Wzrosną ceny za odbiór śmieci

Wzrosną ceny za odbiór śmieci

Jeleniogórzanie muszą się przygotować na podwyżkę ceny za odbiór śmieci. Wzrost ma wynieść kilka złotych, a wynika z rosnących kosztów, składających się na usługę. Wśród tych kosztów jest znacznie wyższa opłata, za przyjmowanie odpadów na składowisku w Kostrzycy. Tej podwyżki Jelenia Góra nie chce zaakceptować i o zbadanie zasadności jej wprowadzenia zwróci się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
 

Władze spółki tłumaczą, że palnowana podwyżka opłat za wywóz śmieci jest uzasadniona lawinowym wzrostem kosztów i zmieniającą się sytuacja na rynku odpadów.

- Od 2013 r., czyli przez sześć lat, w Jeleniej Górze cena wywozu śmieci nie zmieniała się. Od tego czasu wzrosły ceny prądu, paliw, opłaty środowiskowe i płace – wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Tylko od początku tego roku cena prądu wzrosła o 66 proc.; KCGO (wysypisko w Kostrzycy) podniosło cenę przyjmowanych od MPGK odpadów z 285 zł za tonę do 375 zł za tonę; do tego rząd za składowanie odpadów wprowadził podwyżkę tzw. opłaty marszałkowskiej ze 120 zł za tonę w roku 2017 do 170 zł w roku obecnym. W roku 2020 opłata wyniesie 270 zł. Ale wzrosty cen składowych, to tylko jedna okoliczność wymuszająca podwyżki. Zmieniła się też ilość zbieranych śmieci. W 2013 r. MPGK zbierało rocznie 24 tys. ton odpadów. Obecnie zbiera ich niemal 27 tys. ton. A ilość deklaracji śmieciowych nie wzrosła. I jeszcze jeden czynnik – jeszcze kilka lat temu część odpadów można było sprzedawać. Tak działo się z segregowanymi przez jeleniogórzan plastikami i szkłem. MPGK sprzedawało je, odzyskując część kosztów wydawanych na ich zbiórkę. Obecnie MPGK za przyjęcie plastików musi odbiorcom płacić - i to niemało! W 2015 r. za tonę opakowań z tworzyw sztucznych (przede wszystkim tzw. PET-ów) płacono spółce 438 zł, dziś to MPGK musi zapłacić za ich składowanie 190 zł.
Wśród wzrostu kosztów wywozu śmieci, których skutkiem ma być podwyżka cen za odbiór odpadów od mieszkańców Jeleniej Góry jest wspomniane podniesienie opłat za składowanie odpadów, wprowadzone przez Związek Gmin Karkonoskich. Ten wzrost jest dużo niższy dla gmin należących do Związku niż dla Jeleniej Góry. Władze spółki i miasta nie godzą się z tym i kierują skargę do UOKiK. W części od decyzji Urzędu zależeć będzie skala podwyżek opłat dla mieszkańców miasta.
W Związku Gmin Karkonoskich, które jest właścicielem KCGO zapewniają, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona i w sprawie opłat za sładowanie toczą się z Jelenią Górą rozmowy.
- Staramy się porozumieć z Jelenią Górą, przecież chodzi o nasz wspólny interes, czyli właściwe prowadzenie gospodarki odpadami w Kotlinie Jeleniogórskiej. W KCGO jest nowy dyrektor, który ma pewne propozycje, mam nadzieję, pozwalające porozumieć się z Jelenią Górą – mówi Witold Szczudłowski dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich.
Przekonuje przy tym, że podwyżka jest nieunikniona, z tych samych względów, którymi argumentuje Jelenia Góra.
A dlaczego jest wyższa dla Jeleniej Góry niż dla innych członków związku? Bo to Jelenia Góra jest największym dostawcą odpadów na składowisko w Kostrzycy i przede wszystkim z uwagi na zapotrzebowanie tego miasta na składowisku musi być przeprowadzona duża inwestycja zwiększająca możliwości przyjmowania odpadów.
- Wcale nie jest tak, że wprowadziliśmy dla Jeleniej Góry arbitralną podwyżkę. Ma ona racjonalne uzasadnienie – zapewnia W. Szczudłowski. A najlepszym rozwiązaniem dla miasta byłoby przystąpienie do ZGK. Miało by wtedy wpływ kształtowanie cen. To jest przecież nasza wspólna sprawa. Nie da się zaprzeczyć, że w jakimś stopniu KCGO zależy od Jeleniej Góry, ale i dla Jeleniej Góry KCGO jest niezbędne.

Komentarze (29)

Poseł Marzena Machałek przebiera nerwowo nogami. Ona chce koniecznie zostać ministrem Edukacji Narodowej.
Machałek szybko zapomniała, że niedawno ukazały się bardzo złe artykuły o nie.
Przykładowo na portalu fakt.pl w dniu 19 lutego 2019 r.ukazał się artykuł: "Wiceminister z PiS patronką śmieciowej ośmiornicy?!".

psycholu, Machałek ma się dobrze i ma poparcie a takie wrzody jak ty, jedyne co mogą to tylko ujawnić swoją agresywną degenerację psychiczną na forum NJ24....

Poparcie? Jak ją jarek popycha (kijkiem) to jeszcze nie jest poparcie!

Dewiancie, znowu aktywny? Łatwo cie rozpoznać po chorych tekstach które muszą mieć jakieś podłoże . Niczego nie ma bez przyczyny....

Do PAP.
Marzena Machałek nie zostanie ministrem MEN. Prezes w Warszawie tak zdecydował. A nachodzenie bez powodu Nowogrodzką nic nie da Machałek. Prezes, to mądry człowiek i podejmuje dobre decyzje.

W sprawie poseł Marzeny Machałek inny poseł Tomasz Kostuś wystosował pismo dnia 26.02.2019 do prezesa Rady Ministrów w sprawie zarzutów postawionych w związku z tzw. aferą śmieciową w Bogatyni.

W piśmie poseł Tomasz Kostuś zadał pytanie, cytuję:
"Czy Premier wiedział o zaangażowaniu pani minister Machałek w proces zatrudnienia jednego z zatrzymanych w ww. aferze w spółkach należących do grupy PGE?".

Mafia śmieciowa rządzi dalej. Zamiast ograniczyć produkcję śmieci to mafia, złodzieje wolą dalej okradać zwykłego obywatela. Dawniej nie produkowano tyle smieciowych opakowań które to jest w każdej wydawanej rzywnosci w sklepach. Było mniej produkcji tych śmieci, należało by dodać że to co się dzieje przy kontenerach gdzie są zbierane odpadki, w ogóle na czas nie są one zbierane i widok jest straszny. Ale kogo to obchodzi na pewno nie mafi.

I po wyborach europejskich ZACZĘŁO SIĘ!!! Jak sobie bybraliśta tak tera mata... A to jeszcze nie koniec

Mieliśmy wysypisko w siedlecinie zawalili je złą gospodarką odpadami,dlaczego Jelenia Gora nie jest w zwiazku gmin przecież oddawna nie ma już swojego wysypiska to teraz płać mieszkancu za nieudolność prezesów mpgk

Chyba jednak zagłosuje w wyborach parlamentarnych na PiS, a dlaczego? - Ano dlatego, by mieć niezły ubaw, jak sobie ta partia (która podźwignęła kraj z totalnej ruiny!) poradzi w festiwalem wzrostu cen WSZYSTKIEGO, ku zadowoleniu pierwszego sortu i rozwoju pod***dającego kraju! Jak Bóg da, pożyję te następne cztery lata w zdrowiu (bo na Służbę Zdrowia, nie mam co liczyć) ale na pewno "załapię się" na 14-tą emeryturę (w pełnym wymiarze) już we wrześniu 2019r , naturalnie dzięki miłościwie nam panującej partii z Prezesem stulecia, dbającym w każdym szczególe, o ogólne dobro...

Chyba autokorekta ci zmieniła tekst - powinno być "z Prezesem stulejką"!

Jakość usług MPGK pozostawia wiele do życzenia. Śmieci wywożą, jak im się podoba.

Nie można do końca ufać, że wywiozą odpady danego dnia. Często zmieniają harmonogram nie informując o tym mieszkańców.

Wokół gniazd tygodniami zalegają śmieci, w tym wielkogabarytowe, którymi kompletnie nikt się nie interesuje - takiego syfu podczas prac SIMEKO nigdy nie było. Wszystko było uprzątnięte. Panował ład i skład.

Rozumiem, że ceny idą w górę, ale powinny one iść także w parze z jakością, co w przypadku MPGK nie ma wcale miejsca.

Tak samo, jak Wodnik, MPGK nie powinno generować zysków. Bilans obu przedsiębiorstw powinien się zerować. Dlaczego mamy płacić za to, że zatrudnia się prezesów itp. ludzi?

Projekt ustawy o zamrożeniu cen energii na rok 2019 właśnie trafił do kosza. Ceny energii dla dużych firm od lipca pójdą w górę. Ceny wszystkiego pójdą w górę. Już jest po wyborach. Dziękujemy.

Ludzie widzą tylko 500+, a to że nieroby nie płacą składek i podatków to kolejne 1300 zł minimum. No ale siedząc w domu i nie idąc na wybory sami sobie gotujemy taki model państwa..

Najgorsze jest to, że księża z ambony, Rydzyk w radio i w telewizji wmawiają ludziom, że mają głosować na PiS.

PiS dodatkowo zrobił nagonkę na PO KO, że jeśli oni wygrają, to wszelkie uchwalone świadczenia im zabiorą.
Ciemnogród wszystko kupi. Ludzie nie myślą, co będzie za kilka lat, tylko tu i teraz. Byle pieniądze płynęły wartkim strumieniem, ale skąd mają się wziąć też nikt nie myśli.

Boję się przyszłości, a zwłaszcza tego, co nastąpi, jak PiS wygra wybory parlamentarne. Już mamy zamordyzm i państwo policyjne, a po wyborach, zdewastują resztę instytucji, spółek, których nie zdołali jeszcze zawłaszczyć, tylko, by powpychać na stanowiska swoich ludzi - nieważne, czy mają odpowiednie przygotowanie zawodowe, doświadczenie czy nie. Ważne, że będą tańczyć, jak prezes zagwiżdże :(

500 plus to tylko transfer pieniędzy, które zasilają gospodarkę - wydawane powiększają produkcję a to wpływa na dochody tych bogatych. Przykładowo obroty pizzerii wzrosły o 20 procent, teraz jak dzwonię, to trzeba dłużej czekać, bo w godzinach popołudniowych więcej ludzi zamawia jedzenie. Czy właściciel pizzeri ma narzekać, że kupujący pizze nie płaca podatków bo otrzymuja 500 plus lub że nie płaca składek ZUS? On sie cieszy że mu schodzi towar i liczy swoje diengi. Nie popieram PiSu ani innych - po prostu obserwuję, że 500+ może nie zadziałało na przyrost naturalny, ale na pewno na wzrost popytu. Wielkie sieci towarowe też odczują przychody więc czemu by nie miały płacić podatku od wielkopowierzchni który potem będzie rozdysponowany na niepełnosprawnych? Najwięcej chyba ucięo sie jednak zaangażowanym w karuzele vat i to po wszystkich opcjach, samo uszczelnienie obrotu paliwami spowodowało taki wzrost dochodów orlenu że dywidendy do kasy państwa wpłaca miliardy więcej, nie mówiąc o vacie, akcyzie i innych podatkach w paliwach. I nie ma co narzekać na droższe śmieci - tak nas rząd zmusza do racjonalnej segregacji a miasta do racjonalnej zbiórki. Ja obecnie nie segreguję, bo koszt śmietników do segregacji jest za duży w porównaniu z różnicą ceny pomiędzy odpadami segregowanymi a nies., ale gdy ten koszt zmieni proporcje to zakupie 5 pojemników w różnych kolorach i zacznę "chronić Środowisko" zrobi tak na pewno wiele innych osób i gdy zafunkcjonują te zachowania bedzie kolejny sukces rządu bo w ustawie już wpisano, że kolejna cena za niesegregowane ma być 4 razy wyższa od segregowanych, a nie jak w wielu gminach różnica to 5-20 procent

Wiesz, mamuśki, które poczuły kasę, zaczęły zamawiać pizzę. Po co mają stać w kuchni i sterczeć nad kuchenką, jak można zamówić pizzę. Nie przeczę, że wzrósł popyt na pewne usługi i towary.

Jedno jest pewne, że te 500+ idą z podatków Twoich, moich i nie tylko. PiS trwoni pieniądze na prawo i lewo. Rozdaje ciężkie miliony na Rydzyka i kościół, by się im przypodobać.

Nie myślą o tym, co nastąpi w przyszłości. To samo robią te matki. Rzuciły pracę, bo dostają np. na trójkę dzieci 1500 zł, od czterech dzieci wzwyż emeryturę.

Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla gospodarki.

Zakazano ludziom palić w piecu byle czym to i śmieci jest więcej kurła ...

j***c PiS

Do Euro
Ostro przywaliłeś posłance Machałek.
Jednak w PiS-ie są też przyzwoici ludzie. Przykładem jest radny Józef Rypiński z Jeleniej Góry.

Józef Rypiński powinien wymienić s Sejmie Marzenę Machałek. Taka jest prawda. Machałek zawiodła jako wiceminister MEN.

Gdyby ten człowiek był przyzwoity, to nie siedziałby w tej partii, tylko już dawno się pożegnał.

Tam nie ma miejsca na przyzwoitość. W PiS panuje rygor i zamordyzm według zasady: jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one. Innymi słowy to, co mówi Jarosław Kaczyński jest święte, a jeśli ktoś się "wychyli", wylatuje z PiS.

PO tez wyrzucała własnych członków, gdy mieli własne pomysły, także tych z naszego okręgu. Nie pamiętacie? Zamordyzm jest w każdej partii.

"A u was biją murzynów"! Coś pisiory wspominały, że tamten rząd był BE ale pis będzie CACY? No to mamy teraz premie, rodzinki, obiecanki, szczekanie na poprzedników, afery takie, że "afery" PO to pikuś (pokaż mi jakieś oskarżenia - przez trzy lata ZERO konkretów, jakieś śmieszne komisje), BO IM SIĘ PO PROSTU NALEŻĄ!

"dziel i rządź" czyli ludziska pokłócą się na forach (przy okazji spuszczą z siebie ciśnienie, bo to taki wentyl bezpieczenstwa aby czasami nie wyszli na ulice protestować) a podwyżeczka będzie przegłosowana... można?można! A Wy płaczcie i płaćcie!

Ceny wywozu śmieci rosną i ... Gdybym złapała sk****niałego debila z półmózgowiem, który wywozi śmieci z piwnicy do lasku na błoniach, to kazałabym mu je zebrać gębą i zawieźć z powrotem do piwnicy z której je wywiózł. Ameba śmieci podrzuciła wieczorem w sobotę, aż dziwne że nikt tego nie widział i nie udokumentował fotografią. Liczę na to, że w końcu się pośliźnie i w nagrodę wysprząta cały ten lasek.

Już się bidule internetowe pożarły na wszystkie możliwe sposoby i zwyzywały mnóstwo osób i instytucji. Ale nikt nie podszedł do tego racjonalnie. Produkujemy coraz więcej śmieci ale ceny chcemy mieć cały czas takie same. Wyrzucamy dużo i wszystko. Nie chce nam się segregować. Skoro nas stać na wyrzucanie w takich ilościach to znaczy że mamy sporo kasy bo śmieci nie biorą się z myśli ale z jakichś produktów. To raz.

Dwa, że włodarze miasta już w zeszłym roku krzyczeli o wszelakich podwyżkach i w tym roku zaczynają je realizować. Chcieliście - wybraliście i macie. Ja mam to gdzieś, bo za tydzień wyjeżdżam z tego miasta marazmu. Nie chcę być dojony przez takich włodarzy. Nie chcę patrzeć jak likwiduje się kolejny sklep czy restauracja w centrum. Nie chcę oglądać brak rozwoju i biedę ludzi. Wyjeżdżam z całą rodziną do innego miasta, choćby po to żeby moje dzieci miały lepszą przyszłość a ja z żoną lepszą pracę. A wy dalej ujadajcie pod takimi artykułami i wybierajcie takie władze miasta.

Usunęli taki fajny komentarz... Generalnie, mordeczka, wypindalaj stąd, będzie luźniej.

Jak się nie ma argumentów w rozmowie to rzuca się inwektywami i obraża wszystkich dookoła . To tylko o twoim dennym poziomie świadczy. Ale jak napisałem wyżej - ja wyjeżdżam , a ty i tobie podobni dalej będziecie się wyzywać na forach i gnić w tym upadającym miasteczku.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.