Wreszcie ruszą prace na Polanie Jakuszyckiej

wizualizacje: DPIiN; projekt Miastoprojekt Wrocław; ETC Architekci

Ponad rok dłużej niż planowano trwało wyłanianie wykonawcy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Chyba jednak już żadne formalności nie przeszkodzą w rozpoczęciu prac. Przedstawiciele prowadzącego inwestycję Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki podpisali umowę z konsorcjum firm PORR S.A., Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów S.A.

To już trzecie – ale tym razem ostatnie – konsorcjum, któremu należąca do samorządu województwa spółka zleca budowę DCS. W pierwszym przetargu wygrało konsorcjum PB Intersystem z Elektromontażem Rzeszów – spółki nie podpisały umowy, tracąc 2 mln zł wadium.
Po kolejnym przetargu, gdy jako wykonawców wyłoniono konsorcjum spółek Torpol z Poznania i Pre Fabrykat z Miłkowa, wydawało się, że prace nareszcie się rozpoczną. Tym razem jednak wyniki przetargu oprotestowali w Krajowej Izbie Odwoławczej inni oferenci. Domagali się unieważnienia wyniku przetargu i przeprowadzenia procedury jego ponownego rozstrzygnięcia, najlepiej po wykluczeniu spółki, która zaskarżony przetarg wygrała. Ich zdaniem konsorcjum Torpol i Pre Fabrykat nie powinny być dopuszczone do przetargu, bo nie przedstawiły wymaganych dowodów na posiadane doświadczenie i skarżyły się na niejasne kryteria punktacji za „metodykę”. KIO uznała te zarzuty i unieważniła wynik przetargu.
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki mógł ogłosić nowy przetarg, ale to oznaczałoby dalsze odwleczenie rozpoczęcia robót. Zdecydowano się więc na podpisanie umowy z oferentem, który w unieważnionym przetargu zajął drugie miejsce (przy tym nieco tańszym). Wykonawca ma zrealizować zadanie w 19 miesięcy, a więc na początku 2021 r.
Pracy jest dużo, bo na Polanie Jakuszyckiej powstać ma wielofunkcyjny budynek z szatniami, hotelem i basenem. Będzie elektroniczna strzelnica, rolkostrada oraz zbiorniki wody do naśnieżania i magazyny śniegu . Nowy budynek wielofunkcyjny ma być bardzo nowoczesny, zbudowany w technologii obiektów pasywnych. Ogrzewać będą go m.in. pompy ciepła.
Powstaną trzy zapętlone trasy wyczynowe z certyfikatami federacji narciarskich. Każda ma liczyć ok. 2,5 km. Ich kombinacja pozwoli rozgrywać każdą z konkurencji narciarskich. By ułatwić ich relacjonowanie, pod ziemią zostaną ułożone kable, które umożliwią przesył sygnału z kamer na trasach do wozów transmisyjnych. Zaplanowano także budowę podziemnego parkingu. To niezbędne minimum, by w przyszłości na Polanie Jakuszyckiej organizować imprezy sportowe na światowym poziomie.
Prace mają się rozpocząć w ciągu tygodnia.

jakuszyce2 (640x338).jpg
jakuszyce3 (640x304).jpg
jakuszyce4 (640x300).jpg
jakuszyce (800x566).jpg

Komentarze (8)

Trzymam kciuki, choć trudno uwierzyć, żeby udało się ukończyć prace w terminie.

Trzymam kciuki, choć trudno uwierzyć, żeby udało się ukończyć prace w terminie.

To jest tak naprawdę koniec Polany Jakuszyckiej. Chore ambicje jakichś działaczy spowodują zniszczenie tego zakątka. To nie Alpy!

Atutem Polany Jakuszyckiej są przepiękne trasy i doskonałe warunki śniegowe. Dotychczasowa infrastruktura sanitarna, gastronomiczna była na poziomie z ubiegłego wieku. Jeśli komuś to odpowiada to w dalszym ciągu może przebierać się na ulicy i za potrzebą pójść za krzaczek. Jego sprawa. Cieszę się z inwestycji i trzymam kciuki.

Wszystko prawda, ale między infrastrukturą sanitarną i gastronomiczną, która mogła by się tam znaleźć, a tym, co się proponuje jest spora różnica(zdjęcie 1)

Przecież w przetargu jest jasno określone co tam będzie a będzie właśnie infrastruktura sanitarna- wc,szatnie oraz prysznice oraz miejsce na gastronomie.

a parkingi będą choćby o takiej pojemności jak teraz? bo na grafice nie widać

Grunt, że się zacznie! Powodzenia

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.