Wyrok na gruźlika

Wyrok na gruźlika

Przez pół roku ministerstwo zdrowia nie kiwnęło palcem w sprawie braku leków przeciwgruźliczych. Chorych skazuje się na śmierć – mówi wprost lekarz z „Wysokiej Łąki”.

O tym, że brakuje leków leczących gruźlicę Renata Koszarska, lekarka z „Wysokiej Łąki, dowiedziała się przypadkowo i to w dramatycznych okolicznościach.

- Przyjmuję w przychodni w Lubawce – mówi. – Pewnego dnia zgłosiła się do mnie kobieta po przeszczepie nerki. Okazało się, że leżąc w klinice została zarażona gruźlicą. Po prostu jeden z pacjentów nie wiedział, że na nią choruje. Kobieta przyszła do mnie, gdyż w żadnej aptece nie mogła dostać niezbędnego do leczenia tej choroby leku.

Już następnego dnia o niedostępności preparatu w aptekach krajowego konsultanta w dziedzinie chorób płuc, prof. Kazimierza Roszkowskiego, poinformował szef Renaty Koszarskiej – Wojciech Kowalski, ordynator oddziału A2 „Wysokiej Łąki”. Prof. Roszkowsi problem zgłosił ministrowi zdrowia. Ministerstwo nic z nim jednak nie uczyniło.

- Ludzi chorych na gruźlicę skazuje się tym samym na śmierć – mówi Wojciech Kowalski. – Nie ma w tym ani odrobiny przesady!

Rocznie w Polsce na gruźlicę zapada prawie 9 tys. osób. Umiera na tę chorobę około 750. Na Dolnym Śląsku gruźlicę leczy się jedynie w dwóch specjalistycznych ośrodkach. Jednym z nich jest SPSZ Gruźlicy i Chorób Płuc „Wysoka Łąka” w Kowarach. W tym roku leczono w nim już 54 pacjentów. Miesięcznie średnio trafia do niego kilkunastu świeżo zarażonych.

- Tymczasem nie mamy już do ich ratowania leków – mówi Wojciech Roszkowski.

Cały artykuł w najnowszych „Nowinach Jeleniogórskich” nr 20/09.

Komentarze (3)

A przecież Pani Kopacz okłamuje nas rodaków już od dawna.Jest cudownie,będzie zmiana planów i jeszcze lepiej.Ale dla kogo? dla tych na górze żerujących na naszych składkach,i traktując nas chorych według własnego uznania.Oj Polsko,Polsko czegośmy ..dożyli.

Rząd i posłowie nie będą skrzywdzeni w czasie leczena.Dla nich zewsząd zielone światło.A może za tą dobroć dla społeczeństwa,za te nowe,ludzkie ustawy trzeba im zwiększyć diety.Przecież tak ciężko pracują.Dla Pani Kopacz dać ze trzy diety dodatkowo za umiejętność ble,ble,ble bo to wielka sztuka.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.