Warto czytać: Klasyka literatury amerykańskiej

Warto czytać:  Klasyka literatury amerykańskiej

„Wspaniałość Ambersonów” Bootha Tarkingtona to powieść, którą w 1942 roku na wielki ekran przeniósł Orson Welles. Jej kolejna ekranizacja, tym razem telewizyjna powstała w roku 2002. 

Ambersonowie to najznakomitsza rodzina w mieście. Mieszkają w wielkim domu, wydają fantastyczne przyjęcia, ich pozycja wydaje się niezachwiana. Wbrew upływającemu czasowi, przeciwstawiają się wszelkim zmianom. Isabel, dziedziczka wielkiej fortuny, wychodzi za mąż za człowieka całym życiem oddanego jedynie interesom. Wynagradza jej to syn, Georgie, którego kobieta uwielbia ponad wszystko. 
Po wielu latach, w mieście zjawia się jej przyjaciel z młodości, teraz biznesmen inwestujący w automobile, towarzyszy mu dorosła córka, Lucy. Między Georgie'em a dziewczyną rodzi się szczególna więź.
Historia, rozciąga się na lata. Z jednej strony to melodramat, z drugiej opowieść o upadku pewnego stylu życia.  Stare układy społeczne i rodowe majątki przestają mieć takie znaczenie jak niegdyś. Nie trzeba już być dobrze urodzonym, by zostać kimś.
W takim świecie nie ma też miejsca dla rozpieszczonego dziedzica XIX-wiecznej fortuny. Jego wiara, że wszyscy powinni go kochać i wielbić po prostu za to, że jest, wreszcie zderzy się z rzeczywistością. Georgie gardzi samochodami, podświadomie chcąc, by świat się zatrzymał, a producent automobili, a tym jest przyjaciel matki, budzi w nim tak ogromną złość, że chłopak rzuci na szalę własne uczucia.

Wspanialosc Ambersonow - okładka.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.