Warto czytać: Political fiction z bliskiego świata

Warto czytać: Political fiction z bliskiego świata

"Ukraiński gambit" Leszka Szerepki to thriller polityczny doskonale osadzony w realiach ukraińskich, które autor zna z autopsji. Akcja powieści obejmuje okres między listopadem 2013 r. a lutym 2014 r. i w znacznej części rozgrywa się na kijowskim Majdanie Niezależności. Zręcznie poprowadzona intryga ujawnia kulisy gry prowadzonej przez Rosję, której stawką jest europejska przyszłość Ukrainy.

Książka pokazuje zróżnicowanie tego kraju, jego tragiczną historię, która wpływa na losy i kształtuje postawy jego mieszkańców. Dla głównego bohatera, Stasa Sycza, młodego studenta z Kołomyi, który trochę przypadkowo znalazł się w centrum wydarzeń, Majdan jest nie tylko doświadczeniem pokoleniowym, ale także szkołą życia. Stas przekonuje się, że cena zwycięstwa często potrafi odebrać jego smak.   

Leszek Szerepka (ur. w 1964 r.) – poeta, historyk, dyplomata i publicysta. Długoletni pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. W polskich placówkach dyplomatycznych na Wschodzie (Moskwa, Kijów i Mińsk) spędził łącznie kilkanaście lat. Ostatnio, w latach 2011-2015, ambasador RP na Białorusi, a w latach 2007-2010 zastępca ambasadora RP na Ukrainie. Autor licznych analiz i artykułów dotyczących obszaru byłego ZSRS. Współautor, wraz z Martą Jaroszewicz, książki "Wyzwania Migracyjne w państwach wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej", Warszawa 2007 r. W 2016 r. wydał zbiór esejów politycznych "Oblicza Białorusi".     

Leszek Szerepka podejmuje tematykę historyczną w atrakcyjnej formie powieści, która nie jest po prostu beletrystyką. Bohaterowie, mniej lub bardziej odlegli od postaci znanych z najnowszej historii Ukrainy wprowadzają nas do gabinetów władzy, na Majdan. Autorem świetnego historycznego przedstawienia jest doświadczony analityk i dyplomata, który jeśli pisze to wie o czym.
Paweł Kowal

Leszek Szerepka doskonale nie tylko zna, ale też świetnie opisuje realia rewolucji godności. I to właśnie w nich osadza swoich bohaterów, którzy reprezentują wszystkie walczące o dalsze losy Ukrainy strony. Czasem ich działania nie mają nic wspólnego z bohaterstwem, a raczej z wyrachowaną walką polityczną. I nawet jeśli książka Leszka Szerepki to political fiction, to czytając ją lepiej zrozumiemy, jak wygląda rzeczywista walka Wschodu i Zachodu o przyszłość Ukrainy.
Piotr Pogorzelski (dziennikarz, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie)
 "Ukraiński gambit" to wielka rozgrywka oglądana nie tylko z gabinetów najważniejszych polityków, ale przede wszystkim z perspektywy tych, którzy na ich polecenie układali szczegółowe plany. Najbardziej jednak ujmują losy zwykłych ludzi, którzy czynią literacki obraz ukraińskiej rewolucji naszym osobistym przeżyciem. To trzeba przeczytać.
Grzegorz Kalinowski (autor poczytnych kryminałów)

Ukraiński gambit - okładka.jpg

Komentarze (1)

Super

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.