Wybory parlamentarne – wiadomo coraz więcej

Fot. M. Rzewuski _KPRM (A. Lipiński), Michał460 (P. Borys), FC, NJ

Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska z listy Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej, Adam Lipiński z KW Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Borys z KW Koalicji Obywatelskiej oraz Stanisław Żuk z KW Polskiego Stronnictwa Ludowego to wyborcze jedynki na listach ugrupowań, które mają największe szanse na wprowadzenie swoich kandydatów do parlamentu z jeleniogórsko-legnickiego okręgu wyborczego.

Coraz więcej wiadomo o kandydatach, którzy będą rywalizować o nasze głosy we wrześniowych wyborach parlamentarnych. Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska przedstawiły już pełne listy osób, które będą ubiegać się o mandaty poselskie i senatorskie. Lewica Razem i Koalicja Polska na razie zaprezentowały swoje „jedynki”. Spośród ugrupowań, którym sondaże dają szansę wprowadzenia swoich posłów tylko Konfederacja Wolność i Niepodległość, nie zaprezentowała jeszcze swoich kandydatów.
Prezentowaliśmy już listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich jest całkiem sporo kandydatów z jeleniogórskiej części okręgu. Z trzeciego miejsca na tej liście startować obecna posłanka i wiceminister edukacji Marzena Machałek. Miejsce siódme, tuż za obecną sześcioosobową reprezentacją PiS w sejmie jest Teresa Zembik, nauczycielka z Lubania. Jeleniogórski radny Józef Rypiński ma miejsce dziewiąte, a radny bolesławiecki, Szymon Pogoda – miejsce 10. Na 11. miejscu nauczyciel z Lwówka Śląskiego i radny Sejmiku Andrzej Kredkowski, a tuż za nim kolejny pedagog Jadwiga Barbara Buciuto – dyrektorka szkoły ze Zgorzelca. Na pozycji nr 15 wystawiona została Dagmara Gęborys – wiceprezes zarządu KSSEMP w Kamiennej Górze. Na miejscu 19. Eurydyka Szyrko z Olszyny, na 20. Jeszcze jeden radny z Bolesławca Dawid Sarbak (na liście pod błędnym nazwiskiem Szkrabak), a na 23. Dorota Bojakowska, radna miejska w Bogatyni. Grono kandydatów zamyka obecnie p.o. wicedyrektora jeleniogórskiego WORD Wojciech Leszczyk.
1. Adam Lipiński
2. Elżbieta Witek
3. Marzena Machałek
4. Krzysztof Kubów
5. Wojciech Zubowski
6. Ewa Szymańska
7. Teresa Zembik
8. Adam Babuśka
9. Józef Rypiński
10. Szymon Pogoda
11. Wojciech Marciniak
12. Jacek Karwan
13. Andrzej Kredkowski
14. Jadwiga Barbara Buciuto
15. Dagmara Gęborys
16. Kamila Brzozowska
17. Agnieszka Bazińska
18. Aurelia Sadowska-Kowalska
19. Eurydyka Maria Szyrko
20. Ewa Kwiatkowska
21. Łukasz Urbanowicz
22. Dawid Sarbak
23. Dorota Bojakowska
24. Wojciech Leszczyk

Kandydaci do Senatu będą obecni senatorowie tej partii: w okręgu nr 1 - bolesławieckim (obejmującym powiaty bolesławiecki, lubański, lwówecki i zgorzelecki) - Rafał Ślusarz, a w okręgu nr 2 – jeleniogórskim (Jelenia Góra, pow. jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski i złotoryjski) - Krzysztof Mróz
Nie ma niespodzianek także wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Tutaj may dwie „nasze” kandydatki na potencjalnie biorących miejscach; to druga na liście Zofia Czernow i czwarta Iwona Krawczyk; obie obecne posłanki. Miejsce siódme ma zgorzelecka radna Dorota Baranowska. Wiceprezydent Jeleniej Góry Konrad Sikora znalazł się na miejscu ósmym, a za nim kolejny samorządowiec, wicestarosta lubański Konrad Rowiński. Na miejscu 12., także reprezentująca Lubań, tamtejsza radna miejska Marlena Adler. I jeszcze jeden wicestarosta na liście, lwówecki, Zbigniew Grześków na miejscu 14. Bolsławiec reprezentuje 16. Wśród kandydatów Urszula Magryś, Świerzawę tamtejszy radny Jakub Jagiełło (17.), Leśną Małgorzata Surwiło (18.), a Szklarską Porębę burmistrz tego miasta Mirosław Graf (23.). Listę KO zamyka Włodzimierz Bartkowiak z Osiecznicy.
1 Borys Piotr
2 Czernow Zofia
3 Kropiwnicki Robert
4 Krawczyk Iwona
5 Drozd Ewa
6 Dudkowiak Jarosław
7 Baranowska Dorota
8 Bander Michał
9 Sikora Konrad
0 Rowiński Konrad
11 Pichała Anna
12 Adler Marlena
13 Rolska Beata
14 Grześków Zbigniew
15 Barcik Krystyna
16 Magryś Urszula
17 Jagiełło Jakub
18 Skórzewska Barbara
19 Strączek Joanna
20 Surwiło Małgorzata
21 Brok Anna
22 Zieliński Grzegorz
23 Graf Mirosław
24 Bartkowiak Włodzimierz
O fotele senatorskie ubiegać się będą przewodniczący sejmiku i pierwszy kowboj regionu Jerzy Pokój w okręgu jeleniogórskim oraz – to duże zaskoczenie – słynny z pewnego gestu, złoty medalista olimpijski, tyczkarz Władysław Kozakiewicz w okręgu bolesławieckim.
Tak dużo nie da się powiedzieć o kandydatach SLD i PSL, bo te komitety zaprezentowały na razie tylko swoje sejmowe „jedynki”. Lewicową listę otwierać będzie już reprezentująca nasz region w Sejmie w latach 2011-15 Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Zaskakująca jest „jedynka” ludowców, bo nie będzie nią jak zwykle Tadeusz Samborski. Ich PSL-u otwierać będzie Stanisław Żuk, kiedyś zgorzelecki samorządowiec i prezes kopalni Turów, a ostatnio wiceprezes jednej ze spółek PGE, obecnie emeryt. To kandydat ruchu Kukiz`15, idącego do wyborów pod szyldem PSL.
Znany jest już także kandydat Konfederacji do Senatu z okręgu jeleniogórskiego. To Marcin Bustowski, szef Zwiazku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni”.
 

Komentarze (15)

Borys Budka czy Piotr Piotr?
Borys Budka startuje na Śląsku i jest rywalem Morawieckiego.

Krzysztof Mróz miał być jedynką do sejmu a został kandydatem do senatu, który przerżnie z Jurkiem Pokojem. Cóż, teraz pan Mróz pewnie sprawdzi się na stanowisku prezesa którejś ze spółek Skarbu Państwa. Kwalifikacje ma - jak większość jego partyjnych kolegów zna się na wszystkim...

Tak się tobie tylko zdawało.Jest senatorem i na senatora będzie startował .Pokój już by mógł zakończyć swoją karierę pasożytniczą.Ile można czas na młodsze pokolenie.

A w jakim okręgu startuje pani Emilia. Zamiast podwyżki może dostała miejsce na liście.

Tobie podwyżki nie dali biedaku?

...pis to najgorsze co mogło spotkać ten biedny kraj...poza klerem oczywiście...

najgorsze co mogło spotkać ten region, to twoje narodziny.

Już kiedyś pisałem, że PO z PSL-em to nie moja "bajka", przez "osiem lat" - poza autostradami - nic nie zrobili, w szczególności nie przeprowadzili koniecznych reform. Natomiast "reformy" PiS-u - w obszarze sądownictwa, edukacji czy ochrony zdrowia - to działanie kryminalne i mam nadzieję, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności! Przykładem tego jest ostatnia afera (chyba na skalę światową!) z hejtowaniem sędziów przez Ministerstwo Sprawiedliwości - tam tym, głównie się zajmowali!!!
A mogło być tak pięknie, jedna partia po raz pierwszy uzyskała większość parlamentarną i mogła (mimo ew. sprzeciwu suwerena) przeprowadzić może bolesne, ale KONIECZNE reformy, w wspomnianych obszarach! I co się stało, ograniczyli się do przekupienia suwerena i ugruntowania (za wszelką cenę) swojej władzy i tylko tyle!!!
Czy mam ich wybrać? Nie jestem idiotą!

PiS dryfował od Porozumienia Centrum przez PO-PiS - który miał szansę zmienić ten kraj w fajną, chadecką demokrację do zionącej nienawiścią formacji składającej kwiaty Brygadzie Świętokrzyskiej, która była szkolona przez Niemców i transportowana niemieckimi samolotami. To dlatego PiS opuścili ludzie-legendy typu Ludwik Dorn - zwany Trzecim Bliźniakiem, Paweł Zalewski, Kazimierz Ujazdowski, Paweł Kowal, Michał Kamiński, Paweł Poncyliusz czy nasz jeleniogórski "pogromca jedynek na listach" - Szymański. Pomimo, że nadal bronią tradycyjnych polskich wartości żaden z nich nie godzi się na dryf Polski od Zachodniej Europy w kierunku modelu putinowskiego. Możemy dyskutować czy socjal ma być większy czy mniejszy, czy chcemy związków partnerskich czy nie, ale szczucie na ludzi, wysyłanie donosów czy upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości tak, że ktoś kogo potrąci na pasach pijany pisowiec będzie się bał pójść do sądu - jest chore. Ja nie chcę żyć w takim kraju, bo nie po to walczyłem z komuną, by budować jej prawicowego klona z płatnymi donosicielami, sługusami na usługach władzy i zastraszonym społeczeństwem.

Afera goni aferę. Starczy już wstydu. Każdy aby nie z pisu. A o 500+ się nie martwcie. Zostanie.

Cóż, najpewniej będzie tak, że w kraju PiS wygra zdecydowanie. W "czerwonej kotlinie" natomiast, szczególnie w pogrążającej się w zapaści, coraz bardziej marginalizującej i wyludniającej się Jeleniej, dzięki zdyscyplinowanemu emerycko urzędniczemu elektoratowi znowu zdecydowanie z poparciem w okolicach 50+% wygra PO. Do tego dojdzie jeszcze w okolicach 10% lub więcej dla SLD i dopełni się tragiczny obraz tego platformiano postkomunistycznego bastionu.

Masz rację. Czerwona kotlina.

Lepsza czerwona niż czarna.

Ciekawe co tacy tytani intelektu jak "radny przecinek" chcą robić w Sejmie. Szukać błędów interpunkcyjnych w projektach ustaw czy bronić wartości chrześcijańskich, które same zagrażają innym?

He he. Jeszcze jedne takie wybory jak poprzednio i z czerwonej kotliny nie wyjedziemy nawet do Jeżowa. Do Wrocławia juz nie jeździmy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.