Warto czytać: Opowiadania karkonoskie

Warto czytać: Opowiadania karkonoskie

W opowiadaniach karkonoskich Grzegorza Nowickiego „Tak rozmyślał, będąc w drodze” czas jest płynny. Przeszłość brata się z przyszłością, bo ta z kolei jest konsekwencją teraźniejszości, która wyrasta z przeszłości…

Krajobrazy, ludzkie historie, wielkie wydarzenia zaklęte są w małych przedmiotach, okruchach rzeczywistości, które choć tak drobne, zawierają w sobie opowieści o wszystkim, czego były niemymi świadkami. Są jak ślady pozostawione w labiryncie, którego przemierzanie okazuje się… lekturą tyleż wdzięczną, co zastanawiającą. Autor prowadzi Czytelnika od starego kapelusza z cyrku w dawnym Hirschbergu przez chałupę stojącą gdzieś pod Karkonoszami czy w Rudawach Janowickich, na Śnieżkę z nieistniejącym już schroniskiem, do groty proroka na górze Witosza albo i do jeleniogórskich podziemi. I nie wiadomo, co tam znajdzie albo kogo spotka. A może wiadomo?

Książka z serii „Z Biblioteki Ducha Gór” jeleniogórskiego Wydawnictwa AD REM, nagrodzona w II Konkursie Literackim „Z Biblioteki Ducha Gór”.

Tak rozmyślał będąc w drodze - okładka.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.