„Włoskie pranie” na placu Ratuszowym

„Włoskie pranie” na placu Ratuszowym

Tylko przez sześć godzin 8 września można było podziwiać na jeleniogórskim placu Ratuszowym kilkanaście fotografii autorstwa Wojciecha Plewińskiego. 

Włoskie pranie zwykle suszyło się na sznurkach rozpiętych między naprzeciwległymi kamienicami, a rozmaite części garderoby majtały się nad głowami spacerujących po uliczkach ludzi. „Włoskie pranie” w Jeleniej Górze rozpięte było na jednym sznurze umocowanym nieopodal Ratusza i też trochę się majtało, ale przed oczami oglądających.
„Włoskie Pranie” to tytuł cyklu fotogramów Wojciecha Plewińskiego, które powstały podczas podróży artysty do Włoch w 1957 roku. Zdjęcia wydrukowane są na tkaninie w różnych formatach (od 60/60 cm do 150/200 cm)i najlepiej prezentują się, kiedy są mokre, ale o to było trudno w piękny sobotni dzień, kiedy świeciło słońce i wiał lekki wiaterek. Mimo to fascynował i budził nostalgię lekko przymglony, jakby spatynowany obraz włoskich ulic, placów, fontann i ludzi zatrzymanych w przeszłości.
Pomysłodawcą projektu „Lavanderia Italiana” – „Włoskie Pranie” jest Waldemar Plusa – ARTBANKINC, kiedyś jeleniogórzanin, dziś wrocławianin. Na ten cykl składa się ponad dwieście fotografii (jak widać w Jeleniej Górze pokazywany jest zaledwie jego mały fragment), a pokaz stanowi preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce w galerii BWA na przełomie listopada i grudnia i może jeszcze przez część stycznia, kiedy to prezentowana będzie wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolkego i Miltona Greene’a, na których artyści prezentują portrety kobiet z lat 50-tych i 60-tych (wśród nich także portrety Marylin Monroe).
Wojciech Plewiński – artysta fotografik. Przez wiele lat współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” i tygodnikiem „Przekrój”; autor zdjęć do kilkuset spektakli teatralnych a także licznych cykli fotograficznych. Miał wiele wystaw zarówno w kraju jak i zagranicą. Jego prace oglądać można m.in. w łódzkim Muzeum Sztuki i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 

Włoskie pranie na placu Ratuszowym (1).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (2).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (3).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (4).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (5).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (6).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (7).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (8).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (9).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (10).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (11).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (12).jpg
Włoskie pranie na placu Ratuszowym (13).jpg

Komentarze (1)

Świetny pomysł!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.