To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Legendarna, polsko–pruska historia miłosna

Warto czytać:  Legendarna, polsko–pruska historia miłosna

Znali się od dzieciństwa i kochali ponad wszystko: polska księżniczka Eliza Radziwiłł i pruski książę Wilhelm Hohenzollern, późniejszy cesarz Niemiec Wilhelm I. Cała Europa czekała na ich ślub. Jednak ojciec Wilhelma, król Prus Fryderyk Wilhelm III podejmuje kroki, które krzyżują plany zakochanych... Te pasjonująca historię poznać można czytając książkę „Na całym świecie tylko Ona”.

Dagmar von Gersdorff, na tle wydarzeń w XIX-wiecznej Europie oraz dziejów Prus i Polski, opowiada o intrygach, politycznych kalkulacjach i źle pojętej racji stanu. Ujawnia także, na podstawie źródeł historycznych oraz dotychczas nieznanych pamiętników i listów, nowe szczegóły nieszczęśliwej miłości Elizy i Wilhelma.

Książę Wilhelm był nią zachwycony już od najmłodszych lat. Syn królowej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Pruskiego bez pamięci zakochał się w Elizie, córce księcia Antoniego Radziwiłła. „Pełne blasku dni szczęścia” przeżywali, spotykając się w królewskich pałacach Berlina, Poczdamu i Śląska, w tym pałacach i ogrodach Kotliny Jeleniogórskiej. Litera „E” w pamiętniku Wilhelma była wyrazem jego uczucia, tęsknoty i nadziei. Cała Europa wiedziała o ich romansie i z niecierpliwością czekała na ślub. Wszelako ojciec Wilhelma nie wyraził zgody na ten związek i to nie księżniczka Eliza, lecz niekochana Augusta Sasko-Weimarska zasiadła na pruskim tronie. Jednak to podobizna Elizy stała na biurku Wilhelma, późniejszego cesarza Niemiec, aż do jego śmierci w 1888 roku.

Autorka książki, Dagmar von Gersdorff, to niemiecka pisarka, literaturoznawczyni, dziennikarka. Studiowała germanistykę i historię sztuki na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 1978 roku uzyskała tytuł doktora filozofii. Od 1964 roku pisze książki: najpierw dla dzieci, potem biograficzne o ciekawych postaciach z okresu Goethego. Od 1980 roku jest członkiem niemieckiego Związku Pisarzy oraz PEN Clubu. W 2005 roku w Polsce, nakładem wydawnictwa „Twój Styl” ukazała się jej książka "Matka Goethego".

Komentarze (1)

Dla zaślepionego miłosną żądzą męższczyzny : "Na całym świecie tylko ona " , a później ? A później bywa różnie .Jest druga i znowu :"Na całym świecie tylko ona " , itd , itd.