem książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie. 

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.