Wojcieszów woli Jelenią Górę - będą konsultacje

Wojcieszów woli Jelenią Górę - będą konsultacje

W dniach 10-24 sierpnia odbędą się konsultacje społeczne dotyczące przystąpienia Wojcieszowa do powiatu jeleniogórskiego. Zapytani o zdanie w tej sprawie zostaną mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego i złotoryjskiego. 20 lat temu podobne przedsięwzięcie nie doprowadziło do zmian.

Sławomir Maciejczyk, burmistrz Wojcieszowa, przypomina, że argumenty o „jeleniogórskości” Wojcieszowa są powtarzane od lat. - My ciążymy do Jeleniej Góry w wielu dziedzinach. Nasze firmy pracują głównie na rzecz podmiotów z Kotliny Jeleniogórskiej. 90 proc. dzieci kontynuuje naukę w jeleniogórskich szkołach. Do Jeleniej Góry mamy 10 km, a do Złotoryi 24. Nasi mieszkańcy raczej korzystają ze szpitala w jeleniej Gorze niż placówki złotoryjskiej - mówi. Podkreśla też, że nie bez znaczenia jest fakt, iż kondycja finansowa powiatu jeleniogórskiego jest znacznie lepsza niż złotoryjskiego. To się przekłada na inwestycje. Żeby to ocenić wystarczy przejechać się droga powiatowa z Wojcieszowa do Podgórek.

Jaka jest szansa na zmianę przynależności powiatowej Wojcieszowa? Duże nie są. Samorządowcy oceniają, że sprzyjałby jej ogólny pomysł na porządkowanie Polski powiatowej. Tymczasem głosy o likwidacji powiatów czy łączeniu małych, dysfunkcyjnych organizmów w większe, ostatnio nie przebijają się w dyskusji polityków.

Konsultacje społeczne będą trwać dwa tygodnie (10-24 sierpnia) i wezmą w nich udział mieszkańcy miast i gmin zainteresowanych powiatów. Głos w tej sprawie będzie można oddać w urzędzie gminy, powiatu oraz elektronicznie. Wynik konsultacji społecznych będzie znany już 30 sierpnia, ale będzie on miał wymiar jedynie opiniodawczy. Potem stosowne uchwały muszą podjąć zainteresowane samorządy, a dalej decyzje będą uzależnione od oceny sytuacji i woli władz województwa i ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Przypomnijmy, że kiedy podobną procedurę rozpoczęto w 1998 r., to za zmianą opowiedziały rady Wojcieszowa i powiatu jeleniogórskiego. Przeciw byli radni powiatu złotoryjskiego oraz – jednym głosem (17- przeciw, 16 - za) – radni sejmiku wojewódzkiego.
 

Komentarze (14)

Co ważne, jak rozumiem chodzi nie o Jelenią Górę, a powiat jeleniogórski. Więc mieszkańcy Jeleniej Góry nie biorą udziału w konsultacjach. Zaskakujące, ale mało kto to te dwa powiaty rozróżnia...

Pierwsze słyszę, żeby ktoś nie odróżniał miasta na prawach powiatu (Miasto powiat Jelenia Góra, Miasto powiat Wrocław itp.) od powiatu (powiat jeleniogórski, wrocławski). Nawet w mowie potocznej przewijają się sformułowania z czasów dwudziestolecia międzywojennego - powiat miejski i powiat ziemski. Aż tak ciężko odróżnić samo miasto od wszelkich przyległych wioch?

A ja miałam do czynienia z projektem dla mieszkańców powiatu jeleniogórskiego i co chwilę musiałam tłumaczyć, że to nie Jelenia. Naprawdę...

Krzywdą było przydzielenie wiele lat temu Wojcieszowa do powiatu złotoryjskiego. Ale ktoś sobie tak wymyślił i tak zrobili. Mieszkańcom Wojcieszowa zawsze było bliżej do Jeleniej Góry, czy to dojeżdżając do szkoły, czy pracy, czy też na zakupy. Trzymam kciuki za Wojcieszów .

Po co nam w Jeleniej teraz Wojcieszów? Zapyziały z nieremontowaną od lat infrastrukturą. Mamy dziesiątki kilometrów własnych dróg do remontu i najpierw zróbmy porządek u siebie, a potem przyłączajmy Wojcieszów. Tak samo było z Jelenią po podłączeniu Jagniątkowa chociażby. Kasa na remonty dróg i inwestycje poszła tam, a centrum miasta zapomniane. Nie pamiętam kiedy w centrum zrobiono kapitalny remont jakiejś ulicy razem z chodnikami, a w Jagniątkowie cała główna ulica wyremontowana.

Najpierw odwiedź Wojcieszów a następnie pisz o drogach w tej miejscowości. Drogi są remontowane na bieżąco i w lepszym stanie niż w Jeleniej Górze. Po prostu nie kłam w komentarzach bo obrażasz tym mieszkańców Wojcieszowa.

,,rachu,,.... A co ma centrum Jeleniej do powiatu Jeleniogórskiego. Kto tych ludzi uczy w szkołach! Powiat ma swoje władze a miasto swoje tepaku.

Tak myślałem, że jełopy w twoim stylu zrozumieją to na odwrót. O powiecie przecież piszę. Mało jest dróg do zrobienia w powiecie? Z powiatem będzie tak samo, jak było z miastem. Co w tym jest trudnego do zrozumienia?

Rachu, pozdrów mamę. Była dzisiaj namiętna jak szalona kotka na rozgrzanym dachu! Dobra jest!

To już prawie nekrofilia. Moja mama ma 87 lat. Ale spoko, cieszę się, że się dobrze bawiłeś.

Do samorząd - właśnie problem w tym, że tych osobnych władz jest za dużo i to stanowczo! Za pieniądze na tych urzędasów można by wyremontować ulice w mieście i drogi w powiecie, ale tego nie uczą (chyba, jak mniemam po Twoim wpisie) w szkołach...

brawo wojcieszów walczcie o to co dla was jest lepsze!

Firmy z Wojcieszowa uciekaja do Jeleniej bo w Zlotoryi urzad skarbowy od dawna je zabija. Nagonka na Polskie firmy jest niebywala. Takie sowieckie pietno i mentalnosc.

Że niby wszystko w Złotoryi jest gorsze? Ale brednie. Pewnie po Wojcieszowie jeździ czarna wołga ze starostą złotoryjskim i porywa dzieci. A produkty w marketach w Złotoryi są robione z gorszych składników. Słońce też świeci przez mniej dni w roku.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.