Wielkie rozczarowanie po poluzowaniu obostrzeń

Wielkie rozczarowanie po poluzowaniu obostrzeń

Przedsiębiorcy związani z branżą turystyczną w naszym regionie nie kryją rozgoryczenia. Poluzowanie od 1 lutego obostrzeń związanych z koronawirusem, nie dotyczy bowiem hotelarzy, właścicieli stoków narciarskich, restauratorów i innych biznesów związanych z turystyką. Oni nadal są pozamykani. - Stoimy nad przepaścią – mówią przedsiębiorcy. Apelują do rządu: Pozwólcie nam pracować.

- Nie jesteśmy w stanie przeżyć do następnego sezonu. My nie możemy czekać.  Każdy dzień przynosi nam straty.

Stoki gotowe, ale wyciągi nie mogą działać

Oszczędności się kończą, a pomoc nie pokrywa naszych strat – mówi gorzko Łukasz Ryba, który w Szklarskiej Porębie ma wyciąg na stoku Wesoła Górka w Szklarskiej Porębie oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Jak wyjaśnia, przygotowanie stoku wymaga dużych nakładów. Gdy wyciągi nie działają, nic nie zarabiają. - Pomoc, jaką proponuje rząd, jest przeznaczona na utrzymanie miejsc pracy. A kto zwróci ludziom pieniądze, które wyłożyli na biznes? - pyta pan Łukasz. Liczyli na to, że rząd otworzy stoki. Ludzie spragnieni są ruchu na świeżym powietrzu. - Możemy działać przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych – zapewnia pan Łukasz. Jego zdaniem bulwersujące jest ponadto to, że nikt nie konsultuje z nimi decyzji. Zapadają z dnia na dzień. I zaskakują przedsiębiorców.

Ludzie boją się zwolnień

Właściciele stoków przygotowali dla wicepremiera Jarosława Gowina propozycje bezpiecznego wznowienia działalności.

- Ale nikt nie chce nas wysłuchać – mówi przedsiębiorca. Paweł Wieczorek, który w Szklarskiej Porębie prowadzi pensjonat i wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i zatrudnia w sumie 10 osób. Obawia się, że będzie je musiał zwolnić. Pomoc, o której tak głośnio mówili w mediach przedstawiciele rządu, jest obwarowana tak wieloma przepisami, że wątpi by z niej skorzysta. - Przetrwam jeszcze może z miesiąc – ocenia. -Jedynie ponowne, szybkie otwarcie może nas uratować – podkreśla pan Paweł.

Pralnie też padają

Wtóruje mu Urszula Gal, która prowadzi z rodziną pralnię. Od marca ubiegłego roku ledwo wiążą koniec z końcem. Branża pralnicza i hotelarska są jak naczynia połączone. Gdy jedni są pozamykani i nie mają klientów, drudzy nie piorą pościeli, obrusów, odzieży i nie zarabiają.

- Niewielka pomoc, jaką otrzymałam, nie wystarczy by przetrwać – pani Urszula nie ma złudzeń.

Ledwo otworzyli, już zamknęli

Tomasz Zawisza otworzył ze wspólnikiem restaurację w Karpaczu. Zaciągnęli kredyt, zainwestowali wszystkie oszczędności. Pierwszy zarobek mieli w styczniu 2020 roku. Nie łapią się na żadną pomoc. - To jest segregowanie ludzi na lepszych i gorszych – pan Tomasz nie rozumie dlaczego w przepisach nie uwzględniono takiej sytuacji.

Termy Cieplickie mają 2 mln zł strat

Prezes Term Cieplickich Dariusz Stolarczyk nie ma złudzeń: Nikt nie da tyle przedsiębiorcom, co rząd obieca. - Termy Cieplickie odnotowały 2 miliony złotych straty. W marcu skorzystaliśmy z pomocy urzędu pracy na poziomie 200 tys. zł, co pozwoliło pokryć 1/3 kosztów pracy, a przy drugim lockdownie rząd nie dał takich narzędzi - wylicza prezes. Obawia się, że Termy Cieplickie, jako spółka prawa handlowego Termy Cieplickie będą musiały ogłosić upadłość.

- Takich przedsiębiorców jest w naszym regionie setki – podkreśla posłanka Zofia Czernow. Jest oburzona tym, że nikt nie konsultuje decyzji z ludźmi z branży turystycznej.

- Są przygotowani na prowadzenie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego, Trzeba im dać szansę, zanim będzie za późno. - W innych krajach rząd rozmawia z przedsiębiorcami i wiedzą co się zdarzy. A u nas z godziny na godzinę oczekuje się, jakie rząd wprowadzi zasady - mówi oburzona.

- Apeluję o otwarcie branż turystycznych, bo za 2- 3 tygodnie nie będzie po otwierać stoków narciarskich i hoteli. Nie wytrzymają tak długiego zamknięcia - dodaje posłanka.

Wielkie rozczarowanie po poluzowaniu obostrzeń
Wielkie rozczarowanie po poluzowaniu obostrzeń

Komentarze (20)

Jakby rządziła partia cowboya to - "piniędzy niema i nie będzie "

Wielkie roczarowanie przeżywają mieszkańcy jg,wskutek nieudolnych rządów Łuzniakowej ekipy.Ciagle nekania podwyżkami zle prowadzone przetargi brak wsparcia dla lokalnych małych rodzinnych firm brak inwestycji pro rozwojowych brak żłobków przedszkoli przerośnięta nierrefolmowana administracja zle zarzadzane spółki miejskie mozna wymienić i wymieniać.W tym aspekcie może Czernow i Pokoj się wypowie nie widza problemu bo kolega rzadzi?

Wszyscy ponosimy straty. Trzeba wybrać albo luz i więcej zgonów albo jeszcze zaczekać do zaszczepienia większej ilości .

Było by lepiej jeżeli by obywatele nie oszukiwali względem choroby. Okazuje się że w firmach ,rodzinach przechorowało ponad 50 -70% ludzi nie informując bliskich .

Restaurator zachoruje i zacznie zarażać innych STARSZYCH i płacz że Służba Zdrowia ,lekarz niewydolni.

Nabraliście pożyczek na pierdoły na nowe auta ,bryki ,wczasy na Barbadosie ,Zanzibarze.

Człowieku prosty co ty piszesz???
Oczywiście, że jest pandemia i najważniejsza jest walka z nią i ochrona ludzkiego zdrowia!
Ale dlaczego nie wprowadzono stanu wyjątkowego!!!
Dziś rządzący wybrali lepszych i gorszych, Ty możesz zarabiać a ty nie i twój biznesik za grosze chętnie odkupimy

Palnij sie w łeb, moze coś mądrego wpadnie ci wtedy do tej bezmózgiej głowy

Miejcie żal do Kaczyńskiego ,Morawieckiego ,dlaczego nie wstrzyma się idiotycznych budów przekop , centralny węzeł ,przecież to po pandemii i tak padnie bo będzie inne rozdanie gospodarcze.My musimy się dopasować do nowej rzeczywistości do gospodarki Europejskiej a trampowskiej .Na propagandę Kurskiego znów 2 miliardy.

To jest dopiero początek. Czeka nas jeszcze kilka fal rzekomej epidemii. To jest większe przedsięwzięcie, ogólnoświatowe.

@AndrzejDuda ściąga szczepionki z USA, @BeataSzydlo z UE, bo wszyscy ją tam szanują za wynik 27:1 i upominanie o wartościach, @MorawieckiM z Rosji za pośrednictwem przyjaciela Orbana. Nad wszystkim czuwa nasz mini Breżniew, którego podziwia cały świat! I mamy to! Dobry pomysł?
Job wasza narodowo socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Ci co po cichu wynajmują całe domki śmieją się z tych co stosują się do przepisów.jedni mówią że takie zarządzenie drudzy pocałujcie mnie w d.... Policja -sanepid tego nie ogarnia lub nie jest w stanie.Czyli bezprawie-dzungla.

Kaczor,chory człowiek bierze przykład od łukaszenki.PiS wielkie zło.
położyć kraj na łopatki,a potem za grosze wykupić zbankrutowanych przedsiębiorców i wtedy znikną ograniczenia sanitarne.Góra będzie opływała w dostatek,a elektorat będą mieli w głębokim poważaniu.Następne wybory mogą przegrać,nawet nie będą walczyć.

Bo przyjęli metody kościoła katolickiego.
Wszyscy mają zaciskać pasa ,ograniczać wydatki ,czy słyszeliście aby biskupi coś sensownego zaproponowali?

Tylko daj ,daj,na tacę od państw ,od miasta ONI kochają pieniądze a nie BOGA.

Już smrodzisz z samego rana. I tak codziennie.Zajmij się czymś pożytecznym. Idź się przewietrzyć.

Właśnie wróciłem z krótkiego spaceru po parku i widzę coraz więcej młodych idiotów modnisiów z gołymi kostkami przy takim mrozie ,za 5-10 lat zapełnią przychodnie reumatyczne ,kto ich będzie leczył.

Soclib mądrze czasem coś napiszesz. Gdybyś jeszcze nie był tak zacietrzewiony lewicowo to byliby z Ciebie ludzie.
Twój bliźniak czekista to przypadek beznadziejny-tylko aborcja, pardon eutanazja...

Gdyby ten wirus był taki groźny, nie potrzeba by go reklamować w TV tak samo jak szczepionek. Koncerny zacierają ręce bo przejmą mniejszych i ot w tych całych obeszczaniach chodzi.

Nic nie otwierać,morda w kubeł nie bulgotać.

Mijają lata, a ja coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie są beznadziejnie g****, a ich inteligencja z roku na rok spada. Daje to duże możliwości cwaniakom, kombinatorom i nieudacznikom bezczelnym, którzy pchają się do koryta i od lat na wszystkich szczeblach władzy. rządzą ciemniakami , którzy na nich głosują. Najgorzej jest na prowincji takiej jak Jelenia Dziura

Pietrzak śpiewał;;;Za trzydzieści parę lat, jak dobrze pójdzie, piękny będzie stary świat, wspaniali ludzie, pełny dobrobyt, nastrój świąteczny,

Tekst pochodzi z //www.tekstowo.pl/piosenka,jan_pietrzak,za_trzydziesci_pare_lat.html

Dziś stary satyr sprzedał się za marne grosz k***izji.

Szurkowskiego zabiło narodowo socjalistyczne pisbolszewickie państwo kulawego hitlera kaczyńskiego.

Miał raka żołądka.

Najpierw nie mógł znaleźć placówki, która wykona zabieg. W Warszawie mu odmówiono. W końcu znalazł szpital w Radomiu. Tam udało znaleźć się termin. Za późno już było.

Hitler Kaczyński i krzyworyjec moravitzky mają krew na rękach.

Seniorzy w Polsce nie będą szczepieni przeciwko COVID-19 szczepionką firmy AstraZeneca, ponieważ jest nieskuteczna. Dlatego dostaną ją nauczyciele - poinformował Michał Dworczyk, bez ogródek, dosadnie i w punkt. Może jacyś fachowcy by się jeszcze odnieśli? Np. emilewiczęta, jak znajdą czas w przerwie przy wyrabianiu licencji pływackiej przed obozem sportowym na np. Barbados czy innej Polinezji. Albo znany lekarz po Niższym Seminarium Duchownym w Płocku, dr Girzyński.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.