Wyższa płaca minimalna będzie kosztowała MPGK ponad milion zł

Wyższa płaca minimalna będzie kosztowała MPGK ponad milion zł

Jak podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł wpłynie na kondycję jeleniogórskich miejskich spółek? Okazuje się, że podwyższenie płacy minimalnej najbardziej wpłynie na finanse MPGK. Bezpośrednio nie dotknie MZK oraz PWiK Wodnik, gdzie zarobki są wyższe niż obecnie obowiązująca najniższa płaca minimalna.

- Te zmiany dotkną wszystkich miejskich spółek , bo przy bardzo spłaszczonych płacach praca w nich stanie się dla wielu mniej atrakcyjna – mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy MPGK, MZK, PWiK Wodnik oraz Term Cieplickich. Ponadto, jak tłumaczy, zwłaszcza w przypadku Wodnika i MPGK, wzrosną koszty związane z usługami zlecanymi na zewnątrz, gdzie podmioty współpracujące będą musiały wkalkulować swoje wyższe koszty w swoich ofertach. Jest oczywiste, że każde zwiększenie kosztów ostatecznie znajduje odbicie w kalkulacji cen i kończy się podwyżką.

Wyższa płaca minimalna szczególnie mocno odbije się na finansach MPGK. Wymuszona podwyżka dla licznej grupy najsłabiej wynagradzanych pracowników oznacza, że spółka w skali roku poniesie koszt wyższy o ponad 1 milion zł. - My tutaj dostajemy podwyżki tylko wtedy, gdy do góry idzie najniższa krajowa – mówi jeden z pracowników firmy komunalnej.

Tymczasem wielu ekonomistów wskazuje, że wyższa płaca minimalna w 2020 roku może dać najgorzej zarabiającym Polakom radość na krótko. Już teraz wszyscy zauważają znaczące podwyżki a w niedalekiej przyszłości to zjawisko jeszcze nabierze tempa. Z raportu Instytutu Badawczego Randstad wynika, że podwyżki cen towarów i usług mogą w najbliższym czasie sięgnąć nawet 42 proc.
 

Komentarze (22)

W Wodniku rachunki co miesiąc wyższe.

PiS to wirus.

Może wystarczy by kadra wyższego szczebla zamiast podwyżki płacy zwyczajnie ją sobie obniży i nie przyzna sobie premii.
dyrekcja MPGK chciała by pracownicy pracowali za 1600zł. Wogóle PO to by chciało by panowało bezrobocie a ludzie pracowali za grosze .

hahahaha stasiak i kuberka maja na to wywalone!!!! Czerwona dolina misiu*ene pachołki komuny

W tamtym roku zarząd przyznał sobie wysokie nagrody prezesi na kontraktach wysokich po za 10 tysięcy co miesiąc ,ciekawe ile dostaje Rzońca jako rzecznik mpgk podejrzewam że tyle co pracujący tam ladowacz to za ile ci ludzie mają tam pracować w tych śmieciach

Za rządów miłościwie nam panującemu PiS, wszystko staje się skrupulatnie wymyśloną polityką. Przykład? Ano, te samorządy które mają (niesłusznie wybrane) władze około totalnej opozycji, są "karane" mniejszymi dotacjami od rządu, a jednocześnie podwyższa się (słusznie!) minimalne wynagrodzenie, aby doprowadzić do zapaści i tym sposobem "dobić" tychże władze lokalne, oskarżeniem o niegospodarność! Proste? Jak reforma sądownictwa...

Multirzecznik pewnie przycina 3 tysie z każdej spółki...

Rzecz jasna za rządów PO dotacje dla regionu były rekordowo wysokie.Odpowiedz w takim razie dlaczego w 2013 roku przesunięto środki z S3 na rzecz budowy obowodnicy warszawy?

Pracuje to ma.Zazdrościsz?Weż się do roboty i będziesz miał więcej.

Jeszcze by ktoś musiał w tym MPGK zarabiać tą minimalną krajową, ale wiadomo każdy pretekst jest dobry byleby dorzucić spółeczce i zarządowi kolejne miliony...

Na zachodzie, firma porównywalna do MPGK, zatrudnia 7 (siedmiu) urzędników.

Jestem ciekawa jakby całkowicie zlikwidować pieniądze, jak to by wpłynęło każdemu na życie?. Rodzisz się, uczysz się i podejmujesz w nauce swój ulubiony zawód. Pracujesz przez 8 godzin od poniedziałku do piątku, dostajesz za to darmowy dom, darmowy dojazd do pracy komunikacją publiczną, coroczny urlop i wypoczynek w dowolnym wybranym kraju. Oczywiście są takie zawody gdzie trzeba pracować w nocy lub weekendy i święta, pracując w te dni dorabiasz się większej możliwości urlopu lub innych możliwych przyjemności. Jadasz posiłki oczywiście darmowe, jak i darmowe leczenie. Za to wszystko musiałbyś zapłacić, oczywiście pracą którą byś wykonywał w swoim zawodzie. By sprostać równowadze i żeby nie zabrakło głównie każdemu jedzenia jako urzędnik trzy dni w miesiącu pomagasz na polu zasadzić ziemniaki lub robisz cokolwiek innego czy w budownictwie po to tylko by była równowaga i nikomu nie zabrakło niczego. Przy dzisiejszej technologi jest to możliwe a pieniądze są tylko dla złodziei i egoistów którzy tylko myślą by nic nie robić a okradać drugiego. Wojsko danego kraju całkowicie zlikwidować a stworzyć coś na zasadzie jednego małego wspólnego wojska dla wszystkich krajów, gdyby jakiemuś prezydentowi zachciało się jakiejś wojenki, ale w tym wypadku to on sam by szedł na pierwszy ogień, by dać drugiemu przykład że to była zła droga. Wojsko by służyło lub w formie policji, głównie łapaniu bandytów by panował spokój i porządek na ziemi. Bez pieniędzy jest to wszystko wykonalne tym bardziej ze ponad połowa funduszy obecnie idzie na zbrojenie co jest światu kompletnie nie potrzebne. A ziemia jest na tyle duża by nas wszystkich wyżywić nawet gdy obecnie mieszka tyle ludności co dziś, wystarczyło by utrzymywać równowagę. W tym wypadku jedynie co nas by dotykało to tylko kataklizmy pogodowe itd. Dlaczego nikt nigdy o tym nie myśli żeby pieniędzy nie było a każdy by mieszkał w normalnych luksusach.

Ktoś tu odkrył socjalizm, tylko z jedną różnicą - w twojej wersji wszystko jest za darmo, a w socjalizmie nie dość, że nie zarabiasz, to wszystko kosztuje.

Naoglądała się bajek i bredzi. No to wróć do czasów kamienia łupanego ,tak z 6000 lat tylko jest problem nie weźmiesz z sobą tej religii bo jak byś ją wzięła to zaraz były by wojny.

Przynajmniej mają podwyżkę,bo pracownikom szpitala się ona nie należy ponieważ dostają premie i wciskają ciemnotę że jak jest premia to niema podniesienia wypłat na 2600 zł.
Może by ktoś to skontrolował co się tam dzieje.

W ramach programu budowy 100 obwodnic będziemy mieli budowaną obwodnicę Kaczorowa .Redakcja jak to najczęściej bywa pomija tego typu newsy.

A ILE WYNOSI TEN NAJBLIŻSZY CZAS,SKUTKUJĄCY 42 PROCENTOWĄ PODWYŻKĄ.PO CO TAK STRASZYĆ LUDZI

Popatrzcie w Niemczech nie ma PISu a też wszystko drożeje i co teraz powiecie psedo znawfffcy polityki

Ja to już w tym roku 3 podwyżki dostałem ;) wody,energii i śmieci...

Czego się spodziewałeś po rządach PO.

Niech MPGK pozwalnia połowe biura i pieniądze dla tych faktycznie pracujących szybko się znajdą. Nadmierna biurokracja w spółkach miejskich to jest ich problem a nie wyższe o 300zł pensje szeregowych pracowników.

No coś Ty, rodzinę zwalniać ;)))

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.