Ważne zmiany w szczepieniach! Dotyczy nastolatków i terminu podania drugiej dawki

Fot.: iStock

W poniedziałek ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób niepełnoletnich powyżej 16 roku życia. Wchodzi też w życie ważna zmiana dla pacjentów, którzy przyjęli pierwszą dawkę preparatu. Wśród młodzieży zabiegi będą przeprowadzane na nieco innych warunkach niż u dorosłych. Sprawdź, jak się przygotować, aby termin nie przepadł.

Druga dawka szybciej

Według informacji przekazanych przez szefa KPRM Michała Dworczyka, od poniedziałku weszła w życie nowa zasada. Skrócono odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką dwuetapowych szczepionek. Od dziś wynosi on 35 dni i będzie ustalany automatycznie po przyjęciu pierwszej szczepionki. Osoby, które zarejestrowały się wcześniej na dłuższy termin, mogą próbować go przyspieszyć.

Zapisy dla nastolatków

O północy pojawiła się również możliwość rejestracji osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Jest jednak warunek, który musi zostać spełniony, aby zabieg doszedł do skutku. Rodzice lub prawni opiekunowie nastolatków zobowiązani są do wyrażenia zgody na przyjęcie preparatu przeciwwirusowego. Można to zrobić na dwa sposoby:

- stawić się razem z dzieckiem w punkcie szczepień,

- wydrukować formularz i wypełnić go w domu, wówczas dziecko może pojawić się na szczepieniu bez osoby dorosłej, a jedynie przekazać podpisaną przez opiekunów zgodę.

Dokument można pobrać z rządowej strony internetowej pod adresem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-16-i-17-latkow (należy kliknąć przycisk „Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków”).

Nastolatkowie otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16+.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Aby zarezerwować termin zabiegu, wybierz jeden z dostępnych sposobów: 1. Zadzwoń pod numer 989 na całodobową, bezpłatną infolinię. 2. Wyślij SMS pod nr 880 333 333. 3. Zgłoś się do wybranego punktu szczepień i dokonaj rejestracji osobiście. 4. Dokonaj e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl [zalogujesz się m.in. Profilem Zaufanym i dowodem elektronicznym].

Komentarze (4)

Dlaczego nie używacie sprawnych sformułowań? Ustawa jasno określa że jest to eksperyment medyczny i aplikowane sa preparaty medyczne w fazie badań. Dlatego winno być : ruszyły zapisy na możliwość udziału w eksperymencie dla małoletnich.

Moim zdaniem odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką określa producent szczepionki a nie Dworczyk. Ale co ja tam mogę wiedzieć.

Przecież producent powiedział wyraźnie że zrzeka sie wszelkiej odpowiedzialności

Ruud Dobber (zarząd AstraZeneca)

"- Szanowni państwo to wyjątkowa sytuacja! Jako firma nie możemy, po prostu nie możemy ryzykować jeśli za cztery lata szczepionka wykaże skutki uboczne! Musicie zwolnić nas z wszelkiej możliwej odpowiedzialności za powikłania!"

źródło: politykazdrowotna.com/62459,astrazeneca-zwolniona-z-odpowiedzialnosci-za-dzialanie-szczepionki-covid-19

Wyrażenie zgody jest niezbędne na okoliczność wywołania śmierci lub trwałej niepełnosprawności.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.