Węgiel drogi jak nigdy

Węgiel drogi jak nigdy

Wakacje dotąd były idealnym okresem na zakup węgla przez posiadaczy pieców. To dlatego, że ceny w tym okresie zawsze spadały. W tym roku tak nie jest. – Ceny są rekordowo wysokie – przyznają mieszkańcy. Z czego to wynika?

– Kilka dni temu kupowałem węgiel na składzie opału i zapłaciłem za tonę 890 złotych – mówi jeleniogórzanin Janusz Jędraszko. – Zdaję sobie sprawę, że on jest obłożony podatkami, akcyzą, ale i tak uważam, że jest drogi. Tona węgla na składzie w Antwerpii kosztuje w granicach stu dolarów.

– W tym roku węgiel podrożał już dwa, albo trzy razy – mówi jeleniogórzanin Zbigniew Kwiatkowski. – Wcześniej kosztował 780 złotych a teraz 900 za tonę. A węgiel koksujący, który daje dużo ciepła i nie ma dużo popiołu, kosztuje prawie tysiąc złotych.
Potwierdzają to także właściciele składów opału. – Jest drogo, ale to wynika z kosztów wydobycia tego węgla. Mamy kopalnie głębinowe, metanowe, koszty wydobycia są duże – mówi Dariusz Zając, właściciel składu opału Dar-Pol w Cieplicach. – Ceny rzeczywiście są rekordowe, one w tym roku w hurcie nie poszły w dół. Wynika to także z braku węgla. Jeżeli polskie kopalnie wydobywają 80 milionów ton mniej niż kiedyś, to jest deficyt.
Właściciele pieców i kotłów na paliwo stałe nie mogą też sięgnąć po węgiel z Czech, który jest tańszy nawet o 200 złotych za tonę. Składy wycofały go z asortymentu po wejściu w życie uchwał antysmogowych przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Dariusz Zając przyznaje, że ten węgiel cieszył się powodzeniem ze względu na cenę.
– On jest bardziej zasiarczony, mniej kaloryczny, jego zużycie jest większe, ale jest przystosowany do pieców ekologicznych – mówi. – Pali się bardzo dobrze, nie wydobywa się gęsty dym z komina. Z tego co się orientuję, to ta uchwała ma być zmieniona i ma objąć ten węgiel ekologiczny z Czech.
Zdania na temat tego opału są podzielone. – Ja go nie używam – mówi Zbigniew Kwiatkowski. – Kiedyś go kupiłem na składzie. Dobrze, że niewielką ilość. Było dużo dymu, mało ciepła.
Co ciekawe, uchwała nie zabrania palenia, ale handlu tym węglem. Za to dopuszcza do obrotu ekogroszek z Czech. Można go bez trudu kupić na składach opału.
– To, że ceny są wysokie, to nie jest dobra wiadomość dla wielu ludzi, którzy korzystają z węgla. Ale z drugiej strony, patrząc na relacje kosztów gazu i węgla to być może więcej osób zdecyduje się na zmianę sposobu ogrzewania a to z punktu widzenia wymogów ochrony środowiska, przyszłości miasta może mieć znaczenie – przyznaje Marcin Zawiła.
 

Komentarze (37)

Proponuje uruchomić choć z dwie kopalnie jedną w Wałbrzychu i drugą w Nowej Rudzie, tam zalegają miliony ton czarnego złota. A my sprowadzamy z daleka najgorszy węgiel dzięki temu wytwarza się najgorszy smog. Antracyt który zalega pod Wałbrzychem jest najmniej szkodliwy dla środowiska i niech mi rząd ludzi nie omamia że palenie węglem to najgorsze zło podczas gdy rządowa mafia przez cały rok podpala wysypiska śmieci, gdzie tak naprawdę jedno palące się śmietnisko zatruwa 100 razy więcej środowisko niż jakby ktoś w domu palił przez cały rok a tych wysypisk śmieci już w tym roku się paliło ponad 200 wysypisk a gdzie jeszcze do końca roku. Jak dla mnie przymusowe przechodzenie na pseudo ekologiczne ogrzewanie to nic innego jak tylko kolejne nabijanie w butelkę ludzi po to tylko by na nich wyżebrać jak najwięcej kasy.

niemcy bardzo mocno są zainteresowani otwarciem kopalni
w wałbrzychu - najpierw w latach 90 polacy zamykali a niemcom się opłaca, no ale nie wszyscy wiedzą że niemcy prąd produkują z węgla który kupują na całym świecie między innymi najlepszy gatunek polskiego węgla idzie do niemiec a polacy muszą palić węglem chłamem kupionym w czechach lub rosji

Pan Zawiła jak tak zachwala różnicę cen gazu i węgla to może pokryje różnicę.Problem że smogiem mamy od zawsze a co takiego zaproponował pan Zawiła ,program kawka dla nielicznych.

Dużo dymu bo nie umiesz palić.
Piec zasypany, szyber przymknięty, popielnik tylko na milimetr i się kisi nie pali. A piec mówi ;;tlenu.

Podstawowe media, a teraz węgiel - wszystko w górę, a jeden z czołowych przedstawicieli PIS proponuje 1000+, za który my wszyscy nie beneficjenci tegoż, zapłacimy. Na dokładkę, P.Duda proponuje (czytaj żąda) podwyżki minimalnej pensji dla budżetówki - a poco to wszystko, ano zbliżają się wybory...
Frekwencja zwolenników - zapewniona, no bo kto by nie chciał dostać więcej pieniędzy, chyba tylko g****!

Z tym 1000+ to był fejk. Kto dal się wkręcić to tak zostanie ( ty dałeś się wkręcić).

Fejk nie fejk, ale słowa padły i u wielu budzą nadzieję. Co do mnie, to w ogóle nie wierze w to co mówi i robi PIS - to są wyłącznie kłamstwa...

~Jesteś Pedałem
~Nie
~Może i nie, ale Słowa Padły

Anonim+, chcesz ośmiorniczkę?

Nie, nie lubię - ale chciałbym to co nazwano: "bo nam się należało", albo jakieś przytulne stanowisko w zarządzie państwowej dużej firmy - PO nie dało...

Bigosowa, fejk to ci wyskoczył na pysku. Jeśli dwóch cymbałów z pisu (m.in. wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł PiS, Janusz Szewczak) mówią, że bedzie 1000+ ("Te pieniądze żżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus. Sądzę, że jest to możliwe i całkiem realne.") a "inteligentna inaczej" Rafalska zaprzecza "nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu „Rodzina 500+" to co, kto kłamie?

@BIGOSOWA Może ktoś puścił tego fejka nie bez przyczyny? GUS niedawno podał dane i to już nie fejk tylko oficjalne dane mówiące, że nastąpił ogromny spadek siły nabywczej złotówki, a co za tym idzie 500+ wciągu zaledwie dwóch lat od kiedy ruszył ten program.To skutek inflacji, drożyzny i ogólnie wzrostu kosztów utrzymania.W skrócie, dzisiaj 500+ zł ma taka wartość nabywczą jak 392+ zł sprzed dwóch lat.To oznacza spadek wartości aż o 108 zł i to ledwie w dwa lata.I pensje też już nie nadążają za wzrostem cen.A będzie jeszcze gorzej bo drożyzna szaleje, a PiS zamiast próbować temu przeciwdziałać tylko to podsyca podnosząc i wymyślając co rusz nowe podatki i daniny.Jak tak dalej pójdzie to do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych 500+ będzie nie będzie warte nawet połowy tego co w 2016 roku?

Dobrze piszesz że powinny być kopalnie w Wałbrzychu i Nowej Rudzie! Jeszcze 4lata temu kupiłem węgiel właśnie z Wabrzycha, oczywiście z biedaszybu.... Palił się o wiele lepiej niż najdozsze węglem na skaldach!
Mi się wydaje że na zamknięciu kopalni w Walbrzychu ktos zarobił grube miliony...

Owszem, węgiel z Wałbrzycha to nieomal antracyt, ale jego wydobycie było na poziomie techniki XIX wieku. Specyfika pokładów wymagała nieomal ręcznego jego pozyskiwania i nie wiem czy zwolennicy rozpoczęcia wydobycia chętnie by się tam zatrudnili...

Tymi cenami kopalnie walczą same ze sobą. Bo co raz więcej ludzi zacznie szukać alternatywy, a jak już ktoś zrobi instalację gazową czy peletową choćby to do węgla nei wróci.

Niemcy zamknęli nam stocznie, tartaki, cukrownie, kopalnie. Polska to dziwny kraj ...

A pis je otwiera, co? Najlepszy przykład to "Stocznia Szczecińska" w której od dwóch lat stoi stępka superpromu. Problem tylko w tym, że nie ma w tej chwili takiego podmiotu jak "Stocznia Szczecińska", która bezczelnie chwali się sfałszowanymi certyfikatami. Podobno pis postawił tę "stocznię" na nogi. Jak myślisz, kiedy to wszystko pie.rdolnie?

Do tego Rydzyk wyłudził od ludzi ponad 10 milionów na rzekome odratowanie stoczni szczecińskiej - za sprzedaż cegiełek. Po pieniądzach tych ślad zaginął :/

max;była jakaś wojna? Moze to politykierzy za łapówki tego dokonali?

Tego dokonala MAFIA-OP-PSL-SLD. Niemiecko- Sowieckie slugusy.

Oczywiscie mialo byc PO-PSL-SLD.

bzdura - rok temu mniej więcej o tej porze roku płaciłem za orzech ok 800/tonę. nie nakręcajcie sprzedaży...

A niedawno czytałem, że tona węgla wyjeżdżająca z kopalni kosztuje.. 380 złotych. I to po znacznych podwyżkach, bo jeszcze parę lat temu miała kosztować 250-270 złotych. I teraz kwestia - rację mają dziennikarzyny z ogólnopolskich mediów, czy może właściciele składowisk?

Znalazłem dwie faktury za węgiel koksujący sprzed dwóch lat.Jedna 690 zł za tonę z początku 2016 roku, druga 760 zł za tonę z końca 2016r.Z zeszłego nie znalazłem, a dzisiaj ten węgiel kosztuje jak jest napisane w artykule prawie 1000 zł.Dali ludziom 500+ to trzeba teraz jakoś te pieniądze odzyskać?!Drożeje węgiel, prąd, gaz, woda, wywóz śmieci itd.Od dwóch lat prawie wszystko drożeje jak chyba jeszcze nie drożało od co najmniej kilkunastu lat.A teraz jeszcze podobno jakiś wiceminister odpowiedzialny za program Mieszkanie Plus stwierdził, że powinno się wprowadzić tzw."bykowe" czyli podatek nałożony na kawalerów i bezdzietnych mężczyzn.Niezły odlot zaczynają PiSowcy zaliczać.

A jednak znalazłem z zeszłego i nawet tego roku.Luty 2017 820 zł, wrzesień 2017 860 zł i luty 2018 930 zł za tonę.Czyli podsumowując, od początku roku 2016-690zł do lutego 2018-930zł podrożał o 240 zł na tonie, czyli około 35%.A podobno inflację mamy jednocyfrową?

Co za bzdury? Chyba tylko ktoś, kto węgla nie kupował uwierzy w takie głupoty. Ciekawe, że w 2016 kupowałeś węgiel koksujący za 690zł, jeśli ja za swój zwykły, niekoksujący, czyli tańszy, zapłaciłem w 2015 roku 780zł. Potem cen nie śledziłem, bo przeszedłem na gaz. Te twoje ceny z dawnych lat to chyba netto.

Dobra, zgadza się moja pomyłka, przepraszam, faktycznie 690 zł to był zwykły nie koksujący węgiel, ale pozostałe faktury to koksujący.Ale to i tak nie zmienia faktu, że węgiel drożeje jak jasna cholera.

Emerytom i rencistom pozostaje palenie śmieciami ,starymi meblami oponami bo z emerytury ciężko kupić węgiel za 1000 zł i przeżyć ...Eutanazja w tym pseudo katolickim ,złodziejskim kraju ma się dobrze Pozdrawiam czarnych nygusów w kieckach ,oni nie zbiednieją ....

Lepiej wydać 500zł z emerytury na pół tony węgla, niż na mandat za palenie śmieciami.

Dobra zmiana ! Brawo PiS ! Brawo Morawiecki !

5 Morawieckiego pomimo zalewu węgla z Donbasu i Czech...

Ciemnogród ze wschodu dotarł już na zachód. O pokładach węgla w Polsce uczy się na lekcji geografii. Tam znajdziecie kilka przyczyn zamknięcia kopalni w Wałbrzychu. Ponadto Polska miała rozwijać się w kierunku technologii zachodnich pozyskiwania energii i ochrony środowiska, ale widać idziemy w stronę Donbasu. Rząd beznadziejny ale i naród coraz ciemniejszy.

Napędzanie sprzedaży dla kiepskiego węgla czeskiego. Przeciez ten artykuł to reklama tego sprzedawcy.

Ja kupowałam węgiel (ekogroszek) pochodzący z Czech - niski pokład węgla kamiennego. Parametry spalania były dobre - nie tworzyła się szlaka, a cena była niższa od naszego węgla.

Naszym to się już w głowie poprzewracało. Ceny z kosmosu, a więc skąd pozyskiwać węgiel, jak nie od naszych sąsiadów, skoro cena jest w porządku.

Napędzanie sprzedaży dla kiepskiego węgla czeskiego. Przeciez ten artykuł to reklama tego sprzedawcy.

Mam głęboko polski węgiel i mafię górniczą. Kupię nawet z Rosji jeśli będzie tańszy.

do Polski przywożą węgiel z
;Rosji
;Ukrainy
:Korei Kika
;Czech
;Chin
;Australii
;ot polityka ,pralnia pieniędzy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.