Wielkie zmiany w organizacji ruchu

Wielkie zmiany w organizacji ruchu

Będzie bezpieczniej. I zmniejszą się korki – zapowiada Norbert Łukaniuk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Jeszcze w tym miesiącu planuje wprowadzić spore zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta oraz na Zabobrzu.

Największe zmiany dotyczą ścisłego centrum i wiecznie zakorkowanego odcinka ulicy Kardynała Wyszyńskiego, Jana III Sobieskiego oraz Podwale. Jadący w stronę Zabobrza będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu, od skrzyżowania z ulicą Bankową, aż do skrzyżowania z ulicą Mostową. – Obecnie jeden z tych pasów dość szybko kończy się i kierowcy urządzają sobie wyścigi, by przejechać nim jak najszybciej i znaleźć sobie miejsce na prawym pasie – mówi N. Łukaniuk. – Teraz będą mogli jechać nim aż do ulicy Mostowej.

Nie obawia się, że korki będą tworzyły się przy skrzyżowaniu z ulicą Mostową oraz Osiedle Robotnicze. Przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy na ulicy Pijarskiej z tym, że z niej będzie można włączyć się do głównej drogi tylko jadąc w prawo.
Nie będzie można zjechać z ul. Jana III Sobieskiego w lewo w ulicę Obrońców Pokoju (będzie można na nią wjechać od strony ul. Poznańskiej). Z Obrońców Pokoju do głównej drogi będzie można włączyć się tak, jak dotychczas.
Pozostawione zostaną dotychczasowe przejścia dla pieszych, także to w okolicy Galerii „Nowy Rynek”. Zdaniem wielu, to właśnie to przejście powoduje zwiększenie korków w godzinach szczytu. Norbert Łukaniuk zapowiada, że na tym przejściu, jak i pozostałych w tym rejonie, będzie wprowadzona tzw. zielona fala, by kierowcy mogli przejechać płynnie.
Będą też zmiany dla jadących od strony Zabobrza w kierunku Cieplic. Kosztem jednego z dwóch pasów ruchu zostanie wytyczony lewoskręt w kierunku ul. Grodzkiej. Drugi pas ruchu będzie rozpoczynał się na wysokości banku PKO. Z kolei na parkingu przy Muzycznym Radiu i Banku PKO zostaną wprowadzone nowe zasady: kierowcy będą parkować pod kątem, a nie jak dotąd – w poprzek ulicy. – Ułatwi im to wyjazd z parkingu – mówi N. Łukaniuk.
Spore zmiany przewidziano także przy ul. Ogińskiego, w okolicach Targowiska Zabobrze i Biedronki. Ulice Wiejska (na odcinku przy markecie) oraz Jordana będą jednokierunkowe. Będzie można wjechać na nie od strony ul. Ogińskiego. Do ulicy Ogińskiego będzie można włączyć się odcinkiem ulicy, który nie ma nazwy, za marketem Lidl i warsztatem samochodowym. – To poprawi bezpieczeństwo pieszych, którzy przechodzą przez ulicę w obrębie obu marketów – zauważa Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Niewątpliwym ułatwieniem dla kierowców będzie likwidacja znaku STOP dla jadących od strony ul. Konstytucji 3 Maja w kierunku ulicy Łącznej (przy wiadukcie). – Będzie można płynnie włączyć się do ruchu – mówi dyrektor MZDiM-u.
Zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak mówi, że zmiany te poprawią bezpieczeństwo ruchu i nie rodzą dużych kosztów. – Projekt organizacji ruchu w tych trzech miejscach został przeze mnie zaakceptowany i lada moment wejdzie w życie – powiedział. Najprawdopodobniej nastąpi to tuż po zakończeniu roku szkolnego.
Szykowane jest jeszcze jedno istotne rozwiązanie. Na skrzyżowaniu ulic Różyckiego i Ogińskiego (przy Targowisku Zabobrze) wkrótce zostanie wytyczone rondo i wprowadzony ruch kołowy. To uporządkuje ruch, dzisiaj bowiem często zdarza się, że kierowcy chcąc wjechać w ulicę Ogińskiego stoją na środku skrzyżowania. Pozostawiona będzie w tym miejscu sygnalizacja świetlna, aby ułatwić pieszym przejście przez ulice.
 

- Chcemy, by ruch odbywał się płynnie - mówi Norbert Łukaniuk.
nl2.jpg

Komentarze (15)

Zobaczymy jak to się sprawdzi. Dobrze, że w końcu ktoś zaczął działać. Proponuję też zlikwidować możliwość skrętu w lewo na parking koło sklepu Rondo jadąc od strony mostu na Bobrze, tam przecież można wjechać z Ogińskiego a jedno auto potrafi zablokować na kilkadziesiąt sekund cały ruch.

Betonowy Czesław mówił, że wszystko jest super i nie potrzeba żadnych zmian.

W projekcie do JBO 2017 przedstawiony był problem na Ogińskiego - odcinek od banku WBK do Różyckiego. Żeby stamtąd wyjechać w szczycie to trzeba przeczekać co najmniej 6 cykli na sygnalizatorach, w innym porach dnia jest niewiele lepiej. Przy okazji mam pytanie : dlaczego nikt nie dba, na bieżąco, o stan nawierzchni ulic w mieście, gdzie w krótkim czasie z małych dziur powstają ogromne wyrwy jak to ma miejsce na wskazanym powyżej ciągu. Podobnie jest na Kiepury, tuż przed granicą z Jeżowem, gdzie obecny koszt naprawy byłby wielokrotnie mniejszy od czekającego budżet miasta wydatku za kilka miesięcy.

Wypada się tylko cieszyć, że w krótkim czasie nowy szef MZDiM zdążył zrobić więcej niż jego poprzednik przez ostatnie lata. Wypada tylko życzyć, aby trzymał to tempo jak najdłużej co usprawni ruch w naszym mieście oraz -mam nadzieję- poprawi stan techniczny ulic.

Jak na razie to dużo mówi.....

..znowu utrudnienia,kto to wymyslil - chyba SZATAN !!!.Jutro Boze Cialo,beda procesje,a to juz utrudnienaia dla Kosciola

Dobrze, że coś się dzieje, chociaż to tylko kosmetyka a np. wałbrzych dostał promesę na 300mln na budowę obwodnicy

Ja myśle, ze najlepiej wypic po nalewce, zapalić czeskiego tytoniu i dopiero pomyslec o zyciu. Pozdrawiam platformersow, którzy na emeryturach już tak robia.

Ja myślę,że Ty jesteś pół główek a nawet ćwierć inteligent.

Właśnie, dlaczego Jelenia Góra nie stara sie o dofinasowanie z Uni Europejskiej na budowe kolejnych etapów obwodnicy południowej?

Chyba chodzi o bank PeKaO !

Pomysły, pomysły... Jeszcze trzeba zablokować fizycznie skręt w lewo do Lidla i do szkoły tańca (do mostu) z kierunku Zabobrze - Centrum bo wiejskie chłopaki nic sobie z zakazu nie robią i blokują cały kierunek czekając aż przejadą samochody z przeciwka. A wystarczyła by kamerka i szybko się zwróci.

Wystarczy, ze emeryta zastapil mlody czlowiek. Zobaczymy co z tego wyjdzie ale cos sie probuje zmienic. Okazalo sie, ze sekundniki moga byc i nikomu nie przeszkadzaja.
Teraz jeszcze taka zmiana w Wodniku. Moze konczacy w lipcu 65 lat W. Jastrzebski wezmie przyklad z Cz. Wandzla i tez przejdzie na emeryture.

A z jakiego powodu nie będzie można skręcać w lewo z ulicy Sobieskiego w ul. Obrońców Pokoju?
I drugie pytanie: Kiedy światła na skrzyżowaniu Wolności, Morcinka, Powstańców Wlkp. zostaną zsynchronizowane tak, aby po zapaleniu się światła zielonego przy PZM nie trzeba było się zatrzymywać na czerwonym przy aptece?

Nareszcie likwidacja tego beznadziejnego znaku STOP!!!!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.